6p

Megint csúnyán néznek ki a tőzsdék, a BUX-ot az OTP húzza le. Pedig gyorsjelentése nem volt rosszabb a vártnál, miközben a külföldi bankrészvények hatalmasat zuhannak, így végül felülteljesítőnek számít. Gyengélkedik a forint, húszezer alatt a bitcoin, bővül a BUX-index.

Meredeken esnek az európai részvényindexek, főleg a bankszektor miatt. A német és francia index 1,3, a brit 1,7 százalékkal esik, de voltak lejjebb is a nap elején. Az amerikai indexek tegnap közel két százalékkal zuhantak, a mai határidős (futures) indexárak további pár ezrelékes mínuszt mutatnak.

Mitől zuhannak a tőzsdék?

Az európai részvénypiacok zuhanását részben a széles körben figyelt amerikai foglalkoztatási jelentés előtti idegességgel magyarázzák, részben pedig két amerikai bankcsőddel. Ezek beárnyékolták a vártnál jobb brit növekedési adatokat.

A hangulatot a hét elején már amúgy is erősen megviselte Jerome Powell kongresszusi beszámolója. A piac azóta inkább arra fogad, hogy az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed márciusi kamatdöntése fél százalékpontos emelés lesz 25 bázispont helyett. A német fogyasztói árak pedig februárban 9,3 százalékkal emelkedtek, ami az eurózóna kamatszintjére nézve rossz hír.

Nem a jelentés miatt esik az OTP

Az általános bankrészvény-zuhanások közepette az OTP 1,9 százalékos esése még egészen tűrhető, felülteljesítésnek számít, amit a mai gyorsjelentés is magyaráz. (Lásd később.) A brit HSBC részvényei például 5,1 százalékot estek, a BNP Paribas 4,5, a Deutsche Bank pedig 7,2 százalékkal zuhan.

A BUX-index 0,9 százalékos süllyedését így szinte kizárólag a bankpapír okozza, a Mol csak 0,2 százalékkal olcsóbb. A Richter stagnál, a Telekom pedig picit emelkedik is.

Árfolyam

Csak átmenetileg gyengül a forint?

Az euró/forint ma reggel 385,60 is volt, majd visszaesett 383-ra. Az európai gázár eközben öt százalékkal, 45,70 euróra emelkedett, de ezzel együtt sem nevezhető magasnak az elmúlt egy év fényében. A dollár ma stabil, az olaj pedig fél százalékkal esik. Új eurós lakossági állampapírt hirdettek meg, Euró Magyar Állampapír (EMÁP) néven.

Orbán Viktor miniszterelnök és más vezető politikusok tegnapi beszédeinek fényében írta reggel a KBC Equitas, hogy “a forint nem igazán mozdult nagyot a fenti hírekre”.

Az viszont kedvező lehet a hazai gazdaság és így a forint szempontjából is, hogy a gázárak továbbra is igen alacsony szinten vannak, a határidős gáz már a 40 euró felé közelített tegnap napközben.

A forintgyengülésnek szerintük alapvetően a romló nemzetközi hangulat lehet az oka.

Jó hír, hogy sehová sem ment a forint, a BUX

A következő ábra együtt mutatja a BUX-indexet és a forint erejét (az euró/forint árfolyam fordítottját, azaz a HUF/EUR árfolyamot). Mindkettő nagyjából ugyanott van, ahol egy évvel ezelőtt, ami azonban az őszi nagy esések fényében már mindenképpen eredménynek látszik.

A BUX és a forint/euró árfolyam. Forrás: Tradingview.com. További árfolyamok, grafikonok: Privátbankár Árfolyamkereső.
A BUX és a forint/euró árfolyam. Forrás: Tradingview.com. További árfolyamok, grafikonok: Privátbankár Árfolyamkereső.

A vártnak megfelelő eredmény az OTP-nél

Az OTP-eredmény nagyjából megfelelt a várakozásoknak. A negyedéves korrigált nettó profit 153 milliárd forint volt, 24 százalékkal nőtt év/év alapon – írja az Erste Befektetési Zrt. Ez minimálisan, négy százalékkal meghaladja az elemzői konszenzust.

A jelentős egyszeri tételek miatt a korrekciós tételek nélküli, tényleges nettó nyereség 115 milliárd forint volt a negyedévben, ami “jóval a korrigált érték alatt van, de magasabb a vártnál”.

Mit számít az OTP-osztalék?

Várhatóan 300 forintos részvényenkénti osztalékot javasol majd a menedzsment, ami magasabb a konszenzusnál (239 forint).

De az osztalék eddig nem volt fontos tényező az OTP befektetési sztorijában. Fontos, hogy a kockázati profil várhatóan nem romlik lényegesen 2023-ban teszi hozzá az Erste Befektetési Zrt.

Mégis jó az OTP?

A KBC Equitas is úgy véli, hogy sikerült hoznia a várakozásokat az OTP-nek a negyedik negyedévben, “nagyobb meglepetést azonban nem okozott a bankcsoport” a gyorsjelentésében.

“Vártnál jobb eredmények az OTP-től” – értékelte viszont az Equilor Befektetési Zrt. A negyedéves eredmény szerintük meghaladta az elemzői konszenzust, és az egyszeri tételek nélkül jelentősen emelkedett éves bázison.

Amerikai bankok fekete napja

A Silvergate Capital kriptóbank csődje után az SVB Bank okozott ijedelmet az USA-ban. Ez az a pénzintézet az amerikai tech-szektor bankjaként ismert, és tegnap bejelentette, hogy tőkebevonásra lesz szüksége, mivel jelentős veszteségeket szenvedett el a kötvényügyletein. Ezt követően nagy intézményi befektetők tanácsolták az ügyfeleiknek, hogy vonják ki a pénzüket a bankból.

