Európában szerény emelkedéssel fejezték be a napot a tőzsdeindexek, főleg a német mutató ment fel, 0,6 százalékkal. Párizsban és Londonban csak egy ezrelékes volt a plusz, a Stoxx 600 index 0,3 százalékkal ment fel. Az USA-ban inkább rossz a hangulat, az S&P 500 index 0,2, a Nasdaq Composite 0,5, a Dow Jones ipari átlag 0,4 százalékkal süllyed. A lengyeleknél is szerény indexcsökkenés volt, ehhez képest a BUX index ma kiváló teljesítményt nyújtott.
Másfél százalékkal ment fel indexünk, nagyrészt valószínűleg a két legnagyobb tőzsdei társaságunk reggeli gyorsjelentésének hatására. Az OTP délután kissé visszavett a délelőtti emelkedésből, de így is 0,9 százalékos pluszban zárt, 10 430 forinton. A Mol a nap elején még mínuszban volt, estére viszont 2,6 százalékkal 1840-re ugrott. A Richter stagnáláshoz közeli állapotból küzdötte fel magát 1,4százalékos pluszba, ezzel 7150 forinton búcsúzott. Szerényen emelkedett a Magyar Telekom is, 0,7 százalékkal 380 forintra. Az Opus megtáltosodott, 9,9 százalékkal 255 forintra ment.
(A reggel érkezett gyorsjelentésekről lásd: Tízmilliárdos OTP-meglepi, plusz két másik ok, amiért nagy nap lesz a mai)
Fordult a dollár, fordultak a nemesfémek
Elég nagyot erősödött ma a dollár, az euró/dollár 1,1780-ra süllyedt vissza, ez 0,8 százalék, egy nap alatt jelentősnek számító változás. Korrigáltak a nemesfémek, amelyek gyakran mozognak a dollárral, felmennek, ha a dollár gyengül. Most ennek fordítottja történt, az arany és az ezüst 1,4 százalékos mínuszban van, a palládium és a platina négy százalék fölötti esést szenvedett el. Az olaj is másfél százalékkal süllyed.
További és frissebb árfolyamok, grafikonok itt láthatók
A mai nap egyik nagyon várt híre az volt, hogy hogyan alakult a munkaerőpiac az Államokban. Erre megérkezett a válasz, de úgy látszik, nem mindenkinek volt elég jó. A Reuters azt írja, hogy 1,76 millió új állás, ami júliusban keletkezett a mezőgazdaságon kívüli ágazatokban, jobb, mint az 1,6 millió elemzői konszenzus. De sokkal alacsonyabb annál, mint a júniusi 4,8 milliós növekedés. Elemzőket idézve azt írják, hogy a számok inkább statikus, stagnáló munkaerőpiacra utalnak júliusban. Amiben a jó hír legfeljebb az, hogy a vírus terjedése ellenére sem jött visszaesés a foglalkoztatásban.
Nincs még megállapodás
A német N-tv.de Viszont azt írja, hogy 1,48 millió fő volt a konszenzus, így az adat lényegesen jobb, mint amit vártak . Szerintük ez okozta a kedvező hangulatot a német részvénypiacon is. (Vagy a reggeli német és kínai exportadatok – a szerk.) A munkanélküliség egyébként az USA-ban 10,2 százalék volt, miközben 10,6 százalékot vártak. A Bloomberg.com is azt írja, hogy az adat jobb lett a vártnál.
A másik fontos hír, amire a tőzsdék vártak ma, hogy sikerül-e végre megállapodni az amerikai kongresszusban az újabb gazdaságélénkítő csomagról. Pénteken kora este úgy látszott, hogy nincsen igazi előrelépés, így a megállapodás kérdéses. A kongresszus saját magának adott ma estig határidőt, Donald Trump pedig felvetette, hogy elnöki rendeletben szabályozna egyes kérdéseket, például munkanélküli támogatásokat.
Tikk-takk, WeChat!
Amint reggel is írtuk, az amerikai elnök rendeletben tiltotta be a TikTok és a WeChat kínai alkalmazásokat, ami szeptember 20-án lép hatályba. A korábbi hírek pedig arról szóltak, hogy ezt a TikTok tulajdonosai csak úgy akadályozhatják meg, ha szeptember 15-ig megállapodnak a Microsofttal az amerikai üzletág eladásáról. Az ügy sajtója azonban azóta is nagyon rossz, és hozzájárulhat ahhoz, hogy az amerikai tőzsdék ma ilyen visszafogottak.
Ezt az eljárást ugyanis nem csak a kínaiak tekintik rablásnak, hanem több amerikai kommentátor is egyfajta erőszakos kisajátításként tekint rá. (Például a ZeroHedge kommentátora.) Most pedig a Bloomberg arról panaszkodik, hogy Trump elnök húzása akár milliárdos nagyságrendű felhasználótábornak is elviheti az otthonába a kínai-amerikai hidegháborút.
A WeChat betiltása nagy hullámokat kavar az egész technológiai üzletágban, számos amerikai vállalkozás ugyanis ezeket az alkalmazásokat hasznája, hogy eladja termékeit Kínában. A WeChat tulajdonosa, a Tencent holdings LTD részvényei tíz százalékkal zuhantak a hírre, Sőt még a kínai jüan árfolyama is nagyot gyengült ma. (A “Tikk-takk, TikTok!” címet a Bloomberg hírlevelében használták először.)
A falhoz érkezett a részvénypiac?
Az S&P 500 index “Megérkezett a falhoz”, nagyjából 1 százalékra került a február eleji történelmi csúcstól, így az erős ellenállás elérése és az egyre erősebb túlvettség kettőse korrekcióhoz vezethetnek – írta az Erste Befektetési Zrt. A Nasdaq menetelése viszont “már-már tényleg a hihetetlen kategóriába tartozik, de nincs mit tenni, mint hinni a szemünknek. Réssel új csúcsra ment az árfolyam, amit tegnap egy komoly emelkedő nap is követett.” A DAX viselkedése viszont azt sugallja, hogy folytatódhat a korrekció.