Lehet, hogy ízelítőt kaptunk abból, hogy mi várható, ha a britek az EU-ban maradás mellett voksolnak: a legújabb, maradást jelző közvélemény-kutatások nyomán kirobbanó formában voltak az európai tőzsdék. A nap elejétől kezdve legalább 2,5-3,5 százalékos pluszban mozogtak a fontosabb mutatók, élen a német, francia, dél-európai indexekkel. A brit FTSE-100 3,1 százalékkal ment fel, de emellett a vadul erősödő font is növelte a szigetország részvényeinek értékét.
A BUX index is felfelé tartott, de sokkal visszafogottabban, 1,2 százalékkal ment fel. A lengyel index 2,2, a cseh 0,9 százalékkal erősödött (a román és a görög tőzsde zárva tartott). Az OTP 1,24 százalékkal 6761 forintra emelkedett, a Mol 1,1 százalékkal 16 370-re. A Richter 1,3 százalékkal 5429-re, a Magyar Telekom 2,3 százalékkal 445 forintra drágult.
Jókorát esett megint az FHB
Az FHB bejelentette, hogy alapvető kölcsöntőke-kötvényeket vásárol vissza az MNB engedélyével, aminek nyomán a tőkemegfelelési mutatója 16,04 százalékról 10,81 százalékra csökken. A törvényi előírás 8,0 százalék. A részvény újabb kilenc százalékkal 404 forintra esett ma.
A forint is profitálni tudott a jó hangulatból, a csütörtökön még 315, pénteken 314 forint körül álló euró most 312,40-ig is lement, este 312,80 volt. A britek devizája is ritkán látott mértékben erősödött, az euróhoz képest 1,80, a dollárhoz képest 2,20 százalékkal.
Szépen felment a kőolaj
A kőolaj ára – a Brent az 50, a WTI 49,30 dollárral küzdött nap közben, másfél-két százalékos pluszban – részben szintén a Brexit-félelmek csillapodása miatt emelkedhetett, részben a dollár gyengülése is szerepet játszhatott ebben. Este már 2,5 százalékos volt az emelkedés, és 50,40, illetve 49,70 dollár a Brent és a WTI. Az arany viszont, a fő menedékeszköz, ezúttal esett.
Az amerikai tőzsdék is optimistán nyitottak, az S&P 500 fél hatkor 1,2, a Nasdaq indexe 1,6 százalékos pluszban volt.
Ilyenek az odds-ok
Az Erste Befektetési Zrt. szerint nem is annyira a megkérdezéses felméréseknél fordult nagyot a világ a hétvégén, ahol most 45 százalékon állnak a maradni vágyók, és 42 százalékon a kilépők, hanem a fogadóirodáknál. „A maradás eredményre a valószínűség 71 százalékra ugrott a pénteki 64 százalékról, miközben a kilépők győzelmének valószínűsége 29 százalékra csökkent a korábbi 36 százalékról. Egyesek szerint a brit lakosság most értette meg, hogy a kilépés milyen anyagi konzekvenciákkal járhat az elkövetkező 10-15 évben” – írja a cég hírlevele.
A Die Börsenblogger kommentátora szerint ha az EU-ban maradás mellett szavaznak a britek, az sem jelenti feltétlenül azt, hogy a részvények iránt további kereslet támad. Sok pénz van most is kockázatkerülő eszközökben, mint az arany vagy a japán jen, és a politikai, növekedési problémák ismét előjöhetnek. A DAX mai 300 pontos emelkedése könnyen lehet szalmaláng, ahogy a múlt heti masszív esés is hamar elmúlt.
Bankok, légitársaságok, autógyártók
A KBC Equitas hírlevele szerint ma különösen a bankpapírok profitáltak a jó hangulatból, ami nem meglepő, hiszen korábban ők szenvedték meg leginkább a borongós piaci hangulatot. Raliztak a brit részvények is, ahol a pénzintézeteken kívül a légitársaságoknak is jó napja volt.
Ám az európai autógyártók is remekeltek, 4-5 százalékos árfolyam-emelkedéseket lehetett látni.
(A brit részvények több éves áralakulásáról és értékeléséről itt írtunk.)