Egy amerikai bank (illusztráció). Fotó: Depositphotos
Egy amerikai bank (illusztráció). Fotó: Depositphotos

A részvény 60 százalékot esett a tőzsdén, majd újabb 29-et a zárás utáni kereskedésben, és az egész USA-bankszektor csúnya napnak nézhet elébe.

Húszezer alatt a bitcoin

A tegnapi részvénypiaci eséssel egy időben a kriptovalutapiacon is új kör kezdődött lefelé, de jóval erősebb, mint amott. A bitcoin és az ether ma is nyolc százalék körüli mínuszban van, 19 940, illetve 1410 dollár körül. Egy hét alatt azonban 14-15 százalékkal vannak lejjebb.

 

Kripto árfolyamok és grafikonok

 

A kriptópiacot továbbra is nyomasztja a Silvergate Capital “kriptóbank” csődje, de újabb rossz hír is érkezett. Eszerint Joe Biden elnök költségvetési csomagja 30 százalékos különadót vetne ki a bitcoin-bányászathoz használt elektromos áramra. Egyes kritikusok szerint azonban ezzel valószínűleg főleg azt érik el, hogy a bányászok egy része más, főleg alacsonyabb környezetvédelmi standardokkal rendelkező feltörekvő országokba települ át.

Zwack-al, Deltával bővül a BUX

Két új tagja lesz a BUX-indexnek március 20-tól az Equilor Befektetési Zrt. szerint, bekerül a Delta Technologies és a Zwack Unicum. A vezető részvények közül az OTP súlya 39,2 százalékról 37-re, a Magyar Telekom súlya 5,0 százalékról 4,8-ra csökken. Ezzel szemben a Mol súlya 25,9 százalékról 27,4-re, a Richteré 23,1 százalékról 23,7-re emelkedik.

A tőzsde közleménye szerint az “1987-ben alapított, magyar többségi tulajdonú, budapesti központtal működő” Delta Technologies “több, mint 35 éve Magyarország egyik legnagyobb informatikai vállalata”.

A Delta 2022 májusában pozitív profitwarningot jelentett be, október végén közzétett jelentésében pedig arról számolt be, hogy teljesítette is ezeket az optimista várakozásokat.

A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 27490 26920 27490 +2,12% 0 0 10 839 452 360 HUF 2025-07-02 17:09:46
MOL 2968 2932 2968 -0,07% 0 0 1 069 729 516 HUF 2025-07-02 17:05:01
MTELEKOM 1772 1764 1788 -0,11% 0 0 521 278 610 HUF 2025-07-02 17:05:08
RICHTER 9900 9810 9990 -0,90% 0 0 2 589 420 270 HUF 2025-07-02 17:10:06
OPUS 591 584 592 +0,17% 0 0 48 613 344 HUF 2025-07-02 17:05:04
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Ismét a mágikus határt kóstolgatja a forint
Privátbankár.hu | 2025. július 2. 19:19
Gyengült a forint a főbb devizákkal szemben szerdán kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.
Részvény / Deviza / Áru Átlag feletti forgalommal pörgött a budapesti tőzsde
Privátbankár.hu | 2025. július 2. 18:45
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 735,06 pontos, 0,75 százalékos emelkedéssel, 98 186,74 ponton zárt szerdán. Mindeközben túlnyomórészt pluszban zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék.
Részvény / Deviza / Áru Az OTP erősen indította a napot a tőzsdén
Privátbankár.hu | 2025. július 2. 14:42
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe a mínusz 0,06 pontos nyitás után emelkedett szerdán kora délutánig.
Részvény / Deviza / Áru A választások előtt ez lehet a nyerő stratégia
Privátbankár.hu | 2025. július 2. 13:29
A világgazdasági lassulás és a vámháborús kockázatok világszerte beárnyékolják a befektetői hangulatot – állapították meg harmadik negyedéves befektetési stratégiájukban az OTP Bank elemzői. A jövőre esedékes magyarországi országgyűlési választások miatt az elemzők továbbra is a rövidebb lejáratú kötvényeket részesítik előnyben a jelenlegi környezetben, miközben a forintot jelenlegi árfolyamszintje alapján változatlanul alulértékeltnek tartják.
Részvény / Deviza / Áru Tovább száguldhat az AutoWallis
Privátbankár.hu | 2025. július 2. 10:14
Megerősítette a tőzsdei cég hitelminősítését a Scope Ratings.
Részvény / Deviza / Áru Nem indult rosszul a nap szerdán az európai tőzsdéken
Privátbankár.hu | 2025. július 2. 09:36
Erősödéssel kezdtek az európai tőzsdék, de fontos adatokra várnak a befektetők.
Részvény / Deviza / Áru Nem káprázik a szeme, tényleg ennyit ér most egy forint
Privátbankár.hu | 2025. július 2. 07:36
Friss, szerda reggeli árfolyamok.
Részvény / Deviza / Áru Kedden nem volt büszke a forint – nem menetelt
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 19:31
A magyar fizetőeszköz a nemzetközi piacokon kissé visszaesett.
Részvény / Deviza / Áru A bizonytalan hangulatban megcsúszott a BUX
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 17:41
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 215,78 pontos, 0,22 százalékos csökkenéssel 97 451,68 ponton zárt kedden
Részvény / Deviza / Áru Gyenge kezdés után további gyengeség a tőzsdén
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 14:52
A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe a mínusz 0,33 pontos nyitás után tovább csökkent kedden kora délutánig.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG