6p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Mi a jobb, az állami tőkeelosztás, vagy a piacgazdaság – ezt a kérdést már évtizedekkel ezelőtt a piac javára döntötték el a közgazdászok. Szerencse, hogy az IMF ránk erőltetett egy kis piacosítást? Többek között ebből született a hazai tőzsde. A tőzsdeszületésnapot a gondok árnyékolják be, de a tőzsde minden baja ellenére él, ha nem is virul.
Járai Zsigmond

Amikor a nyolcvanas évek végén, a rendszerváltás előtt a tőzsde elindítását előkészítő közgazdászok beszélgettek, arra jutottak, hogy „vagy mi kerülünk börtönbe, vagy kapitalizmus lesz Magyarországon” – mesélte el a régi történetet Járai Zsigmond volt tőzsdeelnök és az első Orbán-kormány pénzügyminisztere a BÉT 25 éves születésnapi ünnepségén.

Az ünnepség olyan volt, mint a magyar tőkepiac: kicsit szűk, korlátozott terjedelmű, visszafogott, de a miénk. Hiszen a tőzsde forgalma tendenciájában sok éve zsugorodik, fontos részvények távoztak, nagyobb új cégek bevezetésére kevés a remény. A lényeget lehet, hogy a közönség soraiban az egyik brókercég-vezető fogalmazta meg: azt ünnepeljük, hogy még élünk.

Az állam döntse el?

Járai Zsigmond beszédére visszatérve szavait akár kormánykritikának is fel lehetne fogni. Az ötvenes-hatvanas évekkel kezdte, azzal, hogy a szocializmus nagy problémája volt, amikor az életszínvonal javításához nem volt elég hatékony a gazdaság.

„Az egyik nagy probléma volt, hogy nem oda ment a tőke, a beruházás, ahol az a legjobban hasznosult, tőkeáramlási problémák voltak, az állam döntötte el, hogy mit fejlesszenek”. (Ez a jelenlegi, jelentős részben EU-s pénzekből finanszírozott állami beruházások által húzott gazdasági növekedésről is elmondható – tehetjük hozzá.)

Egy csak egy van, a tőzsde

„Közgazdászok… többen, sokan arra jutottunk, hogy piacgazdaság kéne, és a piacgazdasággal konform tőkeáramlási rendszer. Egyetlen egy ilyen van, a tőzsde, bár akkor még nem lehetett kimondani” – mondta Járai a szocialista időkről.

„Nyolcvankettőben beléptünk a Valutaalapba, mert olyan nehéz helyzetben voltunk, hogy nem tudtuk finanszírozni az adósságot… szerintem az IMF ránk erőltetett egy kis adag piacgazdaságot, piacosítást… azt gondolom, hogy hálistennek Magyarországot belekényszerítették a bankrendszer reformjába, a tőkepiac reformjába, ennek lépéseiként elindultak az első kötvénykibocsátások, azután a nyolcvanas évek végén az első részvénykibocsátások, és elkezdődött a tőzsde szervezése” – mondta Járai.

Bokros és Matolcsy, Kósa és Bajnai

A volt elnök együtt emlegette Bokros Lajost, Surányi Györgyöt és Matolcsy Györgyöt, mint akik a tőzsde létrehozásánál bábáskodtak annak idején, vagy például Kósa Lajost és Bajnai Gordont, akik szerinte együtt tanulmányozták a tőzsde működését.

Michael Buhl

A nosztalgikus hangulatban előkerült „Jancsó Béla bácsi” (aki a háború előtti tőzsdén is dolgozott, majd visszatért brókerkedni), és a híres André Kosztolany. Megtudtuk, hogy melyik neves alapkezelő segítette akkoriban biciklis futárként a tőzsde működését.

Amilyennek mi csináltuk

„A tőzsde olyan, amilyennek csináltuk… a mienk, magunknak csináltuk” – mondta Járai, ami azért nem teljesen igaz, miután a BÉT korábban jórészt osztrák kézbe került. Szerinte van mire büszkének lennünk. „Nincs jobb tőkeáramlás a világon, mint a tőzsdei tőkeáramlás, fejlődjenek a vállalkozások, fejlődjön a tőzsde” – tette hozzá a szakember, a jelenlegi kormányzati politikától eltérően, tehetjük hozzá ismét, amely a jelek szerint nem alapoz a tőzsdére.

Tállai András

Mindenkinek jó lesz

Tállai András, az NGM miniszterhelyettese, államtitkár szerint a BÉT méltán lehet büszke az elmúlt negyed század eredményeire. A kormányzat képviselője főleg a kormány utóbbi öt évben folytatott gazdaságpolitikáját dicsérte. Szerinte a tőzsde jövőjét tekintve azért van okunk optimizmusra, mert a tőzsdén a reálgazdasági folyamatok méretnek meg, amelyek pedig kedvezően alakulnak.

Michael Buhl, az osztrák és a magyar tőzsde elnöke szerint az úttörő hazai tőzsde az egész régióban példát mutatott, és tízmilliárd eurónyi külföldi tőkét vonzott az országba. Nemcsak az első tőzsde volt a régióban, de a kereskedési rendszerben, az elszámolásban és a szabályozásban is utat mutatott, és itt nyílt a régió első derivatív (származékos) piaca is.

Mindig lehet kicsit jobban

Katona Zsolt vezérigazgató szerint a kilencvenes évek privatizációs hullámában fontos szerepet töltött be a BÉT (mind a négy nagy cég, az OTP, Mol, Richter, Magyar Telekom így került tőzsdére), és ezek a cégek megmutatták, mire is jó a magyar tőkepiac. Lengyelország példája azonban azt mutatta, hogy még jobban is ki lehetett volna használni a tőzsde nyújtotta lehetőségeket.

A BÉT-et annak idején 41 brókercég és bank alapította, ma ezek közül már csak öten működnek. Ők nyomhatták meg az ünnepségen együtt a kereskedés kezdetét jelző jelképes – egykor a New Yorki Tőzsde ajándékaként ide került – csengőt. Ők az Erste-csoport, az Equilor, az MKB Bank, az OTP Bank és az Unicredit (illetve jogelődjeik) voltak.

 

Komment: Az állam sokat segíthetne a tőzsdének

A kiszámíthatatlan gazdaságpolitikával, egész ágazatokat felforgató rendelkezésekkel, a különadókkal, az újraállamosításokkal, a közbeszerzéseken és az MNB-n alapuló tőkeelosztással, a nyugdíjpénztári szektor majdnem teljes államosításával, a mesterségesen magasan tartott lakossági állampapír-hozamokkal, egész paternalista felfogásával az állam az utóbbi öt évben egyáltalán nem kedvezett a hazai tőzsdének.

Egy magánbefektető tiltakozik az MVM
államosítása ellen, 2014-ben (fotó: TEBÉSZ)

Még az államtitkár is azt mondja, hogy a tőzsde a gazdaság tükre, ám legyen. Alighanem a felsoroltakat is honorálta azzal a magyar tőzsde, hogy az idei felfutás ellenére a BUX index még mindig a 2010-es szinten van – négy évig vagy húsz százalékkal az alatt szenvedett –, miközben a világ legtöbb tőzsdéje két-háromszoros emelkedést produkált, a német DAX például duplája az öt évvel ezelőttinek.

Ám ha pontosak akarunk lenni, a lengyel és a cseh index vagy az osztrák mutató sem szerepelt jobban, sőt rosszabbul áll, mindez inkább régiós jelenség. Ám ez minket nem vigasztal, hiszen egykor éltanuló voltunk.

Egy biztos: paradox módon a jobb piacért, a jobb piacgazdaságért, a jobb tőkeáramlásért, a jobb tőzsdéért jelenleg az állam tehetne a legtöbbet, ha már ekkora lett a súlya a gazdaságban. Néha akár csak azzal, hogy végre egyszer nem tesz semmit, békén hagyja a piacot, a szabályozást, az adórendszert.

További cikkeink:

15 érdekes tény a tőzsdéről.

- A BÉT történetét bemutató cikksorozatunk – első rész, második rész, harmadik rész, negyedik rész, ötödik rész.

- Előző rövid képes riportunk a tőzsde
születésnapi ünnepségéről.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu A rovat támogatója a 4iG

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 21780 21440 21790 +0,83% 21780 21790 6 474 078 230 HUF 2024-11-22 15:44:33
MOL 2674 2654 2690 -0,07% 2674 2680 535 680 492 HUF 2024-11-22 15:43:56
MTELEKOM 1240 1234 1254 +0,98% 1236 1240 1 039 314 658 HUF 2024-11-22 15:42:34
RICHTER 10690 10670 10900 -1,11% 10690 10710 1 272 001 680 HUF 2024-11-22 15:44:11
OPUS 508 507 513 -0,39% 508 509 43 613 902 HUF 2024-11-22 15:35:24
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Még mélyebbre süllyedhet a forint, 99 ezer dollár felett a bitcoin
Eidenpenz József | 2024. november 22. 12:46
A tőzsdék vegyes képet mutatnak, de heti szinten nem rossz a helyzet. Itthon kijöttek a különadókról szóló rendeletek, ám nem okoztak nagy ármozgásokat. A forint gyengécske, és elemzők szerint ez még fokozódhat is. A bitcoin mindössze fél százalékra járt a százezer dolláros álomhatártól, miközben újabb dollármilliárdok érkezhetnek belé. Szakadnak viszont a kínai részvények.
Részvény / Deviza / Áru Itt a forint árfolyama — csak dörzsölgesse a szemét!
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 07:55
A forint árfolyama csak kevéssé változott péntek reggelre az előző estéhez képest.
Részvény / Deviza / Áru Szívhatja a fogát, ha a pénzváltónál jár
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 18:47
Gyengült a forint a főbb devizákkal szemben csütörtökön kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.
Részvény / Deviza / Áru Volt valami közös az OTP-ben és a Magyar Telekomban
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 17:59
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 132,42 pontos, 0,17 százalékos emelkedéssel, 79 229,24 ponton zárt csütörtökön.
Részvény / Deviza / Áru Már 411 felett jár az euró, bérrobbanás Németországban
Eidenpenz József | 2024. november 21. 12:33
Részben ismét a dollár lehet a felelős a forint gyengüléséért, de a zlotyhoz képest is gödörben van a hazai deviza. A háborús feszültség nem tesz jót a részvényeknek, miközben szárnyal az arany, a bitcoin, a kőolaj és a földgáz. Céláremelés jött OTP-re és Richterre, bérrobbanás volt az EU-ban. Leválhatna a Mol az orosz olajról?
Részvény / Deviza / Áru Itt már bizonyítottak az észak-koreai katonák — hatalmas lopást vittek véghez
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 10:22
Észak-Korea hackerei állnak a 2019-ben elkövetett 42 millió dolláros Ethereum-rablás mögött – közölte a dél-koreai rendőrség.
Részvény / Deviza / Áru Rohamra indult a forint, de meddig juthat?
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 08:09
Erősödéssel indította a napot a forint az euróval szemben, meglátjuk mire lesz ez elég.
Részvény / Deviza / Áru Eláztatta az eső a forintot
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 18:23
Gyengült a forint a főbb devizákkal szemben szerdán kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.
Részvény / Deviza / Áru Nagyot villantott az OTP a parketten
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 18:09
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 1131,04 pontos, 1,45 százalékos emelkedéssel, 79 096,82 ponton zárt szerdán.
Részvény / Deviza / Áru Jövőre olcsó lehet az üzemanyag, újabb bitcoin-rekordot mértek
Eidenpenz József | 2024. november 20. 12:16
Ismét emelkednek a tőzsdék, a BUX index is visszanyerte a keddi vesztesége egy részét. A forint viszont megint gyengélkedik és ismét közelít az euró a 410-es szinthez. A dollár erősödése és az orosz-ukrán háborús feszültség fokozódása lebeg a piacok feje felett, miközben az Nvidia gyorsjelentését várják. Túlkínálat lesz olajból?
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG