A londoni értéktőzsde fő indexe, a FTSE-100 13 ponttal, 0,20 százalékkal erősödött. Frankfurtban a DAX-30 mutató 12 ponttal, 0,13 százalékkal gyengült. Párizsban a CAC-40 20 ponttal, 0,46 százalékkal nőtt.
A piacokat megnyugtatta az amerikai jegybankrendszer (Fed) szerda esti nyilatkozata. Az amerikai hazai össztermék (GDP) II. negyedévi teljesítményéről szerdán közölt, meglepően jó adat alapján a befektetők nem lehettek benne biztosak, hogy a Fed nem tesz utalást arra, hogy a piaci várakozásnál hamarabb megkezdi a kamatemelési ciklust, ami nem kedvezne a részvénypiacoknak.
Szigorúbb politika?
A Fed azonban igen kiegyensúlyozott közleménnyel zárta kedd-szerdai pénzügypolitikai értekezletét. A szövegből azt olvasták ki a piaci stratégák, hogy a Fed nem aggódik túlzottan az amerikai infláció miatt. "Ez a korábbinál héjább alapállás" - mondta Dan Greenhaus, a BTIG New York-i brókercég fő stratégája.
Az európai tőzsdei kereskedést ugyanakkor nem segíti, hogy az Espirito Banco portugál nagybank új vezetése szerda éjjel közölte: a bank vesztesége a vártnál is nagyobb, nagyjából 3,6 milliárd euró (több mint 1100 milliárd forint), emiatt tőkeemelésre lesz szükség a közeljövőben. A pénzintézet részvényei 69 százalékot zuhantak az elmúlt hat hétben.
Így zárt Ázsia
A főbb ázsiai részvénypiacok vezetői indexeinek többsége esett. Az egész régióban irányadó tokiói Nikkei-225 index a kereskedés nagy részében nyereséges volt, miután az előző napi jó amerikai GDP-adat nyomán erősödött a dollár a japán jennel szemben is. A mutató végül 0,16 százalékos mínuszban zárt.
Dél-Koreában a szöuli tőzsde Kospi indexe 0,31 százalékkal esett, miután előző nap csaknem hároméves csúcson végzett.
Kínában a tokiói záráskor még nyitva tartó tőzsdék közül a hongkongi Hang Seng index 0,10 százalékkal csökkent az előző nap elért bő három és fél éves csúcs után. A sanghaji tőzsde összetett mutatója 0,11 százalékos pluszban járt.