Mennyit érnek a hagyományos erőművek a megújulók hajnalán? Nem sokat
Különleges nap a mai a német tőzsdén: bevezetik a korábban feldarabolt E.ON egyik felét. Az Uniper nevű cégbe a hagyományos, azaz fosszilis energiahordozót használó erőművek valamint az energiakereskedési tevékenység kerültek. A kibocsátás tele van érdekességgel: nem határoztak meg árat a papírnak, a piacnak kell eldöntenie, mennyit ér egy részvény. A jegyzés nem a hagyományos IPO-knál megszokott módon történik: az E.ON meglévő részvényesei 10 E.ON részvényenként 1 Unipert kapnak.
Nem tudni, ezt hányan tartják meg és hányan adják majd el - mivel azonban a DAX-index komponensei közé csak egyetlen napra kerül be a papír, aztán ki is veszik a kosárból, sok olyan nagybefektető lesz, akinek biztosan meg kell szabadulnia tőle, mert nem tarthat DAX-on kívüli papírokat a szabályzata szerint.
Az E.ON mellett a Samsung egyedi sztorija érdekes még: a robbanós akkumulátor miatt arra kérték az amerikai felhasználókat, hogy ne használják a vadiúj Note 7 telefonjaikat - Szöulban a hírre 7 százalékot esett a részvény árfolyama, ami 4 éve a legnagyobb zuhanás. |
Az első órában a piac úgy döntött, egy Uniper részvény nagyjából 10 eurót ér. Ez nem túl jó hír az E.ON-nak, mert így jóval alacsonyabbra teszik a cég értékét, mint amennyin a könyvekben nyilván tartják - magyarán előbb-utóbb egy komolyabb leírásra kényszerülnek majd. Az E.ON részvényei ennek megfelelően 13 százalékos zuhanásnál járnak.
Repkednek a mínuszok Európában
Ez el is intézte a DAX-ot, másfél-két százalékos mínuszban van a német index, és ezzel még csak nem is a legrosszabban teljesítő európai index. A pocsék pénteki amerikai tőzsdei kereskedési napra ugyanis csak most tudnak reagálni az európai börzék: miután egy nyilatkozat hatására egész nagyot nőtt a kamatemelés esélye az Egyesült Államokban, 2 százalék felett estek az amerikai indexek. Európa most épp hasonló mélységek felé tart.
Az állás délelőtt 11 óra előtt |
Budapest a pénteki esést egész olcsón megúszta, ma is inkább a felső harmadban van a BUX - igaz, így is meghaladja 1 százalékot a veszteség. Minden bluechip esik, a legkevésbé a Mol, amely a kereskedés kezdete előtt jelentette be: 5 év után újra tagja lett a Dow Jones Fenntarthatósági Indexének.
Az állás délelőtt 11 óra előtt. Friss árfolyamok >> |
Esik az olajár, évtizedes mélyponton a gabona
Az, hogy a világ vezető jegybankjairól kiderült, nem is olyan lelkesek a további gazdaságélénkítő intézkedések ügyében, a tőzsdék mellett nem tett jót a nyersanyagáraknak sem - több mint másfél százalékot esett a WTI kőolajfajta árfolyama. Miközben a kereslet élénkülése meglehetősen bizonytalan, a kínálat bőséges, és az amerikai olajcégek még fokozzák is a kitermelést.
A búza árfolyama évtizedes mélypont közelében jár - a készletek hatalmasak és az idei termés is kiemelkedő lett. A kukoricánál is hasonló folyamatok mennek végbe - a magyar helyzetről és árakról itt írtunk bővebben >>
Újra 310 az euró
A forint is gyengül: több hét után először jegyzik az eurót 310 fölött a bankközi devizapiacon.
EUR/HUF Friss árfolyamok >> |