A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX kis pluszban, 17 669,63 ponton nyitott, ez a csütörtöki záró értékéhez képest 0,12 százalékkal erősödés, és a várakozásnak megfelelően, erősödtek pénteken tőzsdenyitáskor a fontosabb nyugat-európai indexek is.
Abban egyetértenek az elemzők, hogy a geopolitikai bizonytalanság határozza meg a piacok hangulatát ma. Móró Tamás, a Concorde Értékpapír Zrt. vezető elemzője szerint a jelek azt mutatják, hogy a befektetők komolynak látják az ukrán-orosz konfliktust. Hozzátette azt is, hogy ukrán-orosz kitettsége miatt az OTP-t várhatóan a korábbiaknál is jobban fogja érinteni a helyzet. És a forintot is ez mozgatja.
Német Sándor, a Buda-Cash Brókerház kereskedelmi igazgatóhelyettese szerint is folytatódik a geopolitikai bizonytalanság, ezért a magyar tőzsdén ma is inkább lecsúszó árfolyamokra számít.
Mi történik Ukrajnában?
Tegnap összeült az ENSZ Biztonsági Tanácsa néhány órával azt követően, hogy Porosenko ukrán elnök bejelentése szerint Oroszország betört Ukrajnába. Az ukrán államfő állítását a NATO légi felvételekkel bizonyította. Oroszország viszont továbbra is tagadja, hogy katonái átlépték volna a határt. "Egészen világosan megmondtuk, hogy Oroszországnak tíz határőr katona kivételével nincsenek csapatai Kelet-Ukrajnában" - mondta az EBESZ orosz képviselője csütörtökön. Ma reggel már azt jelentette az ukrán média: az Azovi-tenger partján fekvő Mariupol közelében vannak már az orosz harckocsik.
Makroadatok is jönnek ma, kérdés, mennyire érvényesülnek majd az orosz-ukrán hírfolyam mellett. Ma teszik közzé a német kiskereskedelmi forgalom legújabb adatát, illetve előzetes statisztikákat közöl az Eurostat az Európai Unióban mért munkanélküliség és az eurózónás infláció változásáról. Délután Amerikában a személyi jövedelmek alakulásáról és a Michigan egyetem fogyasztói hangulatindexéről jelennek meg számok.