Óvatosan indultak neki a befektetők ennek a hétnek az európai tőkepiacokon, a német index fél százalékkal, a francia 0,2 százalékkal, a brit 0,1 százalékkal süllyedt. Lényegesebb emelkedést Bécsben (0,6 százalék) és Budapesten látunk. A hazai BUX 1,1 százalékos emelkedését főleg az OTP húzza, amely egyre feljebb tör a nyitás óta, már négy százalékos pluszban van 11 850 forintnál.
A Mol fél százalékkal, a Magyar Telekom pedig 0,8 százalékkal van feljebb. A Richter viszont 1,1 százalékkal süllyed, 7070 forint az ára. Az Opus is három százalékkal drágul. A forint kissé erősödik, hatvan fillérrel süllyedt az euró ára, így 345,5 forint. A dollár kismértékben erősödik, de az árupiaci termékek inkább úgy viselkednek, mintha gyengülne. Az arany 0,7 százalékkal 2033 dollárra, az ezüst három százalékkal 28,4 dollárra emelkedik. Egy–másfél százalékos pluszban jár az olaj is. Erősen felfelé tartanak az ipari fémek, a réz, a palládium és a platina is.
További és frissebb árfolyamok, grafikonok itt láthatók
Újabb szankciók kínaiak ellen
Izzik a levegő Hong Kong körül, és nőnek az amerikai kínai politikai feszültségek, ez alighanem erre a hétre is rá fogja nyomni a bélyegét. Az Egyesült Államok szankciókat vezetett be egyes Hong Kongban működő kínai hivatalnokok ellen, közöttük Carrie Lam kormányzóval, amiért részt vesznek az egykori brit gyarmat politikai szabadságának megkurtításában.
Ennek ellenére a kínai és az indiai indexek kellemes pluszban végeztek ma reggel, csak Hongkongban volt 0,7 százalékos csökkenés a Hang Seng index érétkében. Japán ma zárva van.
Trump nagy húzása?
A múlt héten végül nem jött létre az Amerikai Egyesült Államokban a péntekre várt újabb gazdaságélénkítő csomag, ráadásul újabb dátumot sem tűztek ki. A fő politikai erők továbbra is nagyon megosztottak a kulcskérdésekben, így a munkanélküli ellátások körében, mint a tagállamok és a helyi kormányzatok települési önkormányzatok számára szánt segítségben. A Bloomberg.com szerint azonban az európai tőzsdék inkább bizakodóak, úgy veszik, hogy ami késik, az nem múlik .
Trump elnök elnöki rendeletekkel igyekszik beavatkozni, bár ez jelentős kritikákat vált ki. Még azt is kétségbe vonják, hogy egyáltalán joga van ehhez. A nemrég kiesett, kifutott heti hatszáz dolláros rendkívüli munkanélküli támogatást szövetségi forrásokból heti háromszáz dollárral pótolja vissza, amit a tagállamok további száz dollárral növelhetnek.
Egyes megfigyelők szerint ez egy ügyes csak húzás az elnök újraválasztása írt folyó csatában. A rendelkezés azonban csak ideiglenes, mivel törvényhozási háttér híján elég hamar el fog fogyni az erre lehetőséget adó pénzügyi keret.
Jön a Twit-Tok?
Úgy tűnik, hogy a Twitter is belépett a TikTok kínai közösségimédia-alkalmazásért folytatott harcba, a Bloomberg hírlevele szerint korai tárgyalásokat folytat egy esetleges egyesülésről. A lépés mellett szólna, hogy a Twitternek nem kellene akkora monopóliumellenes (trösztellenes) eljárással szembenéznie, mint a fő kérőnek számító, hatalmas Microsoftnak. (Amely már hetek óta tárgyal a TikTok tulajdonosával, a pekingi ByteDance céggel.) Persze a Twitternek egészen biztos, hogy más tőkeerős befektetőtársakra is szüksége lenne a hatalmas tranzakció lebonyolításához.
A TikTok értékét ugyanis nemrég 50 milliárd dollárra tették az eladók, a Twitter tőzsdei értéke, azaz kapitalizációja pedig csak 29 milliárd körül jár.
Milyen lesz az iskolakezdés a koronavírusban?
Az Egyesült Államokban a gyerekek körében detektált koronavírus fertőzések száma július második felében negyven százalékkal emelkedett egy jelentés szerint. Ez felizzította a vitákat az iskolák őszi újranyitása körül. Bár még ezzel együtt is csak kis része a gyerekek körében tapasztalható fertőzésszáma a teljes statisztikának.
Eközben Olaszország és Nagy Britannia kitart amellett, hogy szeptemberben újra nyitja az iskoláit. Berlinben pedig megérkezett az iskolakezdés ideje, az RBB berlini rádió szerint azonban előírják a diákok számára a maszkviselési kötelezettséget. A maszkot nem viselő diákokat hazaküldik. (A német iskolakezdési dilemmákról itt írtunk: Megkezdődött a nagy kísérlet.) Németországban napi több mint 1000 új koronavírus-fertőzöttet találnak.
A csődveszély csak késik, nem múlik?
Májusban Németországban 1504 vállalati csődöt jelentettek a bíróságok, ez 9,9 százalékkal alacsonyabb volt, mint az előző év májusában – írta az N-Tv.de. Hogyan lehetséges ez? Az adat valójában nem tükrözi a vállalatok valós helyzetét, ugyanis a csődjelentési kötelezettséget szeptember 30-ig felfüggesztették az országban. Így számos cég súlyos helyzetben sem kér csődvédelmet, olyan szituációban, amely normál körülmények között biztosan oda vezetett volna.
A májusban kezdeményezett csődeljárásokban a hitelezők egyébként 3,1 milliárd eurót követelnek, az előző év hasonló hónapjában ez még csak 2,5 milliárd euró volt.
A 12 ezerrel küzd a bitcoin
A bitcoin a 12 000 dollárt ostromolja, aminek közelében a 12 havi csúcs is található (12 065 dolláron). Egyébként ezt az előző csúcsot is a múlt héten állította be. Sokan most együttmozgást vélnek felfedezni az új és új történelmi csúcsokat döntögető arany és a viszonylag magasan álló bitcoin áralakulása között.