A német DAX index és a francia CAC 40 történelmi csúcsot ért el ma délelőtt, 1,4, illetve 0,8 százalékos emelkedéssel, és a brit FTSE is 1,2 százalékot javít. Az EU-ban általános könnyítéseket készülnek bevezetni az immunizáltaknak július 1-től, és jó beszerzésimenedzser-indexek érkeztek az Eurózónából. Az amerikai piac a tegnapi zárva tartás után szintén szerény pluszban nyithat a határidős indexek tanúsága szerint.
Történelmi csúcsot döntött a BUX index, 1,6 százalékkal ugrott, a mai maximális értéke eddig 47 211 pont. (Egy hete már született egy új BUX-csúcs, előtte viszont csak 2020 elején.) Az OTP és a Mol is két százalékkal megy fel, a bankrészvény egy fontos bejelentés után a 16 ezer forintos határt ostromolja, ezzel mindenkori csúcsán van (lásd még lejjebb is). A Richter 1,1, a Telekom 1,0 százalékkal drágul.
A forint is tovább erősödik, 346,80 az euró árfolyama. Ezen a szinten utoljára tavaly augusztusban járt.
Történelmi OTP-csúcs a bejelentés után
Ma nyitásban elérte a 15 900 forintot az OTP árfolyama, ami új történelmi csúcs. Az eddigi éves maximumot múlt héten 15 750, a történelmi maximumát 2019. december 13-án 15 850 forintnál állította be. Az emelkedő trend már régóta tart és a napokban sorban jelentettek be célár-emeléseket az elemzők. Ehhez jött az a tegnapi bejelentés, hogy az OTP nagy szlovén bankot vásárol, az NKBM-et.
Az Erste Befektetési zrt. kommentárja szerint a lépés pozitív, mivel
az OTP Szlovéniában piacvezető pozícióba lép, hiszen ezzel és a korábban felvásárolt SKB bankkal együtt 28 százalékos lesz az eszközök alapján a piaci részesedése (12 milliárd euró). Nem ismert a vételár, de feltételezzük, hogy az NKBM könyv szerinti értéke (1 milliárd euró) körül van. Ezt ésszerű árnak tekintenénk. Feltételezzük, hogy az OTP képes lesz kihasználni az integrációban rejlő szinergiákat – teszik hozzá.
Mindenki utazik, emelkedik az olaj, a nemesfémek
A nyár egyfajta főpróbája volt az USA-ban a három napos hosszú hétvégén. Több tízmillióan kerekedtek fel hosszabb utakra, mindenki kirándult, kimozdult, miután az ország mintegy fele legalább egy oltást már megkapott. Németországban a Hapag Lloyd hajózási óriás kilenc százalékkal emelkedett tegnap, és kisebb mértékben ma is drágul, miután nemcsak a konténeres szállítási üzletág áll jól, de az utasforgalom is beindul.
Történelmi csúcsra ért az indiai tőzsde is, miután az eddig katasztrofális koronavírus-adatokban javulást lehetett felfedezni. Gyengül a dollár, ez is közrejátszhatott, hogy erősen meglódultak a nemesfémek, főleg az ezüst és a palládium. Két-három százalékkal emelkedik az olaj is, miután ma új OPEC-tanácskozás kezdődik, a Brent átlépte a 70 dolláros határt.
Ma ülésezik az OPEC+
Várhatóan nem fognak változtatni a korábban júliusra előirányzott termelésnövelési pályán, azaz 840 000 hordó/nappal nőhet a csoport olajkihozatala – írja az Equilor Befektetési Zrt. Moszkva és Rijád betekintést engedhet a következő hónapok stratégiájába, abba, hogy milyen módon tervezik a piacra visszaengedni a szabad termelési kapacitásaikat.
Érdekes kérdés, hogy a kartell mennyire veszi komolyan a koronavírus ázsiai fellángolását. A kartellnek még közel hatmillió hordó/napos ki nem használt termelési kapacitása van. Amennyiben újra atomalkut kötnek Iránnal, az növelhetné az olaj világpiaci kínálatát.
Az amerikai palaolaj-cégek a korábbiakkal ellentétben egyelőre nem növelik a termelésüket, annak ellenére, hogy a Brent ára 70 dollár körüli. Az amerikai és az európai olajcégek egyre inkább a környezetvédelmi aktivisták nyomása alatt állnak, aminek a legnagyobb nyertesei az OPEC és Oroszország – írja a brókercég.
Nio, Tesla, Xpeng-hírek
Az elektromos autók szektorában is zajlanak az események a SeekingAlpha cikkei szerint.
- A Nio a félvezető-hiány miatt öt százalékkal kevesebb autót szállított le májusban, mint az előző hónapban. Év/év alapon így 95,3 százalék a növekedés.
- Az XPeng egy év alatt 483 százalékkal több autót szállított, egy hónap alatt pedig tíz százalék volt a plusz. A cég élénk keresletről számolt be.
- Az ellátási láncokban tapasztalható feszültségek miatt a Tesla áremelésre kényszerül – nyilatkozta Elon Musk.
- A Nokia és a Daimler megegyeztek egy mobil telekommunikációs licensz átadásában.
Tőzsdére viheti leányait a Volkswagen
A Volkswagen (VW) tőzsdére viheti a Porschét (pontosabban a Porsche AG-t), állítólag ez hajtja ma a részvényt leginkább. Mintegy három százalékos plusszal a papír a DAX fő húzóereje. Egy másik hír szerint pedig a VW fontolóra veszi az akkumulátor-részleg IPO-ját és tőzsdei bevezetését – írja az N-Tv.de.
Nem zárunk ki semmit – mondta Thomas Schmall, a VW műszaki igazgatója a Handelsblattnak az akkumulátor-üzletágról. Egyetlen akkumulátor-üzemet azonban nem lehet tőzsdére vinni, az egészet magasabb szinten kell összefogni. A gyárak építése rendkívül költséges – tette hozzá.
A wolfsburgi VW 2030-ra hat új gyárat akar felhúzni partnereivel együtt az akkumulátorcella-gyártáshoz, csak Európában, euróban “két számjegyű milliárdos” összegekért.
Újabb felvásárlást fejezett be a 4iG
Februárban jelentette be a 4iG Nyrt., hogy két lépésben megvalósuló tranzakcióval tulajdonába kerül a Poli Computer PC Kft. 100 százalékos üzletrésze. A tranzakciót a 4iG bejelentése szerint sikeresen lezárták.
A Digi Csoport felvásárlása ősszel zárulhat le, a sikeres akvizíció nyomán a 4iG árbevétele 2022-ben akár meg is duplázódhat – mondta Fekete Péter, a 4iG igazgatósági tagja a TrendFM-nek.
Makroadat-dömping érkezett
Izgalmas nap a mai a makroadatok szempontjából a KBC Equitas szerint. Érkeznek vagy érkeztek:
- Az Eurózónából májusi inflációs,
- és feldolgozóipari PMI adatok, illetve
- az áprilisi munkanélküliségi ráta.
- Délután az USA-ban feldolgozóipari ISM és PMI adatok jönnek.
- Itthon az első negyedéves magyar GDP második becslése,
- és a feldolgozóipari PMI.
- Kínában reggel közzétették a kis- és középvállalatok feldolgozóipari PMI adatait, amik megegyeznek az elemzői várakozásokkal.
Tegnap közzétették a német infláció alakulását májusban, ami enyhén meghaladta a várakozásokat. Az OECD pedig felfelé módosította a globális növekedési előrejelzéseit.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.