Az európai tőzsdeindexek ma is fél és másfél százalék közötti mértékben emelkednek, a német mutató 0,8, a francia 0,9 százalékkal megy fel. Az amerikai határidős indexek vegyes képet mutatnak. Ismét az ipari részvények teljesítenek jobban, a Dow Jones ipari átlag fél százalékkal megy fel, miközben a Nasdaq futures 0,3 százalékkal esik.
A jó európai hangulathoz biztosan hozzájárult, hogy tegnap az EU a várakozásoknál nagyobb, 750 milliárd eurós gazdaságélénkítés alapot fogadott el. Kiemelkedik a lengyel tőzsde 2,4 százalékos emelkedésével, miközben a BUX index csak 0,4 százalékkal emelkedik 11 óra körül. A prágai mutató még kissé csökken is. Az OTP és a Mol fél-fél százalékkal, a Richter és a Telekom 0,1-01 százalékkal drágul. Utóbbi végre elérte a 400 forintot.
Trump bosszúja
Az euró/forint tovább emelkedett, elérte a 350-es szintet, ami 1,7 forinttal több a tegnap estinél. Lemondott a Magyar Nemzeti Bank alelnöke, Nagy Márton, más fontos megbizatásra hivatkozva. Az olaj a tegnapi esés után a mai napot is mínuszban kezdte, a WTI most is három százalékos esést mutat. A Brent viszont stagnál.
További és frissebb árfolyamok, grafikonok itt láthatók
Az amerikai tech-szektort ma is az sújthatja, hogy Trump elnök hadjáratot hirdetett a közösségimédia-oldalak ellen, miután a Twitter helyesbítette megszólalásait. (Már-már álhírnek, “fake news”-nak nyilvánította azokat az adatok korrigálásával.) Trump tegnap megfenyegette az egész szektort, hogy szabályozza vagy bezárja őket. A fenyegetést igen hamar valóra is váltja, holnap állítólag rendeletet fog aláírni ezzel kapcsolatban.
Leépítések mindenhol
A rendelet lehetővé tenné az Amerikai Egyesült Államok szövetségi hivatalai számára, hogy megbüntessék azokat a közösségimédia-társaságokat amelyek nem megfelelően moderálják a felhasználók hozzászólásait. Ez egy már létező törvénynek az újragondolása, amely arról szól, hogy a technológiai cégek mennyiben felelősek a tartalomért, amelyet oldalaikon a felhasználók közzétesznek.
A vállalati szektorból inkább rossz hírek érkeznek. Az Easyjet masszív létszámleépítést jelentett be, alkalmazottainak 30 százalékát is elbocsátaná, hogy egy hosszabb válságos időszakra felkészüljön. A japán Nissan pedig úgy döntött, hogy bezárja barcelonai gyárát. Ez a spanyol kormány közlése szerint mintegy háromezer munkahelyet érint majd. Bár egyelőre még próbálják meggyőzni a céget, hogy más lehetőségeket is számításba vegyen. A gyárbezárás a Nissannak egymilliárd eurójába kerülne.
A Rolls-Royce is tovább szenved a repülőmotor-üzletág leállása miatt.
Vírus, Kína, Hong Kong
A nap fontos híre, hogy elérte a százezret az USA-ban elhunyt koronavírus-fertőzöttek száma, bár tudósok szerint a valós szám ennél is magasabb. A görbe pedig továbbra is felfelé tart. Európában és Észak-Amerikában folytatódik a fokozatos gazdasági újranyitás, ugyanakkor Ázsiában több helyen ismét felütötte fejét a járvány. Például Dél-Koreában ismét nőtt az esetszám, és Kína egyes tartományaiban is ismét karantént rendeltek el, még ha az esetek száma egyelőre csekély is.
Kína jóváhagyta az új biztonsági törvény bevezetésére irányuló javaslatot, amely korlátozza Hongkong szabadságjogait, a heves tiltakozások és Trump fenyegetései ellenére. Ám a Bloomberg szerint még hónapokba telhet, amíg hivatalnokok jogszabályba rendezik a részleteket. A törvény többek között a felforgatás, a terrorizmus és a külföldi beavatkozás büntetését szabályozná. Ezzel még több tüntetés jöhet a városban, és számos cég menekülését okozhatja.
Jobban akar tanulni az Apple
A mesterséges intelligenciával kapcsolatos portfólióját bővíti az Apple, megszerezte a gépi tanulással foglalkozó Inductiv céget. Az alany olyan technológiát fejlesztett ki, amely mesterséges intelligenciát használ adatbázisok, nagy adattömegek hibáinak azonosítására és kijavítására. Az Inductiv mérnöki csapata az elmúlt hetekben csatlakozott az Apple-hez, hogy számos projekten dolgozzon, beleértve a Siri-t, a gépi tanulást és az adatfeldolgozást.
Az Apple időről időre vásárol kisebb technológiai cégeket, de terveivel kapcsolatos részleteket szokás szerint nem közölt – írta a SeekingAlpha.
Mesterséges intelligenciában nyomulnak a tech-óriások
A nagy technológiai társaságok évek óta a leggyorsabb ütemű akvizíciós és stratégiai beruházási tevékenységet folytatják a Financial Times szerint. Méghozzá annak ellenére, hogy a koronavírus által okozott piaci zavarok fokozott hatósági szabályozási és ellenőrzési hullámot váltanak ki. Az Alphabet, az Amazon, az Apple, a Facebook és a Microsoft ebben az évben 19 üzletet jelentettek be a Refinitiv május 26-i adatai szerint. Ez a leggyorsabb akvizíciós ütem egészen 2015 óta.
A Financial Times kedden jelentette, hogy az Amazon szintén előrehaladott tárgyalásokat folytat a Zoox önjáró járműveket fejlesztő társaság megvásárlásáról. A jelölt két évvel ezelőtti értéke 3,2 milliárd dollár volt. A Facebook pedig márciusban jelentette be eddigi legnagyobb nemzetközi befektetését, 5,7 milliárd dolláros részesedést vásárolt az indiai telekommunikációs szolgáltatóban, a Reliance Jio cégben.