Ma az európai tőzsdék enyhe mínuszban vannak, általában egy ezrelék és fél százalék között, csak Svájcban és Svédországban van egy kis emelkedés. Na meg Budapesten, ahol a Mol és az OTP gyorsjelentése nyomán 1,4 százalékkal megy fel a BUX index. Az amerikai határidős indexek 0,4 százalékos mínuszban vannak.
Az OTP jelentését egyértelműen jól fogadták, a részvény 2,7 százalékkal 10 620 forintra ment fel. A Magyar Telekom szerdán jelentett, ma 0,7 százalékos pluszban van. A Richter inkább plusz nullában áll, alig változik. A Mol pedig 0,8 százalékos esést mutat 1778 forinton. A forint kissé gyengül, 30 fillérrel feljebb van az euró, 346,20 forint.
További és frissebb árfolyamok, grafikonok itt láthatók
A dollár ma erősödik, ami mostanában ritkaság, részben ezért lehet az is, hogy megállt a nemesfémek szárnyalása. Az arany 2060 dollár, az ezüst 28,5 dollár körül ingadozik. Az olaj enyhe mínuszban van, és némileg tovább gyengül már tegnap is negatív rekordot döntő török líra.
Pozitív meglepetés az OTP-nél
Az OTP 15,5 százalékkal az elemzői konszenzus feletti adózott eredményt ért el a KBC Equitas szerint. (Reggeli tudósításunk itt olvasható.)
Szembeszélben is szép profitot termelt az OTP. Bár a makrogazdasági trendek alapvetően nem kedvezőek az OTP számára, és a hitelportfólión látszanak a negatív hatások, a második negyedév során így is szép profitot tudott elérni a bank. A legtöbb soron felülmúlta az elemzői várakozásokat, mindössze a nettó kamatbevétel soron maradt el a várttól. A kiemelten figyelt kockázati költségsor viszont alacsonyabb lett, mint amire előzetesen számítottak, így pedig közel 80 milliárdos profittal zárta a negyedévet – írta a brókercég.
Hasonló az Equilor Befektetési Zrt. helyzetértékelése is.
A vártnál erősebb eredményt közölt az OTP, délután 3 órától elemzői konferenciát tart a bank. A konszenzusnak megfelelően alakultak a bevétel számok, de az elemzők felülbecsülték a kockázati költségeket, így az eredmény a vártnál jobban sikerült. Éves alapon a jelentős bevétel-növekedés ellenére szignifikánsan csökkent az eredmény.
Tízmilliárdos meglepetésről ír az Erste Befektetési Zrt.
Az OTP számain is érződött a koronavírus hatása… Ugyanakkor a bank és a befektetők is felkészültek ezekre a folyamatokra, az OTP a várt portfolió romlásra az első negyedévben már óriási tartalékot képzett, így a második negyedévben már egy visszafogottabb céltartalékképzés is elégnek bizonyult. Ez a pozitív 10 milliárdos meglepetés pedig az adózott eredménysorra is megmaradt.
Mol: A körülményekhez képest nem rossz?
Inkább vegyesnek látszik a Mol-jelentés fogadtatása.
A Mol 113,9 milliárd forint tisztított CCS-alapú EBITDA-ja felette van a piac 105,1 milliárd forint várakozásának, viszont nettó szinten a cég 41,5 milliárd forint veszteséget ért el, amire a piac nem számított. A legnagyobb pozitív meglepetés a fogyasztói szolgáltatások 35,3 milliárd forintos EBITDA nyeresége, ami 4%-kal még nőtt is forintban számolva év/év alapon. A Mol képes volt a gyengébb üzemanyag és nem-üzemanyag marzsokat és az alacsonyabb volument ellensúlyozni a költségcsökkentéssel – írta az Erste Befektetési.
(Lásd még: A koronavírus súlyos veszteséget hozott a Molnak.)
Megküzdött a kihívásokkal a Mol – írta a KBC Equitas.
Összességében vegyes számokat tett közzé második negyedéves gyorsjelentésében a Mol. Többnyire hozta a várakozásokat, bár a 41,5 milliárd forintos nettó veszteség csalódás. Új éves prognózist is közzétett, 1,7 és 1,9 milliárd dollár közötti CCS EBITDA-at várnak idénre, ami a kedvezőtlen körülmények fennmaradását feltételezi. A körülményekhez képest nem rosszak a negyedéves eredmények – teszik hozzá.
Mi mozgatja a piacokat?
A készülő új amerikai gazdaságélénkítő csomag és az amerikai-kínai ellentétek súlyosbodása a két fő erő, ami a részvénypiacok mozgatja. A péntek nagy nap a devizák, a részvények és az állampapírok számára is – írja az Investing.com. Ez ugyanis az amerikai kongresszus által saját maga számára felállított határidő az új gazdaságélénkítő csomag elfogadására. Ráadásul ma teszik közzé a nem a mezőgazdaságban dolgozók alkalmazásáról szóló fontos adatot (“nonfarm payroll”).
Ha a foglalkoztatottak számának emelkedése lelassul, és a kongresszusi határidőt sem sikerül tartani, az gyengítheti a dollárt. (Ugyan Donald Trump belengette, hogy elnöki rendelettel fog intézkedni egyes kérdésekben, mások kétségbe vonják, hogy erre egyáltalán joga van.)
Végre lesz Brexit-megállapodás?
Emellett Nagy-Britanniában felülteljesít a részvénypiac, mivel abban reménykednek, hogy gyorsan pontot lehet végre tenni a Brexit-tárgyalások végére. A brit pénzügyminiszter erre utalt egy nyilatkozatában.
A kínai export értéke júniushoz hasonlóan júliusban is pozitív meglepetést okozott, a vámhatósági adatok szerint 7,2 százalékkal emelkedett az előző év hasonló időszakához viszonyítva. Eközben az elemzők mínuszra számítottak. Igaz, az import viszont 1,4 százalékkal csökkent a várt emelkedés helyett. Ez főleg a német részvénypiac szereplőit töltötte el reménnyel.
A német kamionok zakatolnak
A német export is jelentősen nőtt júniusban, igaz, egy messze nagyon alacsony szinthez képest. Szezonális és naptárhatástól megtisztítva 14,9 százalékkal több árut adtak el a német exportőrök, mint az előző hónapban. Ez az idősorok 1990-ben kezdődött számítása óta a legnagyobb ugrás.
Ehhez jött ráadásul még egy olyan adat, amely szerint a német utakon közlekedő teherautók (legalább négy tengelyű, útdíjfizetésre kötelezett) által megtett összes út 1,9 százalékkal emelkedett júliusban (a szezonális hatásoktól megtisztítva). Ez a mutató gyors és hagyományosan jól mutatja a gazdasági teljesítményt. Februárhoz, az utolsó válságmentes hónaphoz képest viszont júliusban még mindig 4,7 százalék volt az elmaradás.
A Rolls Royce árfolyama négy százalékkal esett, miután meg szellőztették, hogy egy nagybefektető kiszállt a társaságból. A Deutsche Telekom viszont két százalék fölötti pluszban van, miután amerikai leányvállalata nagyon kedvező előfizetői számokról számolt be.