A német, francia és brit tőzsdeindexek egyaránt 0,3 százalékkal esnek hétfőn. Az Egyesült Államokban ünnepnap miatt zárva tartanak a tőzsdék, így csendesebb kereskedés várható Európában is. Az óceán túlpartján már pénteken is csak csekély elmozdulást mutattak a vezető indexek.
De jöhet még izgalom a héten, folytatódik például a múlt héten megkezdődött amerikai gyorsjelentési szezon, az amerikai nagybankok jelentésével. Ezen a héten a Goldman Sachs, a Morgan Stanley és a Charles Schwab eredménye várható.
Megtorpant a BUX is
Az európai földgáz négy százalékos mínuszban van, 30,70 eurón. Mostanában leginkább a hajózás elleni vörös-tengeri támadások és erre adott ellencsapások hírei mozgatták az energiahordozók árfolyamát. A kőolaj fél százalékkal esik.
A BUX index 0,4 százalékkal van lejjebb, az OTP, a Mol és a Richter is nagyjából ekkora süllyedést mutat. A Telekom viszont egy százalék feletti pluszban van. Statisztikái közzététele után négy százalékkal drágul az AutoWallis (lásd később). Az euró/forint kissé emelkedik, de csak 30 fillérrel, 379,60-ra.
Fontos választás Tajvanon
A jelenleg is hatalmon lévő Demokratikus Haladó Párt (DPP) politikusa, Laj Csing-te lett a tajvani választások győztese. Így továbbra is feszült maradhat a viszony Kínával, mivel a DPP szeretné megőrizni a szigetország függetlenségét – írja az Erste Befektetési Zrt.
Nem lazított a kínai központi bank
A kínai jegybank 2,5 százalékon tartotta a pénzintézeteknek nyújtott egyéves középtávú hitelkeret kamatát, annak ellenére, hogy a piac tíz bázispontos csökkentést várt. Mivel a gazdaságnak több támogatásra van szüksége, az elemzők továbbra is arra számítanak, hogy még ebben a negyedévben meglesz az előrejelzett mértékű vágás, valamint 25 bázisponttal viszi le a kötelező tartalékrátát is.
Menekül a tőke Kínából
A Kínába áramló külföldi közvetlentőke-befektetések volumene annyira visszaesett, hogy 2023 harmadik negyedévben 25 éve először negatívba fordult át. Vagyis összességében több tőke áramlott ki, mint be – írta a Holdblog. Elsősorban az USA és Kína közötti geopolitikai feszültségek és az ország gazdasági lassulása aggasztják a külföldi befektetőket.
“Menekülés a pekingi politika elől”, “a gazdag kínaiak külföldre csempészik a pénzüket” – írja a német N-Tv.de is. Mivel Kína gazdasága omladozik, a gazdag kínaiak kimenekítik a pénzüket az országból. Ez legálisan aligha lehetséges, ezért évek óta jól bevált (illegális) hálózatokat használnak. Akit azonban illegális pénzcsempészésen kapnak, súlyos büntetésre számíthat.
Mit mutat a hazai lakáspiac?
Pénteken közzétette statisztikáit a Duna House, amely szerint decemberben már erőteljesebb fellendülés mutatkozott az ingatlanpiacon éves szinten – foglalta össze a K&H Értékpapír. A vállalat 7800 feletti tranzakciót becsült az év utolsó hónapjára, így az a bázishoz képest 21 százalékos növekedés mutatkozott.
A 2023-as esztendőre 91 ezer tranzakcióval kalkuláltak, míg idénre 110-130 ezer közötti számmal kalkulálnak.
Miért esik a bitcoin?
“Végy a pletykákra, adj el a hírre” – ez a mondás látszik beigazolódni a bitcoinnál is. A felfokozott várakozások, hogy vagy egy évtized után végre engedélyezik az USA-ban a bitcoin ETF-eket, alaposan felhajtották az árfolyamot 2023-ban. Majd mire a múlt héten bekövetkezett, amit vártak, már vélhetően kevés vevő maradt, és az árfolyam esni kezdett.
A hévégén egy időre 42 ezer dollár alá is beesett, pedig az ETF-mánia csúcspontján volt 48 500 közelében is. Az ether ugyanakkor jól tartja magát, egy hét alatt 14 százalékot ment, míg a bitcoin végül hármat esett ez idő alatt.
Tőzsdei bevezetési hullám a kriptószektorban?
Az amerikai székhelyű stabilérme-kibocsátó, a Circle újabb lépést tett a tőzsdére lépés felé, benyújtotta az amerikai tőzsdefelügyelethez (SEC) az erről szóló kérelmét. A kriptovaluták fellendülőben vannak, így ez az év tőzsdei bevezetések sorát hozhatja el – írta a Coindesk. Annak ellenére, hogy 15 éve létezik, még elég kevés tőzsdén jegyzett vállalat van a kriptoszektorban.
Eközben több mint egy tucat ”unikornis”, egymilliárd dollár feletti értékű magáncég van az ágazatban, ezek a legvalószínűbb jelöltek a tőzsdei bevezetésre. Ilyenek lehetnek:
- Néhány blokklánc-hardvercég, köztük a Ledger és a Trezor.
- Fizetési technológiai cégek, mint a Ripple és a BitPay.
- Pénzügyi szolgáltatók, mint a Bitwise.
- A harmadik legnagyobb stabilérme-kibocsátó, a Paxos.
- A kriptós letétkezelési szektorban az Anchorage és a BitGo, két versenytárs.
- A Kraken kriptovaluta-tőzsde.
- A Chainalysis blokkláncelemző cég.
- Ad abszurdum a csődbe ment FTX tőzsde, ha újraindítja a tevékenységét.
Növöget az AutoWallis
Az AutoWallis Csoport által tavaly értékesített gépjárművek száma 43,5 százalékkal, 44 909 darabra bővült. A nagykereskedelmi üzletágban 57,6 százalékkal, 34 943 darabra növelték az eladott gépjárművek számát. A Renault Hungária 2022. októberi felvásárlásának egész éves hatása tavaly jelentkezett először (+7743 darab). Organikusan – felvásárlások nélkül – 22,7 százalékos volt az üzletág bővülése.
Az elsősorban a magyar piacon tevékenykedő kiskereskedelmi üzletág a kedvezőtlen gazdasági környezet ellenére 7907 darab új (+8,1 százalék) és 2059 darab használt (+13,4 százalék) gépjárművet értékesített.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.