Az se nagyon tudta kedvét szegni a befektetőknek, hogy tegnap az IMF a Brexit legkedvezőbb lefolyását feltételezve 0,1 százalékponttal csökkentette a világgazdasági növekedési előrejelzését az április prognózishoz képest, ezzel 2016-ra 3,1 százalékos, 2017-re vonatkozóan pedig 3,4 százalékos növekedést várnak. A főbb nyugat-európai indexek így kivétel nélkül fél százalék körüli pluszban kezdték a kereskedést.
Itthon már óvatosabban vagyunk optimisták
A jó hangulat a Budapesti Értéktőzsdére is átragadt, a BUX 0,45 százalékos erősödésben, 21 410 ponton nyitotta a napot. A bluechipek is minimális emelkedésben kezdték a szerdai kereskedést, ez azonban a nyitás utáni órákban elpárolgott, a Richter, a Mol és az OTP is nulla és 0,2 százalékos mínuszban ingadoznak. A Magyar Telekom azonban erőre kapott, fél százalék körüli pluszban kereskednek a papírral.
A forint gyakorlatilag az összes főbb devizához képest, így az euróval, a dollárral és a svájci frankkal szemben is erősödni tudott. A japán jennel szemben azonban gyengült a hazai deviza. Reggel hét órakor az euró 315,13 forinton, a dollár 286,02 forinton, a svájci frank 290,16 forinton, a japán jen pedig 2,6980 forinton állt.
Nem volt eseménytelen az olajpiac sem
Ahogy arról már korábban írtunk, a reggeli órákban még a Standard & Poor’s felminősítése mozgatta a befektetőket – és a Mol árfolyamát - , miután a hitelminősítő a korábbi „BB” besorolásról (pozitív kilátással) „BB+” besorolásra (stabil kilátással) minősítette át az olajtársaságot. A hitelminősítő szerint a következő években erősödni fog a társaság feldolgozási és kereskedelmi (downstream) üzletága, ez adott okott a bizalomra.
A globális kereskedelem szempontjából két fontos nyersolajkeverék ára is lefelé moccant a délelőtt folyamán. Az északi-tengeri Brentért 46,65 dollárt kellett fizetni hordónként, míg az amerikai WTI könnyűolaj ára hordónként négy centtel 45,41 dollára mérséklődött. A Brent árának alakulásában az is közrejátszik, hogy több mezőt is be kell zárni az északi-tengeren, erről a Trend FM készített interjút.
Tépik a Nintendót, esik a Nasdaq
Az amerikai indexek vegyesen alakulnak a nyitás előtti kereskedésben, az S&P 500 és a Nasdaq is nulla és fél százalék közötti mínusz között ingadozik. A tengerentúlon a gyorsjelentési szezon tartja izgalomban a befektetőket. A Microsoft átalakítása például nem megy zökkenőmentesen, hét éves mélypontra süllyedt az árbevétel. A felhő üzletág azonban erősnek bizonyult, ez mentette meg a papírt is, a részvények ára három százalék fölött is járt a nyitás előtti kereskedésben.
Forrás: Japan Exchange Group |
Egy tengerrel arrébb viszont óriási pofont kapott a Nintendo a játékos kedvű befektetőktől, miután kiszivárgott, hogy elhalasztják a Pokemon Go megjelenését Japánban. Az európai szerverek ráadásul folyamatosan leállásokkal küzdenek, ami szintén nem tesz jót a részvényeknek. A hazai piac ismételt cserbenhagyása végül 12 százalékos mínuszba vágta a játékfejlesztő papírjait, írja a Marketwatch. A játékfejlesztő egyébként a Pokemon Go megjelenése óta megduplázta a részvények árfolyamát, erről itt írtunk korábban.