Április 2. Jelen állás szerint a szerdai nap egy új korszak kezdete a gazdaságtörténelemben, amelynek a kimenetele egyelőre kiszámíthatatlan. A világon ugyanis mindenki azt várja, hogy az elnök magyar idő szerint éjszaka bejelentse, milyen „viszontvámokkal” akarja megbüntetni azokat az országokat, amelyek kereskedelmi többletet merészeltek elérni az Egyesült Államokkal szemben – derült ki a CNBC amerikai gazdasági hírtévé és az AP hírügynöség beszámolójából.
A japán Nikkei-225 tőzsdeindex előbb erősödött, majd lényegében a keddi szintjén zárt. A koreai Kospi 1,62 százalékkal nőtt. A kínai CSI-300 a Nikkeihez hasonló pályát járt be, a hongkongi Hang Seng 0,38 százalékkal erősödött. Az amerikai határidős jegyzések csökkentek azt követően, hogy a normál kereskedésben kedden hullámzottak. Az S&P-500 napközben 1 százalékos mínuszban is volt, majd 0,4 százalékos emelkedéssel zárta a napot. A Dow Jones hajszálnyit gyengült, a Nasdaq Composite majdnem 1 százalékkal erősödött.
Európában lejtmenettel indult a nap. Szerdán kora délelőtt a londoni index, az FTSE 0,6, a frankfurti DAX 1,3, a párizsi CAC pedig 0,7 százalékos mínuszt termelt. Ennél visszafogottabb hanyatlást mutatott be a BUX. A budapesti tőzsde irányadó mutatója 11 óra előtt 0,3 százalékos gyengülésnél tartott. A Mol számított kivételnek ekkor, az olajpapír ugyanis 1 százalék feletti drágulásnál járt. A többi vezető részvény közül az OTP 0,8, a Richter 0,3, a Magyar Telekom pedig 1,7 százalékos veszteséggel szomorította el a befektetőit.
Fotó: Depositphotos
A devizapiacon az euró 401 forint körül ingadozott kora délelőtt, a dollárért pedig 371,20 forintot kellett adni. Az erstés szakértők a magyar deviza mozgását kommentálva azt írták: Bár kedden 403 felett is járt a forint az euróval szemben, végül 402-nél zárt a kurzus, így tulajdonképpen a hétfői nap korrekcióját láthattuk kedden. A héten már csak pénteken várható hazai makroadat, az ipari termelés. A következő napokban a magyar piacra is elsősorban a vámokkal kapcsolatos hírek és az esti bejelentések hathatnak leginkább.
Helyezkednek a vállalatok a nagy trumpi káosz előtt
Visszatérve a várható vámokra: a vállalatok arról számolnak be, hogy máris érzik az amerikai elnök kereskedelmi háborújának hatásait, annak ellenére, hogy az első lövéseket, amelyeket az április 2-ai bejelentéssel teszi meg Trump, még nem ismerik.
„A fogyasztók a bizonytalansággal járó idegeskedés miatt visszavonják a megrendeléseiket. Nem tudják, milyen költségekre számítsanak az új vámkörnyezetben” – derült ki az egyik elektronikai termékeket gyártó cég beszámolójából. Ez a vállalat az Institute for Supply Managament (ISM) havi feldolgozóipari jelentésének készítésekor osztotta meg tapasztalatait a tanácsadó cég munkatársaival.
Szintén az ISM-nek nyilatkozó vállalatok azt mondták, hogy érzik a szokásosnál gyengébb forgalmakat a kanadai piacaikon. Aggódnak azért, mert az észak-amerikai ország fogyasztói bojkottálhatják a déli szomszédjuknál készült termékeket. Összességében az Egyesült Államok gazdasága egyelőre még nő, a munkaerőpiac a vártnál kicsit rosszabb februári adat ellenére stabil. A piaci szereplők ugyanakkor attól tartanak, hogy a háztartások és a vállalatok akkor is befagyasztják a kiadásaikat, ha Trump viszonylag enyhe tarifákkal áll elő, mert nem tudják, hogy változtat-e később az intézkedésein az elnök vagy sem.
Kiderül, mennyire tette tönkre Elon Musk a Tesla imázsát
Az amerikai tőzsdei kereskedésben szerdán külön figyelem irányul a Teslára, amely előáll az első negyedéves értékesítési adataival. Az elemzői konszenzus szerint 377 és 378 ezer között alakulhat az eladott autók száma, ami nem sokkal rosszabb az egy évvel ezelőtti azonos időszak közel 387 ezres számánál.
Egyes szakértők azonban 355 ezer körüli értékesítést becsülnek. Elon Muskot úgy tartják számon a sajtóban, mint aki politikai szerepvállalásával rombolja a Tesla márkaimázsát, ám kérdés, hogy mekkora pusztítást végez. Várakozások szerint az Egyesült Államokban és Európában csökkennek a villanyautó-gyártó eladásai, míg Kínában az év első három hónapjában kétszázalékos plusszal zárhat a vállalat.
A sárga arany tovább drágult, a fekete arany olcsóbb lett
A piaci idegesség, ami hónapok óta hajtja felfelé az arany árát, továbbra is érezteti a hatását. Egymás után dőlnek meg az árrekordok. Kedden éppen napközben a 3175 dollár/unciás szintet érte el a sárga nemesfém ára. Aki az év elején vásárolt aranyat 2700 dollár/unciás áron, az több mint 15 százalékos hasznot zsebelt be három hónap alatt.
A fekete arany jegyzéseit is Trump kereskedelmi háborúja mozgatja. A viszontvámokra adott viszontvámokat is figyelembe veszik a befektetők, amiből nekik gyengülő világgazdaság, és ezzel csökkenő olajkereslet jön ki. Ugyanakkor az amerikai elnök a napokban azzal fenyegetőzött, hogy büntetővámokat vet ki az orosz olaj vásárlóira.
Ezzel próbálná kiszorítani az orosz eladásokat a piacról, amivel csökkentené a világpiaci kínálatot. Ez növelné a fekete arany árát. A Brent a 74,5 dollár/hordós ár alatt járt, a WTI alig került többe hordónként 71 dollárnál szerdán délelőtt. A földgáz ára a hollandiai energiatőzsdén valamivel 42 euró/MWh fölé nőtt, miután a hűvös idő hátráltatja a gáztározók újratöltését. Emellett Norvégiában karbantartási munkák kezdődtek, ami szűkíti a kínálatot.
A kriptósok is a piros tartományból várják a jövőt. Számokban ez konkrétan azt jelenti, hogy a bitcoinosok 0,6 százalékos gyengülést könyvelhettek el. Közben az Ethereum 1,8, az XRP 0,4, a Solana pedig 1,1 százalékkal értékelődött le.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.