Mivel Amerikában és Londonban zárva tartanak ma a tőzsdék, eléggé csendes napnak ígérkezik a mai, de távolról sem eseménytelennek. Az európai parketteken a DAX 0,2 százalékos esését Párizs 0,1 és Milánó 0,4 százalékos emelkedése semlegesíti, így a Stoxx 600 nem változik.
Ázsiában részvénypiaci eséssel indult a hét, vélhetően azért, mert a kínai feldolgozóiparból gyenge adat érkezett, a növekedés lassul. Előzetes német inflációs adatokat tettek közzé, több tartományban évi 2,4-2,6 százalék volt a pénzromlás, ami 2018 óta nem fordult elő.
Itthon a BUX index 0,4 százalékkal süllyed, az OTP 1,2, a Mol 0,6 százalékos esése húzza le. A Richter 1,1 százalékkal emelkedik, a Telekom 0,4 százalékkal lett olcsóbb. A forint kissé gyengül, 348,20 az euró ára.
Egy százalék körüli pluszban van az olaj az OPEC holnap kezdődő tanácskozása előtt. Eközben állítólag Iránnal is a végéhez közelednek a tárgyalások egy új atomalkuról. (Egy megegyezés az iráni export beindulása miatt leviheti az árat – hacsak nem árazta már be a piac.) A nemesfémek és a réz szerényen drágulnak.
Az OECD optimistább lett
Pozitív impulzust jelent, hogy az OECD emelte globális növekedési várakozásait, mivel kilátások az oltóanyagok terjedése révén javulnak. A vállalkozások folytathatják tevékenységüket, miközben az Egyesült Államok dollármilliárdokat pumpál a világ legnagyobb gazdaságába – írta a Reuters.
A világgazdaság ebben az évben 5,8, jövőre pedig 4,4 százalékkal fog növekedni a szervezet szerint. (Márciusban ez 5,6, illetve 4,0 százalék volt.)
Ünnepelnek az amerikaiak, London is zárva
Hosszú hétvégét tartanak ma az USA-ban, a fegyveres erőknél elhunyt hősök emléknapja (“memorial day”) miatt nincs kereskedés a részvénytőzsdéken. Az amerikai munkaszüneti napok rendszerint az egész világ tőkepiacain csökkentik a forgalmat és az árfolyam-mozgásokat, ez ma is érezhető.
Ráadásul London is zárva, bankszünnap (“bank holiday”) miatt. Rövidített, félnapos kereskedés van azonban néhány amerikai részpiacon, mint a Comex és a New York Mercantile Exchange árupiacán.
Bemutatták a hatalmas Biden-tervet
Joe Biden 6000 milliárd dolláros költségvetési terve erősen felpörgetheti a belföldi fogyasztást, de az adóemelések hátrányosan érinthetik a vállalatokat és a gazdag amerikaiakat – írja az Equilor Befektetési Zrt.
A belengetett csomag tartalma alapvetően nem okozott meglepetést, hatalmas infrastruktúra és klímavédelmi beruházások, jelentős egészségügyi kiadások és a szegényeket támogató programok találhatóak benne többek között. Donald Trump utolsó költségvetési javaslata még a pandémia kirobbanása előtt 4800 milliárd dolláros volt.
Van két jó és egy rossz hírük
Két jó és egy rossz hírt tartalmaz az Erste Befektetési Zrt. mai hírlevele.
- A Lloyds Bank üzleti hangulatindexe öt éves csúcsra ugrott a járványügyi korlátozások feloldásának hatására. A feldolgozóipar a legoptimistább, de az építőiparban, a kiskereskedelemben és a szolgáltatószektorban is javult a hangulat.
- Az Európai Bizottság hangulatindexe 2018 eleje óta a legmagasabb értékre ugrott, felülmúlva a konszenzust is. Ez is elsősorban a járványügyi korlátozások feloldásának köszönhető.
- Az Egyesült Királyságban feltételezhetően az indiai mutáns megjelenése miatt megtört az eddigi kedvező tendencia, és az új megbetegedések száma ismét emelkedni kezdett.
Kilőtt az OTP-célár, de levitték a Telekomét
Jelentősen emelte az OTP-részvényre vonatkozó célárát a Wood, 11 623 forintról 18 118 forintra – írja a KBC Equitas. A korábbi tartási ajánlást is vételre módosította.
Jelenleg az OTP-re vonatkozó célárak átlaga a Bloomberg konszenzusa alapján 16 365 forint, ami öt százalékkal magasabb a jelenlegi árfolyamnál.
A Goldman Sachs viszont a korábbi 456 forintról 432 forintra vitte le a Magyar Telekomra vonatkozó célárát, ami a jelenlegi árfolyamhoz viszonyítva 6,6 százalékos felértékelődési potenciált jelentene. Az ajánlás továbbra is tartás.
Megvannak a Telekom-aukció részletei
A Magyar Telekom a 2020-as eredményéből kevesebb osztalékot fizetett, de sajátrészvény-visszavásárlási programot indított. Ehhez egy aukciót hirdettek meg, ennek részleteit tették most közzé.
A június 10-i aukció maximális keretösszege 10,2 milliárd forint. Az ajánlatgyűjtési szakasz 10.00-től 12.30-ig, az ügyletkötési szakasz 12.30-tól 16.00-ig tart. A maximális árfolyam nem haladhatja meg a 2020-as mérlegben szereplő, egy részvényre jutó saját tőke értékét, ami részvényenként 594 forint. A részvény ma 405 forint (az osztalékszelvény nemrég esett ki az árból, az 15 forint volt).
Hitelboom-ot vár a Duna House
A Duna House Group első negyedéves “tisztított core EBITDA-ja 471 millió forintot tett ki, 27 százalékkal meghaladva 2020. első negyedévét” – írja a cég. A konszolidált EBITDA 18 százalékkal nőtt. Konszolidált adózott eredménye pedig kilenc százalékkal növekedve 289 millió forintra emelkedett. Deviza-árfolyamveszteség és a fizetett kötvénykamatok miatt a pénzügyi eredmény közel 90 millió forinttal csökkent.
A növekedés motorja az ingatlanközvetítő tevékenység volt, amelynek jutalékvolumene Magyarországon 30, Lengyelországban 60 százalékkal bővült. Magyarországon a lakóingatlan-piac tíz éve nem látott szinteken kezdte az évet. Ez részben az állami családtámogatási programoknak, részben a COVID-19 miatt átalakuló keresletnek köszönhető.
Magyarországon a hiteligénylések elhúzódtak, de jelentősen meghaladták a 2020-as szinteket, így a következő negyedévben volumennövekedés várható – írta a cég közleménye.
Hétvégén is süllyedtek a kriptodevizák
A kriptodevizák a hétvégén is estek, a bitcoinnál 33 700, az ethernél 2200 dollár körül volt az alja. Ma emelkedés látható, 36 ezer, illetve 2500 dollárra. Hosszabb táv átlagában egyébként heti szezonalitás is tapasztalható, a vasárnap reggel a legrosszabb, a hétfő a legjobb nap szokott lenni.
Van egy mondás, miszerint mindenkinek olyan áron lesz bitcoin, amilyenen megérdemli – írja az Alapblog. A 2021-es vevők egyelőre nagy eséllyel éppen buknak, akár 50 százalékot is. Aki azonban bármikor máskor vett, akár a 2017 végi buborék legtetején is, az bizony jócskán nyerőben van. A hosszú távú befektető nagy előnyben volt a rövid távon kereskedőkkel szemben az elmúlt 11 évben.
Lesz-e újabb ródium-rodeó?
A ródium egy kevéssé ismert és nagyon ritka nemesfém, valamint rendkívül drága, egyetlen uncia több mint 25 ezer dollár. Viszont a palládiumhoz és a platinához hasonlóan a robbanómotorok katalizátoraiban fontos szerepe van.
A járműipar kereslete és a rendkívül szűk kínálat az utóbbi években sokszorosára hajtotta az árat, de az utóbbi időben a trendben törés látszik. Amint a grafikonon látható, az egyetlen, fizikai ródiumot vásároló tőzsdén kereskedett termék, a Deutsche Bank-féle “DB Physical Rhodium” (XRH0) pár nap alatt mintegy húsz százalékot esett. Azután két nap alatt ledolgozta az esés felét.
A másik alternatíva egy esetleges további ródium-emelkedés kihasználására, ha bányászati vállalatok részvényeit vásároljuk. Ezeknek azonban csak az árbevételük kisebb részét adja a ródium, amely mindig más, a platina-csoportba tartozó nemesfémekkel együtt fordul elő.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.