5p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kedden remek napot zártak az európai tőzsdék és a magyar piac is. Az USA-ban a kedvező inflációs számok adtak lendületet. Szerdán az amerikai jegybank döntése áll a fókuszban, délelőtt óvatos optimizmust tapasztalhattunk.

A világ második legjobban teljesítő indexe lett kedden a BUX, amely mozgása egyrészt az EU-s megállapodásra adott reakciót tükrözte, másrészt a világszerte általánosnak mondható kockázatvállalási kedv visszatérését. Utóbbit támogatta, hogy a november havi amerikai inflációs adat a vártnál kedvezőbben alakult, és egyértelműen trendfordulóról tanúskodott. Ennek ellenére akár soványnak is tűnhet a záráskor elért emelkedés, hiszen az S&P 500 index 0,73, a Dow Jones 0,3, a Nasdaq Composite 1,01 százalékot erősödött tegnap. Napközben jóval nagyobbak is voltak a pluszok, a kereskedés végén volt komolyabb napon belüli visszaesés a Wall Streeten.

Szerda reggel Ázsiában vegyes mozgásokat láthattunk, a japán tőzsde erősödött, a kínai viszont kisebb mértékben ugyan, de gyengült. Az európai piacok viszont egyértelműen lejtőre kerültek a délelőtti kereskedésben, a vezető indexek mindegyike veszített az értékéből. A DAX és a francia CAC 40 0,7 százalékot esett, míg a londoni tőzsde irányadó mutatója meg 0,4 százalékot.

Ezekhez képest felülteljesítőnek számít a magyar tőzsde, hiszen a BUX szerda délelőtt is kisebb mértékű pluszban mozgott. A hazai tőzsdeindex 0,5 százalékos erősödéséhez az összes fontos részvény hozzájárult. Az OTP fél százalékot erősödve, 10 400 forinton forgott. Egy százalék felett nőtt a Mol és a Telekom is, az olajrészvény így 2640 forint körül forgott, míg a távközlési vállalat 335-ön. A Richter árfolyama 0,3 százalékkal, 8890-ig emelkedett.

Árfolyamok és grafikonok

Tegnap leginkább német adatokra figyeltek a befektetők. Megjelent a ZEW gazdaságkutató decemberi befektetői bizalmi indexe, ami a kilátásokat illetően a vártnál is nagyobb mértékben javult. A jelenlegi helyzetre vonatkozóan azonban a várakozásoktól elmaradóan festett csupán pozitívabb képet, mint novemberben, írták beszámolójukban a Raiffeisen elemzői. A szerdán publikált európai ipari termelési adatok viszont azt mutatják, hogy a problémák velünk vannak, havi bázison 2 százalékos visszaesést láthattunk, ami erősítheti a recessziós félelmeket.

Szerdán a befektetők leginkább az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed döntésére várnak. Ezúttal nem a kamatemelés mértéke a kérdés, e tekintetben teljes a konszenzus az 50 bázispontos szigorítás mellett, írják az Equilor elemzői. Ennél sokkal fontosabb lesz a megjelenő Dot Plot ábra, a frissített jegybanki prognózis, illetve a szokottnál is hangsúlyosabb lesz Jerome Powell sajtótájékoztatója. November végén az amerikai jegybankelnök úgy fogalmazott, hogy érdemes mérsékelni a kamatemelések ütemét, ahogy közeledünk ahhoz a szinthez, mely elegendő lesz az infláció visszaszorításához. Ugyanakkor várhatóan most is hangsúlyozni fogja, hogy még nem ér véget a kamatemelési ciklus, van tennivalója a jegybanknak. Kulcskérdés, hogy a döntéshozók jelenleg hol látják a kamatemelési ciklus tetejét, ebben a Dot Plot ábra fog nekünk segíteni. A legutóbbi, szeptemberi ábrán 4,75 százalékon várták a tetőzést, ez feljebb tolódhat az 5-5,25 százalékos szintre, mely viszont nem okozna meglepetést, a jelenlegi határidős árazások is e sávban tartózkodnak.

Az amerikai jegybank döntésére figyelnek a befektetők. Foto: Depositphotos
Az amerikai jegybank döntésére figyelnek a befektetők. Foto: Depositphotos

A magas kamatkörnyezetben a vállalati csődök egyre gyakoribbá fognak válni. Banki elemzők konszenzusa szerint az USA-ban a kockázatos vállalati hitelek jelenlegi 1,6 százalékos csődaránya legalább a duplájára fog emelkedni a következő két évben, de vannak, akik ennél is borúlátóbbak: a Deutsche Bank 5,6 százalékos csődarányt jelez előre a következő évre, és 2009 óta rekord, 11,3 százalékot 2024-re; a UBS-nél már 2023-ra is 9 százalékot várnak, figyelmeztet hírlevelében az Equilor.

Ráadásul csütörtökön Európában is kamatemelés várható, akkor ülésezik ugyanis az Európai Központi Bank. A várakozások szerint amerikai kollégáikhoz hasonlóan ők is fél százalékponttal emelhetik a most 2 százalékos irányadó kamatszintet.

