6p

A nagy amerikai technológiai cégek tőzsdei gyorsjelentéseiben is makroadatokban bővelkedő hét kezdődött április 28-án, a befektetők kezét továbbra is az üzleti környezet bizonytalansága köti meg.

Az ázsiai tőzsdék és a dollár kereskedése óvatosan kezdődött április utolsó csonka hetében, miután az Egyesült Államok kereskedelempolitikája körüli zűrzavar nem látszik enyhülni – írta a Reuters. Miközben Donald Trump, az Egyesült Államok elnöke azt állította pénteken, hogy a washingtoni és a pekingi vezetés kereskedelmi tárgyalásokat folytat egymással, a valóság nem ezt mutatja. A kínai külügyminisztérium azonnal cáfolta az elnök szavait, ráadásul a hét végén Scott Bessent pénzügyminiszter sem tudta megerősíteni főnöke szavait. Arról beszélt a Reutersnek, hogy voltak ugyan beszélgetések kínai és amerikai tisztviselők között az IMF és a Világbank washingtoni közgyűlésén, ám ezek olyan általánosságokról szóltak, mint például a világgazdaság pénzügyi stabilitása.

Bessent azt sem tudja, hogy főnöke valóban tárgyalt-e telefonon kínai kollégájával, Hszi Csin-pinggel. Trump ugyanis ezt is állította azt megelőzően, hogy elutazott volna Ferenc pápa szombati temetésére. Eközben Brooke Rollins mezőgazdasági miniszter azt mondta a hét végén, hogy minden nap egyeztetnek Kínával és további 100 országgal. A kereskedelem ügye azonban nem az ő asztala, hanem Bessenté. Trump első száz napjának eredményeit nem nehéz összefoglalni

„A bizonytalanság önmagában legalább olyan káros, mint a büntetővámok bevezetése. Éppen úgy árt az amerikai gazdaságnak, mint a világ egészének – összegezte az amerikai elnök regnálásának első száz napját Christian Keller, a Barclays bank vezető elemzője. – Bár a gyorsjelentési szezon jó vállalati számokat ígér, sok cég valószínűleg tesz egy lépést hátra és megvárja, amíg a helyzet átláthatóbbá válik. Ez növeli a recesszió esélyét.”

Április utolsó hétfőjén a japán Nikkei 0,4, a hongkongi mutató 0,1 százalékkal emelkedett, sanghaji társuk ugyanakkor 0,1 százalékkal csökkent. Az amerikai határidős indexek az ellenkező irányba mozdultak el hétfőn kora délelőtt. Az S&P-500 0,4 százalékos, a Nasdaq 0,5 százalékos mínuszt szedett össze a határidős kereskedés elején. Az S&P ugyan 12 százalékkal erősödött április 8-a óta, ám így is tíz százalékkal elmarad korábbi csúcsától. Az amerikai tőzsdék egyébként hegymenetben voltak április utolsó hetében, miután kiderült, hogy Trump elnök nem fogja eltávolítani posztjáról Jerome Powellt, a Fed elnökét.

Halványzöld folytatás, a forint a parkolóban várakozik

A legfontosabb európai tőzsdéken hétfőn délelőtt vékony pluszok keletkeztek. Nem sokkal 11 óra előtt a londoni és a frankfurti irányadó index egyaránt 0,4 százalékos többletnél járt. Ennél picivel jobb produkciót nyújtott ekkorra a párizsi CAC, amely 0,6 százalékos emelkedést ért el.  

Budapesten 10 óra körül még minimális, 0,1 százalékos pluszban volt a BUX. 11-re viszont már 0,2 százalékos, szintén szerény gyengülés szerepelt a neve mellett. Utóbbi eredmény az OTP 0,3 és a Mol 0,6 százalékos esésével, a Richter stagnálásával, valamint a Magyar Telekom 0,1 százalékos emelkedésével magyarázható. 

