Az ázsiai tőzsdék és a dollár kereskedése óvatosan kezdődött április utolsó csonka hetében, miután az Egyesült Államok kereskedelempolitikája körüli zűrzavar nem látszik enyhülni – írta a Reuters. Miközben Donald Trump, az Egyesült Államok elnöke azt állította pénteken, hogy a washingtoni és a pekingi vezetés kereskedelmi tárgyalásokat folytat egymással, a valóság nem ezt mutatja. A kínai külügyminisztérium azonnal cáfolta az elnök szavait, ráadásul a hét végén Scott Bessent pénzügyminiszter sem tudta megerősíteni főnöke szavait. Arról beszélt a Reutersnek, hogy voltak ugyan beszélgetések kínai és amerikai tisztviselők között az IMF és a Világbank washingtoni közgyűlésén, ám ezek olyan általánosságokról szóltak, mint például a világgazdaság pénzügyi stabilitása.
Bessent azt sem tudja, hogy főnöke valóban tárgyalt-e telefonon kínai kollégájával, Hszi Csin-pinggel. Trump ugyanis ezt is állította azt megelőzően, hogy elutazott volna Ferenc pápa szombati temetésére. Eközben Brooke Rollins mezőgazdasági miniszter azt mondta a hét végén, hogy minden nap egyeztetnek Kínával és további 100 országgal. A kereskedelem ügye azonban nem az ő asztala, hanem Bessenté. Trump első száz napjának eredményeit nem nehéz összefoglalni
„A bizonytalanság önmagában legalább olyan káros, mint a büntetővámok bevezetése. Éppen úgy árt az amerikai gazdaságnak, mint a világ egészének – összegezte az amerikai elnök regnálásának első száz napját Christian Keller, a Barclays bank vezető elemzője. – Bár a gyorsjelentési szezon jó vállalati számokat ígér, sok cég valószínűleg tesz egy lépést hátra és megvárja, amíg a helyzet átláthatóbbá válik. Ez növeli a recesszió esélyét.”
Április utolsó hétfőjén a japán Nikkei 0,4, a hongkongi mutató 0,1 százalékkal emelkedett, sanghaji társuk ugyanakkor 0,1 százalékkal csökkent. Az amerikai határidős indexek az ellenkező irányba mozdultak el hétfőn kora délelőtt. Az S&P-500 0,4 százalékos, a Nasdaq 0,5 százalékos mínuszt szedett össze a határidős kereskedés elején. Az S&P ugyan 12 százalékkal erősödött április 8-a óta, ám így is tíz százalékkal elmarad korábbi csúcsától. Az amerikai tőzsdék egyébként hegymenetben voltak április utolsó hetében, miután kiderült, hogy Trump elnök nem fogja eltávolítani posztjáról Jerome Powellt, a Fed elnökét.
Halványzöld folytatás, a forint a parkolóban várakozik
A legfontosabb európai tőzsdéken hétfőn délelőtt vékony pluszok keletkeztek. Nem sokkal 11 óra előtt a londoni és a frankfurti irányadó index egyaránt 0,4 százalékos többletnél járt. Ennél picivel jobb produkciót nyújtott ekkorra a párizsi CAC, amely 0,6 százalékos emelkedést ért el.
Budapesten 10 óra körül még minimális, 0,1 százalékos pluszban volt a BUX. 11-re viszont már 0,2 százalékos, szintén szerény gyengülés szerepelt a neve mellett. Utóbbi eredmény az OTP 0,3 és a Mol 0,6 százalékos esésével, a Richter stagnálásával, valamint a Magyar Telekom 0,1 százalékos emelkedésével magyarázható.
A devizapiacon az eurót 405,30 forint felett „mérték” 11 óra előtt, szemben a reggeli 40 fillérrel magasabb jegyzéssel. A dollárkurzus viszont 356,74 forintról 357 forint fölé került.
Az Erste szakértői azt írták, hogy a nemzetközi turbulenciák enyhülése, Trump visszalépésnek jelei a vámháború kapcsán alapvetően segítik a forint stabilizálódását. Kivárás jellemzi a piacot az MNB kedden esedékes kamatdöntése és a szerdai első negyedéves GDP-adatok közzététele előtt. Kedden nem várható változtatás a szeptember vége óta 6,50 százalékon álló alapkamatban, ugyanakkor az MNB értékítélete a legutóbbi ülés óta bekövetkezett változások fényében fontos információkat hozhat.
Gyorsjelentési cunami jön és néhány fontos makroadat
A már említett magyar kamatdöntés és GDP-adat mellett rengeteg más fontos esemény szerepel a heti „kottában”. A S&P-500 index értékének 40 százalékát képviselő 180 vállalat hozza nyilvánosságra gyorsjelentését az április végén és május elején osztozó héten. Olyan nagyágyúk vezetik elő számaikat, mint az Apple, a Microsoft, az Amazon és a Meta Platforms. Emellett foglalkoztatási, inflációs és GDP-adat is nyilvánosságra kerül.
„Erős foglalkoztatási adatra számítunk, ami valószínűtlenebbé teszi a Fed kamatcsökkentését júniusban” – mondta Jonas Goltemann, a Capital Economics kutatóintézet piaci elemzője. Ha ez a várakozás teljesül, akkor a dollár kimozdulhat hároméves mélypontjáról, ahova a Trump-adminisztráció unortodox gazdaságpolitikája lökte. Az amerikai valuta ezzel együtt továbbra is a kormány túsza marad a világ ellen folytatott kereskedelmi összecsapásban.
Inflációs adatok várhatók Németországból és az eurózóna más tagállamaiból a héten, amelyek várhatóan a pénzromlás további csökkenését mutatják majd. Ezzel utat nyithatnak az előtt, hogy az Európai Központon Bank júniusi kamatdöntő ülésén tovább mérsékelje az övezetben a hitelköltségeket. A Bank of Japan e heti ülésén várhatóan 0,5 százalékon hagyja alapkamatát.
Az arany kivételesen olcsóbb lett, az olaj picit drágult
A Fed elnökének felmentésével kapcsolatos hírek elenyészésével elhárult az a veszély, hogy még tovább növekszik a bizonytalanság a gazdaságban, ami az arany árának alakulásában is tükröződött. A sárga nemesfémért a minden idők csúcsát jelentő 3500 dollár/unciás ár helyett kevesebb mint 3300 dollárt kellett fizetni unciánként a hét első napján.
Az olaj jegyzései csendesen kezdték április utolsó napjait, miután az elmúlt hetekben a recessziós félelmek és az OPEC+ kitermelésének várható emelkedése lefelé szorították a fekete arany árát. A Brent hordónként 67 dollár felett járt hétfőn délelőtt, a WTI hordójáért közel 63,5 dollárt kellett adni. A földgáz ára az európai energiatőzsdén a 30 euró/MWh-s szint felé süllyedt, amire hét hónapja nem volt példa. Az ázsiai kereslet viszonylag gyenge, miközben az európai átadási pontokon erős a kínálat. A holland kikötőkbe az évnek ebben a szakaszában megszokottnál több folyékony gáz érkezett.
A kriptopiacok kiemelkedő képviselői közül a Bitcoin 1,1, míg az Ethereum 0,7 százalékkal drágult. Ehhez képest a sokkal jobban teljesített az XRP és a Solana, előbbi 4, utóbbi 2 százalékos árfolyam-emelkedéssel örvendeztette meg az érintetteket.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.