Pár ponttal tovább tudtak javítani záróáron vett keddi történelmi rekordjukon az S&P 500 és a Dow Jones amerikai részvényindexek. Reggel a japán tőzsde is újabb egy százalékkal ment fel, már nem azt találgatják, lesz-e újabb japán gazdaságélénkítő csomag, inkább azt, milyen és mekkora.
Tegnap este megjelent a Fed Bézs könyve a gazdasági növekedésről, inflációról, de nagy változást a jelek szerint nem okozott az árfolyamokban. Az USA-ban ma fontos makroadatok érkeznek a foglalkoztatásról és az inflációról.
Lengyel, magyar együtt esik
A DAX reggel hamar 10 ezer pont felett találta magát, tíz órakor már 1,4 százalékos pluszban, 10 067 ponton járt. A francia index 1,2, a brit 0,8 százalékos emelkedést produkált, hasonlóan viselkedett a többi fejlett európai tőzsde is. Az amerikai határidős indexek is újabb 0,6 százalékos emelkedést vetítenek előre, jöhet az újabb rekord.
A lengyel WIG 20 és a magyar BUX tőzsdeindexek viszont egyaránt 0,2 százalékos mínuszban jártak. Az OTP fél százalékos csökkenéssel 6430 forinton, a Mol 0,1 százalékos eséssel 17 395-ön, a Richter 0,5 százalékos gyengüléssel 5836 forinton áll. A Magyar Telekom az utóbbi napokban mintha kitörni készülne, maga a cég is vette saját részvényeit. Ma 1,1 százalékkal 452 forintra drágult.
Britek itt, britek ott
Ma a brit jegybank döntése lesz a figyelem központjában – írja az Equilor Befektetési reggeli hírlevele és blogja. A piaci konszenzus szerint 25 bázispontos kamatvágásról dönthetnek, ezzel 2009 óta először csökkenne az alapkamat, 0,25 százalékra. „A határidős árazások alapján 80% az esélye a mai kamatvágásra.” A brit jegybankelnök korábban úgy fogalmazott, hogy a Brexit-szavazás után kialakuló negatív kilátások miatt szükséges lesz az alapkamat csökkentése.
„A font árfolyama a Brexit-szavazás óta jelentősen gyengült, azonban hétfőn pozitív korrekció indult. Amennyiben valóban kamatvágás lesz ma, az ismét gyengítheti a fontot” - írják. A font egyébként ma fél százalék körüli pluszban van az euróhoz és a dollárhoz képest egyaránt.
Erős a forint, viszonylag
Az Erste Befektetési Zrt. azt írja, „a kérdés nem az lesz, hogy a jegybank lazít-e, hanem inkább az, hogy milyen formában és mekkora mértékben. Ennek kapcsán pedig a font gyengülésére kell számítanunk rövid távon”. A mi forintunk eközben viszonylag erős, ötven fillérrel a tegnap esti alatt, 313,50-en forog az euró a bankközi piacon. (A forint várható sorsáról tegnap este itt írtunk.)
A szerdai 4,5 százalékos zuhanás után ma az olaj kissé korrigál, de eléggé erőtlen, fél százalékos pluszban van. (WTI 45,10, Brent 46,50 körül.) Az arany egy, az ezüst fél százalékkal esik.