A kereskedés kezdetén a frankfurti DAX index 0,57 százalék, a londoni FTSE 100 index 0,56 százalék, a párizsi CAC 40 index 0,40 százalék, a vezető európai vállalatok részvényeinek árfolyamát követő EU Stoxx index pedig 0,49 százalék veszteséget mutatott.
A Budapesti Értéktőzsde folytatja a pénteki gyengélkedést. Részletek >> |
Pénteken az indexek veszteséggel zártak, a londoni 1,11 százalékkal, a frankfurti 0,61 százalékkal, a párizsi pedig 1,19 százalékkal esett.
Miközben a piacok az uniós Európai Központi Banktól (EKB) az ösztönző lépések fokozására számítanak, ezzel ellenkező várakozások alakultak ki az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed monetáris politikájával kapcsolatban. A Fed az elmúlt hetekben számos jelét adta annak, hogy megkezdi monetáris enyhítő programja volumenének csökkentését a közeljövőben.
Az ezzel kapcsolatban kialakult találgatások nagy hullámzást idéztek elő az amerikai piacokon a múlt héten és nagyban hozzájárultak az európai indexek ingadozásához is. Az amerikai tőzsdék pénteken nagy, egy százalékot meghaladó veszteséggel zártak, az ázsiai tőzsdék indexei pedig hétfőn vegyesen alakultak.
Hétfőn potenciálisan piacbefolyásoló hatású makrogazdasági mutatók jelennek meg: a májusi német, az euróövezeti és az amerikai feldolgozóipari beszerzési menedzser indexek.
Ázsiában a kínai adatok rontották el a hangulatot
A vártnál jobb kínai beszerzőimenedzser-index ismét reményt kelthet a piacokon - legalábbis a szombaton közölt hivatalos adatok alapján stabilizálódhat a kínai gazdaság. 50,8-ra emelkedett a mutató májusban 50,6-ról (50 fölött bővülést jelent). Hétfő hajnalban a HSBC is közölte saját BMI-felmérésének eredményét, ez a kisebb vállalatokra és a magánszektorra koncentrál - ez a módszertan nem hozott olyan fényes eredményt, mindössze 49,2 lett a mutató májusi értéke.
A japán tőzsde Nikkei mutatója ez utóbbi miatt esett nagyot, 3,7 százalékot, ami hathetes mélypont.