A devizapiacon az eurót 405,30 forint felett „mérték” 11 óra előtt, szemben a reggeli 40 fillérrel magasabb jegyzéssel. A dollárkurzus viszont 356,74 forintról 357 forint fölé került.   

Az Erste szakértői azt írták, hogy a nemzetközi turbulenciák enyhülése, Trump visszalépésnek jelei a vámháború kapcsán alapvetően segítik a forint stabilizálódását. Kivárás jellemzi a piacot az MNB kedden esedékes kamatdöntése és a szerdai első negyedéves GDP-adatok közzététele előtt. Kedden nem várható változtatás a szeptember vége óta 6,50 százalékon álló alapkamatban, ugyanakkor az MNB értékítélete a legutóbbi ülés óta bekövetkezett változások fényében fontos információkat hozhat.

 Gyorsjelentési cunami jön és néhány fontos makroadat

A már említett magyar kamatdöntés és GDP-adat mellett rengeteg más fontos esemény szerepel a heti „kottában”. A S&P-500 index értékének 40 százalékát képviselő 180 vállalat hozza nyilvánosságra gyorsjelentését az április végén és május elején osztozó héten. Olyan nagyágyúk vezetik elő számaikat, mint az Apple, a Microsoft, az Amazon és a Meta Platforms. Emellett foglalkoztatási, inflációs és GDP-adat is nyilvánosságra kerül.

„Erős foglalkoztatási adatra számítunk, ami valószínűtlenebbé teszi a Fed kamatcsökkentését júniusban” – mondta Jonas Goltemann, a Capital Economics kutatóintézet piaci elemzője. Ha ez a várakozás teljesül, akkor a dollár kimozdulhat hároméves mélypontjáról, ahova a Trump-adminisztráció unortodox gazdaságpolitikája lökte. Az amerikai valuta ezzel együtt továbbra is a kormány túsza marad a világ ellen folytatott kereskedelmi összecsapásban.

Inflációs adatok várhatók Németországból és az eurózóna más tagállamaiból a héten, amelyek várhatóan a pénzromlás további csökkenését mutatják majd. Ezzel utat nyithatnak az előtt, hogy az Európai Központon Bank júniusi kamatdöntő ülésén tovább mérsékelje az övezetben a hitelköltségeket. A Bank of Japan e heti ülésén várhatóan 0,5 százalékon hagyja alapkamatát.

Az arany kivételesen olcsóbb lett, az olaj picit drágult

A Fed elnökének felmentésével kapcsolatos hírek elenyészésével elhárult az a veszély, hogy még tovább növekszik a bizonytalanság a gazdaságban, ami az arany árának alakulásában is tükröződött. A sárga nemesfémért a minden idők csúcsát jelentő 3500 dollár/unciás ár helyett kevesebb mint 3300 dollárt kellett fizetni unciánként a hét első napján.

Az olaj jegyzései csendesen kezdték április utolsó napjait, miután az elmúlt hetekben a recessziós félelmek és az OPEC+ kitermelésének várható emelkedése lefelé szorították a fekete arany árát. A Brent hordónként 67 dollár felett járt hétfőn délelőtt, a WTI hordójáért közel 63,5 dollárt kellett adni. A földgáz ára az európai energiatőzsdén a 30 euró/MWh-s szint felé süllyedt, amire hét hónapja nem volt példa. Az ázsiai kereslet viszonylag gyenge, miközben az európai átadási pontokon erős a kínálat. A holland kikötőkbe az évnek ebben a szakaszában megszokottnál több folyékony gáz érkezett.

 

Kripto árfolyamok és grafikonok

 

A kriptopiacok kiemelkedő képviselői közül a Bitcoin 1,1, míg az Ethereum 0,7 százalékkal drágult. Ehhez képest a sokkal jobban teljesített az XRP és a Solana, előbbi 4, utóbbi 2 százalékos árfolyam-emelkedéssel örvendeztette meg az érintetteket. 

A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.

