Annak ellenére, hogy az amerikai foglalkoztatási adat ma elmaradt a várakozásoktól, szép emelkedést mutatnak a tőzsdeindexek. A fő téma megint az amerikai gazdaságsegítő csomag, a piac abban reménykedik, hogy még ebben az évben sikerül tető alá hozni. Az S&P 500 0,7, a Nasdaq 100 index 0,3 százalékkal megy fel.
Európában is hasonló volt a zárás, a német mutató 0,4, a francia 0,6, a brit 0,9 százalékkal emelkedett. Feltűnő a lengyel tőzsde felülteljesítése, a WIG 20 index 3,1 százalékkal ugrott meg.
A Richter megtáltosodott
De a BUX-ra sem lehet panasz, 1,4 százalékkal ment feljebb. Az OTP csak 0,1 százalékkal emelkedett, a Mol 1,8 , a Magyar Telekom 0,9 százalékkal drágult. Igazán nagyot a Richter ugrott, 3,6 százalékot, amiben nagy szerepe lehet a tegnap bejelentett akvizíciónak. Amiről végül jó vélemény alakult ki az elemzők körében. (Erről délelőtt írtunk bővebben.)
További és frissebb árfolyamok, grafikonok itt láthatók
A forint ma ismét gyengült, majdnem két forinttal drágább lett az euró, 358,50 forint jelenleg. A dollár keveset mozgott, és csak szerényen drágul az olaj a tegnap esti OPEC+ megállapodás ellenére.
Lassult a kilábalás az USA-ban
A nem mezőgazdasági (“nonfarm”) állások száma 245 ezerrel nőtt novemberben az Egyesült Államokban, pedig az elemzők 469 ezer főre számítottak. A koronavírus eszerint erősen lassította a gazdaságot, egyes cikkek megfogalmazása szerint drasztikusan. Az állások októberi bővülését utólag felülvizsgálták, 610 ezerre vették vissza az eredeti 638 fős becsléshez képest. A munkahelyek száma május óta nem nőtt ilyen csekély mértékben.
Mozifilmeket nézhetünk otthonról
A Warner Bros. minden 2021-ben megjelenő mozifilmet (17-et) elérhetővé tesz az HBO Max-on is – írja az Equilor Befektetési Zrt.
A streaming platformra felkerülő filmek a mozis megjelenéssel egyszerre debütálnak. Ennek hatására az AMC részvényei 16 százalékot zuhantak, míg az AT&T fél százalékot emelkedett. Az HBO Max az AT&T-hez tartozó streaming szolgáltatás, ami májusban indult az Államokban és 14,99 dollár havi díjért vehető igénybe. A járvány miatt továbbra is nagy bizonytalanság övezi a szórakoztatóipart. E lépés alternatívát nyújt a felhasználóknak, akik otthonról nézhetnek új műsorokat. A többi tartalomgyártóval ellentétben az HBO Max nem számít fel felárat a mozis tartalomért. Az HBO Max 2021 második felében jön Magyarországra.
Mozik helyett klubok lesznek?
A Warner Bros. döntése sokkot váltott ki az egész filmiparban – írja a SeekingAlpha.
Bár a cég ezt a lépést egy átmeneti, egy éves válasznak szánja a koronavírus-válságra, a kérdés az, hogy a fogyasztói szokások változása állandósul-e. A mozik 2022-ben magukra találnak-e egyáltalán? Van egy elmélet, amely szerint a mozik inkább speciális kínálatra specializálódnak majd, hasonlóan, ahogy egyes könyvesboltok túlélték az Amazon korszakát. Kevesebb filmmel, több étkezési, italozási lehetőséggel, magasabb jegyárakkal és árréssel.
Miért emelkedik ennyire a platina?
A platina ma újabb három százalékos ugrással 1070 dollárra ért, ami négyéves csúcs. Eközben az arany és az ezüst inkább stagnál, a palládium pedig csak egy százalékkal emelkedik. Mi rejlik a platina áremelkedése mögött? – teszi fel a kérdést a Markteinblicke.de német oldal.
- A pozitív oltóanyag-hírek következtében feléledt a remény a világgazdaság növekedésére. Ez az autóipart is utolérheti, amely a fehér nemesfém keresletének legalább harminc százalékát kiteszi. (A platinát hagyományosan leginkább a dízelmotorok katalizátoraiban használják.)
- A 2015 őszén kipattant VW károsanyag-kibocsátási botrány óta a dízeljárművek iránti kereslet jelentősen visszaesett, ez is hozzájárult ahhoz, hogy a platina ára lejjebb és lejjebb süllyedt. De úgy tűnik, a mélypont már megvolt, a dízek iránti kereslet stabilizálódott az európai piacon.
- A túl magas palládium-árak is új megoldások keresésére ösztönzik a gyártókat. A BASF vegyi konszern az Impala Platinum dél-afrikai kitermelővel és a Sibanye-Stillwater céggel együtt egy trimetal (három fémen alapuló) katalizátoron dolgozik a benzinmotorok számára. Ebben a palládiumot részben platinával és ródiummal helyettesítik.
- Kína gazdaságának fejlődése is reményeket ébreszt, a kínai autókereslet emelkedése a platinát is felfelé húzhatja. Ezt erősíti, hogy új, szigorú szigorúbb károsanyag-kibocsátási előírásokat vezetnek be a teherfuvarozásban. Ez is nagyobb patina-felhasználást eredményezhet.
- Hosszabb távon a hidrogéncella-technológia is felviheti a platina árát. Ebben az energiatárolási megoldásban is katalizátorként használják a fémet a kémiai reakció során.
A “Waberer’s tőzsdei vergődése”
Véget érhet a Waberer’s szenvedése a Concorde Értékpapír Zrt. blogja szerint.
Az elmúlt bő három év tőzsdei vergődését követően jó útra térhet a Waberer’s. Az utóbbi években a piacon túlkínálat keletkezett, Nyugat-Európát ellepték a kelet-közép-európai és balkáni fuvarozók, a megnövekedett kapacitás pedig nyomás alá helyezte a fuvarozási díjakat. De kirajzolódik a Waberer’s jövője az úgynevezett regionális szerződéses logisztikai szegmensben (RSZL). A siker záloga nagyrészt itt rejlik. Az új szakmai nagybefektető megjelenése új impulzusokat hozhat, melyből a kisebbségi részvényesek is profitálhatnak – írja Bukta Gábor.
A kriptodevizák felé fordul a Spotify?
A kriptodeviza-fizetésekkel kacérkodik a Spotify a Cointelegraph szerint.
A Spotify, a világ egyik legnagyobb streaming audió-szolgáltatója kriptodevizás háttérrel rendelkező menedzsert keres egy friss álláshirdetés szerint, fizetési stratégiai és innovációs részlegéhez. A hirdetés a LinkedIn-en jelent meg. Az új szakember várhatóan kulcsszerepet játszik majd a Spotify fizetési stratégiájának meghatározásában és végrehajtásában, valamint elősegíti a vállalat részvételét a Facebook nemrégiben átnevezett kriptoprojektjében, a Diemben (korábban Libra).
A Spotify egyik alapító tagja a a Libra Alapítványnak, amelyet hivatalosan 2019 októberében alapítottak Genfben. A PayPal és a MasterCard cégekkel ellentétben azonban a Spotify nem hagyta el a Facebook kriptodeviza-projektjét az államok és hatóságok berzenkedése miatt.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.