A hétfő éjszakai uniós megállapodás, és az alacsonyabb infláció miatti dollárgyengülés kedden nagyot lendített a forint árfolyamán. Az erősödés ráadásul szerdán is tovább tartott, hiszen míg a hét első kereskedési napján még 420-as euróárfolyamot is láthattunk, addig szerda délelőtt 407 alá került a kurzus. A magyar fizetőeszköz euróval szembeni árfolyamának technikai elemzése egyébként igen pozitív képet mutat. A hétfő esti trendforduló után ugyanis ma a 100 napos mozgóátlagnak számító 408-as szint is letört. Így most a 400 körül van újabb masszív támasz, így addig a következő napokban lecsoroghat az árfolyam.

Akár a 400-as szintig is eshet az euró.
Akár a 400-as szintig is eshet az euró.

A vállalati hírek közül érdemes kiemelni, hogy tegnap jelentősen gyengült a Tesla. Az elektromos autógyártó múlt péntek óta nyomás alatt van, akkor jelentette be, hogy január elejéig szakaszosan felfüggeszti a sanghaji elektromosautó-gyár termelését. Elon Musk bankárai azt is fontolgatják, hogy a Twitter felvásárlásakor vállalt magas kamatozású adósság egy részét új, Tesla-részvényekkel fedezett margin-hitelekkel váltják fel. Szárnyalt ugyanakkor a koronavírus kapcsán ismertté vált Moderna, amely arról számolt be, hogy a rák elleni vakcinájuk 2. fázisú vizsgálatának eredményei nagyon kedvezőek lettek.

A Bloomberg információi szerint az Apple App Store-ján kívül más szolgáltatók is megjelenhetnek az Apple platformján, ezzel bővülhet a kínálat az iPhone- és iPad-applikációk terén, állt a KBC Equitas hírlevelében. Az Európai Unió szigorú szabályozási rendszere készteti erre a lépésre a céget, ez pedig bevételkiesést jelenthet majd a vállalatnak. Az App Store-ban elérhető applikációk megvásárlása után jelentősebb jutalékot tesz zsebre az Apple, így a versenytársak megjelenése negatív hír lehet a befektetők számára.

A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu A rovat támogatója a 4iG

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 21600 21440 21750 0,00% 21600 21620 3 774 638 000 HUF 2024-11-22 12:00:48
MOL 2672 2670 2690 -0,15% 2670 2672 182 976 132 HUF 2024-11-22 11:57:37
MTELEKOM 1242 1234 1254 +1,14% 1238 1240 772 216 654 HUF 2024-11-22 11:59:51
RICHTER 10720 10700 10900 -0,83% 10710 10760 998 150 250 HUF 2024-11-22 12:01:21
OPUS 507 507 513 -0,59% 507 509 26 773 634 HUF 2024-11-22 11:53:56
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Itt a forint árfolyama — csak dörzsölgesse a szemét!
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 07:55
A forint árfolyama csak kevéssé változott péntek reggelre az előző estéhez képest.
Részvény / Deviza / Áru Szívhatja a fogát, ha a pénzváltónál jár
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 18:47
Gyengült a forint a főbb devizákkal szemben csütörtökön kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.
Részvény / Deviza / Áru Volt valami közös az OTP-ben és a Magyar Telekomban
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 17:59
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 132,42 pontos, 0,17 százalékos emelkedéssel, 79 229,24 ponton zárt csütörtökön.
Részvény / Deviza / Áru Már 411 felett jár az euró, bérrobbanás Németországban
Eidenpenz József | 2024. november 21. 12:33
Részben ismét a dollár lehet a felelős a forint gyengüléséért, de a zlotyhoz képest is gödörben van a hazai deviza. A háborús feszültség nem tesz jót a részvényeknek, miközben szárnyal az arany, a bitcoin, a kőolaj és a földgáz. Céláremelés jött OTP-re és Richterre, bérrobbanás volt az EU-ban. Leválhatna a Mol az orosz olajról?
Részvény / Deviza / Áru Itt már bizonyítottak az észak-koreai katonák — hatalmas lopást vittek véghez
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 10:22
Észak-Korea hackerei állnak a 2019-ben elkövetett 42 millió dolláros Ethereum-rablás mögött – közölte a dél-koreai rendőrség.
Részvény / Deviza / Áru Rohamra indult a forint, de meddig juthat?
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 08:09
Erősödéssel indította a napot a forint az euróval szemben, meglátjuk mire lesz ez elég.
Részvény / Deviza / Áru Eláztatta az eső a forintot
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 18:23
Gyengült a forint a főbb devizákkal szemben szerdán kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.
Részvény / Deviza / Áru Nagyot villantott az OTP a parketten
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 18:09
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 1131,04 pontos, 1,45 százalékos emelkedéssel, 79 096,82 ponton zárt szerdán.
Részvény / Deviza / Áru Jövőre olcsó lehet az üzemanyag, újabb bitcoin-rekordot mértek
Eidenpenz József | 2024. november 20. 12:16
Ismét emelkednek a tőzsdék, a BUX index is visszanyerte a keddi vesztesége egy részét. A forint viszont megint gyengélkedik és ismét közelít az euró a 410-es szinthez. A dollár erősödése és az orosz-ukrán háborús feszültség fokozódása lebeg a piacok feje felett, miközben az Nvidia gyorsjelentését várják. Túlkínálat lesz olajból?
Részvény / Deviza / Áru Visszabújik az ágyba, ha meglátja, mennyibe kerül egy euró
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 07:31
A forint jóval gyengébben „kelt” szerdán, mint kedden.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG