Jó ma a hangulat a részvénypiacokon, amit főleg azzal magyaráznak, hogy tegnap az amerikai szenátus elfogatott egy 500 milliárd dollár körüli segélycsomagot, amely főleg vállalatoknak és egészségügyi intézményeknek nyújt támogatást. A Képviselőház pedig csütörtökön fogadhatja el a javaslatot. Az európai és észak-amerikai tőzsdék így két százalék körüli emelkedést értek el. Számos gyorsjelentés érkezik, de a befektetők a múlt helyett inkább azt latolgatják, milyen helyzetben lesznek a cégek a járvány után.
Itthon a BUX index 2,4 százalékkal ment fel, amiben a Mol 4,6 és az OTP 1,9 százalékos emelkedése játszotta a főszerepet. A Richter 0,8 százalékkal drágult, a Telekom viszont 1,6-al esett. Az Opus megint szárnyakat kapott, 21 százalékkal száguldott, lehet, hogy részben sajátrészvény-vásárlásai következtében. A forint gyengült, 357,40 az euró ára. Az ország hosszú idő óta először devizakötvényeket bocsát ki, vélhetően azért, mert a lakossági állampapír-értékesítés durván visszaesett.
További és frissebb árfolyamok itt láthatók
Megállt az olajár zuhanása
Reggel még csúnyán nézett ki az olaj, újabb tíz-húsz százalékos mínuszban volt. Később kicsit magához tért, főleg a távolabbi határidőkre. Az USA-ban alaposan meglódultak a készletek, változatlanul nemigen van hol tárolni az olajat, bár állítólag több tankhajó tart az amerikai kikötők felé. Az árfolyam később azonban mégis száguldani kezdett, a WTI 19, a Brent öt százalékos pluszban van, de még így is alacsony szinten, 14,0, illetve 20,50 dollár körül.
Egyrészt Donald Trump beszélte fel, aki fenyegetőzni kezdett, hogy hadihajókat küld az iráni vizek közelébe, és tüzelnek, ha kell. Szerinte ugyanis az irániak akadályozzák a hajóforgalmat. De egy orosz fejes is megszólalt, aki szerint már eleget esett az olaj.
Holnap fontos nap lesz, az EU vezetői tárgyalnak a gazdaság élénkítéséről, a “koronavírus-körvények” kibocsátásának tervéről.
Nem kukoricáztak a cukorral sem
Miközben a világ felhördült az olajárak összeomlásán, az etanol-termelők csendben sírdogálnak – írta az Investing.com. Amint a grafikon is mutatja, az olajjal együtt leesett a feldolgozott olajtermékek ára is, mint a benzin és a gázolaj (dízelolaj). De az egyes országokban (például India, Brazília) üzemanyagként vagy adalékanyagként használatos etanolt és az alapanyagául szolgáló cukrot és kukoricát is elérte az utóbbi hetekben a végzet. A cukor 12 éves, a kukorica négy éves mélypontra esett az árutőzsdén.
Jó napjuk volt a nemesfémeknek, az arany 2,5, az ezüst két százalékkal ment fel. Mindig is voltak “aranymániások”, akik a nemesfémet a nagybetűs pénznek tekintik és árrobbanást várnak tőle a papírpénzek elértéktelenedése miatt. Most azonban az óriási jegybanki kormányzati stimulusok következtében számuk mintha egyre nőne. De ma nem ismeretlen fantaszták, hanem a Bank of America tett közzé érdekes elemzést. Ebben az arany célárát a korábbi 2000 helyett 3000 dollárra várja, tehát mintegy 75 százalékkal a mostani ár fölé. Mégpedig 18 hónapon belül. A jelszó: A Fed nem tud aranyat nyomtatni.