Minden idők legmagasabb szintjére emelkedett az S&P 500 részvényindex, és a többi fejlett piaci részvénymutató is szépen teljesített ma. A jó kedvet okozhatta egyrészt, hogy az Ifo német üzleti bizalmi index új történelmi csúcsra érkezett, a világsajtó egyenesen a német vállalatok euforikus hangulatáról írt. Az eurozónás EuroStoxx 50 index és a francia CAC 0,7, a német DAX 0,5, a brit FTSE 100 pedig 0,8 százalékkal ment fel.
Az USA-ban a gyorsjelentések okoztak örömöt, az emelkedést főleg a Caterpillar és a McDonald's fűtötte, közel 6, illetve 4 százalékkal drágultak. A 3M részvényenkénti eredménye 24 százalékkal ugrott meg, a részvény mégis öt százalékkal esik, mert a bevétel viszont elmaradt a várttól.
Jön a Facebook és az Amazon
Az Alphabet (Google) nem számolt be rossz eredményekről a várakozásokhoz képest hétfő éjjel, forgalma például kiugróan nőtt, nyeresége pedig a már ismert EU-s büntetés miatt esett vissza. A részvényt mégis három százalék körüli eséssel büntették a befektetők. Az Amazon és a Facebook még ezen a héten, az Apple a jövő héten jelent.
A BUX index a jó kezdés ellenére most jócskán elmaradt a többitől, 0,2 százalékos eséssel zárt, csak az OTP tudott emelkedni. A bankrészvény 0,1 százalékkal 9320-ra ment fel, a Mol 0,6 százalékkal 21 430-ra esett. A Richter egy ezrelékkel 6749-re süllyedt, a Telekom 468-on stagnál.
Jön az ősz, lesz itt még sírás?
A VIX volatilitás-index 23 éves rekordot döntött, alig valamivel 9 felett áll, nincs messze attól, hogy eddigi történelmi mélypontját is alulmúlja. Az S&P 500 indexre kötött opciós üzletek volatilitását mérő szám általában optimizmus idején alacsony, piaci turbulenciák és esések idején pedig magas. Az Investing.com szerint azonban nagy a forgalma a rá szóló opcióknak, sokan arra számítanak, hogy a nyár elmúltával a volatilitás is megélénkül.
A Fed megint szerepelni fog
Az USA Conference Board fogyasztói bizalom indexe is a vártnál jobb lett, 121,1 a 116,5-es konszenzus helyett.) A Fed nyíltpiaci bizottsága ülésezik ma és szerdán, kamatváltoztatást ugyan nem várnak tőle, ám a piacok árgus szemmel figyelnek minden apró jelre. A jövőbeli kamatpályán kívül arra is, mi lesz a Fed 4,5 ezermilliárd dolláros mérlegfőösszegével, vagyis a korábban felvásárolt hatalmas mennyiségű kötvénnyel. Hogyan tervezik ennek kivezetését, csökkentését (ezt a tapering, "tapír").
Stabil a forint
A dollár megint esett, a dollárindex (DXY) 13 hónapos mélyponton volt a főbb devizákhoz képest, estére azonban visszaerősödött. A forint nap közben kicsit gyengült, majd estére visszatért 305,20-ra. Az euró erősödése mostanában gyakran fékezte az európai részvényeket, ma ez kevésbé volt jellemző.
Főleg a szaúdiak szorgalmazzák ismét az OPEC-nél a kitermelés-csökkentést, Nigéria viszont együttműködő, ennek hatására tovább drágult az olaj, három százalékos pluszban van. Ezzel a Brent éppen elérte az 50 dollárt, a WTI 47,80. A bitcoin és az ethereum tíz százalék körüli mínuszban is voltak.
A KBC Equitas további fantáziát is lát az OTP árfolyamában, de azért a stop losst feljebb húzza. Új célára 10 ezer forint.