 

A rovat támogatója a 4iG

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 26420 26290 26570 -0,38% 26380 26420 2 034 237 470 HUF 2025-04-28 13:28:29
MOL 3014 2992 3046 -0,33% 3010 3014 818 472 932 HUF 2025-04-28 13:21:18
MTELEKOM 1712 1690 1716 +1,06% 1708 1712 460 065 914 HUF 2025-04-28 13:29:58
RICHTER 10940 10810 10950 +0,55% 10910 10940 620 884 240 HUF 2025-04-28 13:29:19
OPUS 569 566 579 -0,70% 568 569 92 595 487 HUF 2025-04-28 13:21:23
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Indul a hét a pesti tőzsdén – tovább tart a rali?
Privátbankár.hu | 2025. április 28. 08:51
Iránykereséssel indulhat a kereskedés hétfőn a Budapesti Értéktőzsdén (BÉT) az Equilor Befektetési Zrt. elemzője szerint. A BUX 1817,01 pontos, 1,99 százalékos emelkedéssel 92 964,32 pontos történelmi csúcson zárt pénteken.
Részvény / Deviza / Áru Ügyesen kezdte a hetet a forint
Privátbankár.hu | 2025. április 28. 07:21
Legalábbis az euróval és a dollárral szemben kissé erősödött.
Részvény / Deviza / Áru Örömtáncot járnak a lengyelek, van rá okuk
Privátbankár.hu | 2025. április 26. 12:38
A lengyel tőzsde WIG indexe olyan számot produkált húsvét után, amely ihletet adott az ország vezető politikusainak Lengyelország fényezésére. Ami azt illeti sok nulla van a matek végén. Egyébként a magyar tőzsdemutatóra sem lehet panasz. 
Részvény / Deviza / Áru Kirügyezett a forint a tavaszi melegben
Privátbankár.hu | 2025. április 25. 19:01
Virágba azért egyelőre nem borult.    
Részvény / Deviza / Áru Történelmi csúcsra pörgött a pesti tőzsde
Privátbankár.hu | 2025. április 25. 17:56
A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX 1817,01 pontos, 1,99 százalékos emelkedéssel 92 964,32 pontos történelmi csúcson zárt pénteken.
Részvény / Deviza / Áru Nem véletlenül száguld az OTP, nagyra törő tervek a Revolutnál
Eidenpenz József | 2025. április 25. 12:39
Nemcsak a társaság vezetésében történik változás, a saját részvények vásárlását is engedélyezték az OTP-nél, így joggal ez a nap vezető papírja Budapesten. A forintnak is volt egy jó reggele, de visszatért a korábban jellemző sávba. Megvan a Mol-osztalék, nagyra törő terveket dédelget a Revolut, az Apple Indiába költözhet.
Részvény / Deviza / Áru Tovább vásárolhatja saját részvényeit az OTP
Privátbankár.hu | 2025. április 25. 11:38
Újabb 150 milliárdos programra kapott engedélyt az OTP.
Részvény / Deviza / Áru Csányi Sándor átadja az egyik stafétát: változás jön az OTP vezetésében
Privátbankár.hu | 2025. április 25. 11:18
Az OTP történetének legjobb évét követően Csányi Sándor bizonyos szempontból egyet hátralép: bár ő marad a bankcsoport első embere, a vezérigazgatói feladatokat májustól fia, Csányi Péter látja el.
Részvény / Deviza / Áru Van egy titokzatos 8 milliárd dolláros tétel a Google anyjának könyveiben
Privátbankár.hu | 2025. április 25. 09:19
Jól sikerült az Alphabet első negyedéve, a keresőhirdetések és a cloud is szépen hozott a konyhára. A most 20 éves Youtube-ot a podcastek kirobbanó népszerűsége is tolja. Hasít „egy magáncégbe történt befektetés”.
Részvény / Deviza / Áru Lányos zavarba jön, aki most néz rá a forint árfolyamára
Privátbankár.hu | 2025. április 25. 07:46
A legnépszerűbb devizákkal szemben vegyesen teljesít pénteken a forint.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG