Hétfőn kora estére a WTI májusi határidős árfolyama egészen -11 dollárig zuhant, miközben néhány órával korábban még a pozitív tartományban, 10 dolláron állt a jegyzés.
A WTI májusi határidős árfolyama hétfőn több mint 150 százalékkal zuhant be és negatív tartományba csúszott az ár. Kora este -11 dolláron állt az árfolyam, ami azt jelenti, hogy fizetnie kell azért, hogy eladják az olajat. A zuhanás mértékére és a, hogy negatív tartományban jegyzik az olajat mindenképpen történelmi rekord. Ilyen mértékű napon belüli szabadesésre még egyszer nem volt példa a történelemben.
Mivel a májusi határidő már elég közel van, az esés részben technikai jellegű - mint arra korábbi cikkünkben rávilágítottunk. Ezért sokkal beszédesebb a júniusi határidős jegyzés, ám sokkal kedvezőbb folyamatok ott sem rajzolódnak ki. Az árfolyam 15 százalékos mínuszban jár, az olaj ára pedig 20 dollár.
A koronavírus-járvány miatti gazdasági leállások jelentős mértékben csökkentették világszerte az olajfelhasználást, az olajszállítások így gyakorlatilag már a globális készleteket töltik fel.
Májusra, mire életbe lép az OPEC és a szervezeten kívüli nagy olajtermelők között létrejött megállapodás a termelés korlátozására, az amerikai olajtározók már megtelnek. A piacon szinte mindenki igyekszik megszabadulni a májusi átvételi kötelezettségektől.
Az OPEC és a szervezeten kívüli nagy olajtermelők együttesen májustól a tavalyi globális felhasználásnak akár ötödével csökkenthetik a világ olajtermelését. Tavaly közel napi százmillió hordó volt a világ olajfelhasználása. A termeléscsökkentésre tett ígéret pedig elérheti a napi húszmillió hordót is. A megállapodás hatálya május-júniusra érvényes.