Mauricio Macri - Fotó: EPA / Argentína elnöki hivatala |
Napról napra vészesen romlik Argentína helyzete és a kilátásai. A kockázatosságát jelző mutató, az 5 éves CDS (angolul: credit default swap) felár a Reuters adatai szerint péntek óta csaknem megháromszorozódott, szerdán már 2720 ponton állt (csak viszonyításképpen: Magyarországé évek óta 100 alatt tanyázik). Elemzők 55 százalék esélyt adnak annak, hogy a dél-amerikaiak egy éven belül becsődölnek, s több mint 80 százalékban valószínűsítik azt, hogy erre öt éven belül mindenképpen sor kerül.
A vasárnap tartott elnöki előválasztás fordulójának eredményére – amely a hivatalban lévő argentin elnök, Mauricio Macri vártnál is nagyobb arányú vereségét hozta – az argentin peso dollárral szembeni árfolyam hétfőn 25 százalékkal esett, s az utóbbi napokban folytatta mélyrepülését. Míg pénteken 45, hétfőn 56, jelenleg már 60 pesót kell adni a zöldhasúért. A Buenos Aires-i tőzsde indexe pedig 3 nap alatt 35 százalékkal zuhant.
Így reagáltak a befektetők Macri argentin elnök szerdán meghirdetett gazdasági és közjóléti intézkedéscsomagjára, amely a szegényebb néprétegek, a bérből és fizetésből élők terheinek az enyhítését célozza. Ennek során a személyi jövedelemadó alsó sávhatárát 20 százalékkal emelik meg, ami kétmillió dolgozó nettó jövedelmét havi kétezer pesóval (34 dollárral) emeli. Emellett feljebb vitték a bérminimumot is – az idén már másodszor –, igaz, azt nem közölték, hogy mennyivel. A munkanélküliek pedig gyermekenként havi ezer pesós (17 dolláros) támogatást kapnak. Mindezeken túl a gazdasági intézkedési csomag keretében 90 napra befagyasztják az üzemanyagárakat is. Az intézkedési csomag 678 millió dollárral növeli meg a költségvetés kiadásait – ez ronthatta tovább a már amúgy is negatív piaci hangulatot.
Argentína Latin-Amerika harmadik legnagyobb nemzetgazdasága, 2018 óta van recesszióban, s elemzők szerint abból sem az idén, sem jövőre nem fog tudni kikecmeregni. Az infláció meghaladja a negyven százalékot, a munkanélküliség tíz százalék feletti. A Nemzetközi Valutaalap (IMF) ugyanakkor a tavaszi előrejelzésében úgy becsülte, hogy idén 1,2 százalékkal csökken Argentína bruttó hazai terméke (GDP), a második fél évben azonban növekedésre vált, és jövőre már 2,2 százalékkal bővül a gazdaság.
Mélyítheti a befektetők ráncait, hogy Macri fő ellenfele, a populista Alberto Fernandez balközép peronista jelölt nem rejtette véka alá, hogy szeretné újratárgyaltatni országának az IMF-fel kötött 57 milliárd dolláros készenléti hiteléről kötött megállapodást. Amit a dél-amerikaiak azért kaptak, hogy kezelni tudják a pesó 50 százalékos leértékelődése miatt kialakult helyzetet.
Az argentin elnökválasztás első fordulóját október 27-én tartják, s – amennyiben szükséges – a másodikat november 24-én.