A Donald Trump valószínűsíthető győzelmét követő eufória másnapján az európai tőzsdeindexek szolidan tovább emelkednek. Németországban a kormányválság ellenére – vagy inkább éppen azért – 1,2, Franciaországban 0,5 százalékkal, Londonban viszont stagnálás látható. Az amerikai határidős indexek is 0,2 százalékkal mennek tovább.
Trump győzelme szép emelkedést okozott a tengerentúli részvénypiacokon szerdán, mindhárom amerikai vezető index rekordot döntött, két-három százalékkal lőtt ki. A masszívan erősödő dollár miatt azonban az arany árfolyama jelentősen esett.
Történelmi csúcsra ugrott szerdán az OTP Bank is, három százalék feletti emelkedésével érte ezt el, a BUX is 2,1 százalékkal ment fel, szintén új rekordot elérve. Csütörtökön az OTP újabb másfél százalékkal megy fel, a BUX 0,9 százalékkal erősít. A Mol fél, a Telekom egy, a Richter 0,2 százalékkal ér többet.
Az euró visszafordult, már csak 406,80 egy euró, három forinttal van a szerda esti szint alatt. Az olaj esik, a földgáz és az ipari fémek ára emelkedik.
Újabb izgalom következik
Az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed csütörtökön teszi közzé a kamatdöntését, ami borítékolhatóan 25 bázispontos csökkentés lesz (a 4,5 és 4,75 százalékos tartományba). A piac erre 99,8 százalékos esélyt ad, és a várakozások szerint jövő év közepéig még három kamatcsökkentés jöhet (háromszor 25 bázispont) – írta az Erste Befektetési Zrt. vezetõ elemzője, Miró József.
A piac borítékolta Trump győzelmét, azaz nincs már itt semmi látnivaló.
Október elején, amikor még inkább Harris-nak állt a zászló, még mintegy nyolc kamatcsökkentést árazott a piac jövő őszig. Igaz, akkor még a recessziótól is jobban féltek.
Jobb zárni a forintgyengülésre szóló pozíciókat?
Az amerikai képviselőházban minden helyre új embert választanak, és ott még javában folyik a verseny. Egyelőre úgy néz ki, hogy a republikánusok mindent visznek, de még nincs meg a többség (218 hely). Nem biztos, hogy teljes lesz a „söprés”. Ha pedig így lenne, akkor az féket jelentene Trump terveiben.
Szóval jobb bizonyos pozíciókat zárni. Ilyen az EURHUF long is, ha valakinek volt – teszi hozzá az elemző.
Valószínűleg ezt látjuk a forint jelenlegi árfolyammozgásában is. Különben is “az elmúlt hetek nagy gyengülését követően kissé túladottá vált a forint”.
Kevés esély van a pandémia előtti fogyasztás visszatérésére
Reggel kiskereskedelmi forgalmi adatokat tettek közzé szeptemberre, havi alapon jelentősen mérséklődött a forgalom, 1,4 százalékkal – írja Nagy János, az Erste Bank makrogazdasági elemzője. A “fogyasztási indikátor naptárhatástól megtisztított mutatója” 1,7 százalékkal emelkedett éves alapon,
ami érdemben alulmúlta mind a várakozásunkat, mind a konszenzust.
A közel két számjegyű reálbér-emelkedés a költések fontos mozgatórugóját képezi, de a gyenge hazai konjunktúra következtében a bérnövekedés érdemben lassulhat. A háztartások fogyasztása, amely a 2023-as gyenge gazdasági teljesítmény fő okozója volt, idén érdemben hozzájárulhat a növekedéshez. De “a pandémia előtti ütemekre tartósan nem számítunk” – tette hozzá az elemző.
A bankok elnöke lesz Trump?
Kiemelkedő volt szerdán az amerikai bankszektor tőzsdei teljesítménye, Trump győzelme ugyanis kedvező környezetet teremthet ezen szereplők számára – írta a K&H Értékpapír. Az ágazatot érintő szabályozások lazítása növelheti a profitabilitást, valamint az üzletbarát gazdaságpolitika, az alacsonyabb adók az M&A-piac felpörgését hozhatják. (Összevonások, felvásárlások.) Ez a befektetési bankok, mint például a Goldman Sachs vagy a Morgan Stanley eredményeire is pozitív hatással lehet.
A magasabb kamatkörnyezet hatására a nagybankok nettó kamatbevételei erősebben alakulhatnak, az amerikai gazdaság további növekedése is segíti a pénzintézeteket a hitelezési bevételeken keresztül.
Csodák napja a kriptópiacon
A bitcoin az amerikai elnökválasztás eredményeinek nyomán 24 órán belül kétszer is rekordot döntött. Először szerdán kora hajnalban 75 359 dolláron, másodszor pedig csütörtökre virradóra 76 244 dolláron.
A Bitcoin spot ETF-ek magas, 622 millió dolláros tőkebeáramlást regisztráltak szerdán, március óta nem látott forgalom mellett. Ez azt jelezheti, hogy a bitcoin egyre inkább elfogadottá válik a hagyományos portfóliókban is. A kriptókat támogató képviselők és szenátorok jelentős többségbe kerültek az amerikai törvényhozás alsó- és felsőházában egyaránt. A bitcoin piaci kapitalizációja már meghaladja a Metáét, ezzel a világ kilencedik legnagyobb eszközévé vált a piaci kapitalizáció alapján.
Sok piaci szereplő abban bízik, hogy a bitcoin tovább emelkedhet, és még decemberben vagy januárban elérheti a 100 ezer dollárt. Donald Trump azt ígérte, hogy az Egyesült Államokat a „kriptók fővárosává” teszi, így sokan sokkal fényesebb jövőt látnak a digitális eszközök számára az elkövetkező években, mint eddig.
Rekordok és csillagászati számok
Az amerikai választáshoz kapcsolódó “mémérmék„ viszont általánosan zuhantak, a TRUMP nevű például több mint 54,9 százalékot 24 óra alatt. Valószínűleg a “végy a pletykákra, adj a hírekre” elv szerint mára elfogytak a vevők, kikopott mögüle a sztori a korábbi várakozások beteljesülésével.
Meglódultak felfelé az “altcoinok” is, a Solana leelőzte a Binance BNB érméjét, és már a 4. legnagyobb kriptovaluta lett. A kriptopénzek teljes piaci értéke (kapitalizációja) meghaladta a 2,6 billió dollárt, 24 óra alatt 7,1 százalékkal ment fel. Az erőteljes rali során közel 400 millió dollárnyi short pozíciót likvidáltak. Alaposan megugrottak a bitcoin-bányász cégek részvényei is a hagyományos tőzsdéken, például:
- Riot Platforms: +26 százalék
- MARA Holdings: +19 százalék
- BTC Digital: +16 százalék
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.