Már harmadik napja folytatódik az amerikai részvénypiac mélyrepülése, miután hétfőn munkaszüneti nap volt. Ismét a technológiai részvények vezetik az esést, a Nasdaq 100 index már 3,4 százalékos mínuszban van. Az S&P 500 mintegy kettő, a Dow Jones ipari átlag 1,8 százalékos süllyedést mutat. A technológiai részvények indexe három tőzsdenap alatt mintegy nyolc százalékkal ment lejjebb csütörtök délután óta.
Európában is egész nap mínuszban jártak az indexek, bár a nap közepén csúnyábban néztek ki, mint a nap végén. A Stoxx 600 1,2 százalékkal, a német mutató 1,0 százalékkal, a francia 1,6 százalékkal süllyedt. A londoni vezető index csak 0,2 százalékkal esett, de a font emellett komoly értékvesztést szenvedett el. Közel egy százalékkal van lejjebb a dollárhoz, és 0,7 százalékkal az euróhoz képest. Ehhez a megállapodás nélküli Brexittel kapcsolatos aggodalmak járulhatnak hozzá leginkább. (Erről délelőtt itt írtunk.)
Nagyot esett a Mol, de stabil az OTP
Budapesten a BUX index viszonylag jól tartotta magát, csak pár pontos, százalékban jelentéktelen süllyedéssel zárt. Az OTP egy százalékkal emelkedett, a Richter is 0,8 százalékkal ment fel. A Mol azonban 3,2 százalékkal zuhant, a Magyar Telekom pedig stagnált.
Az euró/forint napközben átlépte ugyan a 360-as szintet, később azonban eltávolodott onnét, most 358,8 az euró. A dollár jelentősen erősödött, az euró/dollár 1,18 alá süllyedt. Csúnyán összeomlott az olaj, a WTI 7,8 százalékkal 36,7 dollárra, a Brent 5,4 százalékkal 39,80 dollárra esett. A befektetők aggódnak, hogy az olajkereslet visszaesik. Délelőtt például két légitársaság is járatcsökkentéseket jelentett be. (Lufthansa, Easyjet.)
További és frissebb árfolyamok, grafikonok itt láthatók
Csakúgy, mint augusztus végén, ismét túladottá vált az EUR/HUF árfolyam, így a trendnek szüksége van egy átmeneti pihenőre, mielőtt tovább folytatódna az emelkedés. A következő katalizátor a holnap érkező inflációs adatok lehetnek – írta a forintról az Erste befektetési Zrt.
Trendforduló, vagy egészséges korrekció?
Természetesen mindenki azt találgatja, hogy nagyobb trendforduló tanúi vagyunk-e, vagy pedig csak egy egészséges korrekció lesz ez a több hónapja tartó szinte szakadatlan emelkedés után. Többen emlékeztetnek arra, hogy statisztikailag az augusztus és a szeptember az év legrosszabb hónapjai. A “sell in may and go away…” (adj el májusban és gyere vissza novemberben) mondás által összefoglalt, szezonálisan gyengébb időszak közepe, mélypontja szokott lenni.
A Goldman Sachs például azt mondja, hogy a bikapiac ugyan még bőven folytatódhat, de egy további tíz százalékos esés is simán benne van a pakliban.
A Goldman tíz pontja
A befektetési bankház tíz pontban gyűjtötte össze, hogy miért van további tér a részvény árak emelkedése előtt – írta a Marketwatch.
Az első pontban azt írják, hogy egy mély recesszió után a klasszikus “remény” (hope) fázisa szokott bekövetkezni. Ebben a szakaszban a legmeredekebb az árfolyamok emelkedése. A második pont szerint a gazdasági kilábalás tartósabb lehet, amint egyre valószínűbb, hogy elkészülnek a védőoltások. A harmadik érv, hogy a Goldman közgazdászai nemrég felfelé módosították a gazdasági előrejelzésüket, és a Wall Street többi elemzője is hasonlóképpen cselekedhet. Írnak még a központi bankok és kormányok gazdaságsegítő lépéseiről, az alacsony kötvényhozamokkal összehasonlítva még mindig vonzó osztalékhozamokról és a negatív kamatlábakról is, amelyek sok helyen tapasztalhatók. Szerintük az infláció ellen is jó védelmet jelenthetnek a részvények, és a digitális forradalom is további növekedést okozhat.
Nikola és Tesla, hopp és kopp
A legnagyobb esést mutató részvények közé tartozik a Tesla, amelyet egyesek várakozásai ellenére még kihagytak az S&P 500 indexből. A részvény több mint 14 százalékkal zuhan. A Moderna, amely oltóanyagon dolgozik, közel 11 százalékkal süllyed. Nagyot esett még a Boeing és néhány amerikai Bank is. A nyertes oldalon található viszont a Nicola.
Az elektromos teherautók gyártását tervező társaság azért száguld nem kevesebb mint 40 százalékkal, mert a General Motors szemet vetett rá. A Nikola kétmilliárd dollár értékben bocsát ki új részvényeket a General Motors számára, ezzel a vevő 11 százalékos részesedést szerez. A Nikola különféle szolgáltatásokat vesz a nagy autógyártól, amik segítségével olcsóbban fog tudni majd gyártani. Az együttműködés segítségével tíz év alatt ötmilliárd dolláros megtakarítást remél a startup-jellegű elektromos üdvöske.