A gyár Sanghaj külvárosában található, több ezer munkás dolgozik benne, akik reggel 9-kor egyenruhájukban felsorakoznak a bejáratnál (egész kulturált munkaidőkezdés, nem kell hajnalban kelni, még a gyereket is el lehet vinni az oviba). Utána elvonulnak az arcot azonosító szkenner előtt, majd azonosító kártyájukat egy iPad elé helyezik, ezzel azonosításuk meglehetősen magas szinten zajlik. Az ok nem csak az, hogy ne jusson be akárki, hanem most már az is, hogy ne legyen az engedélyezettnél nagyobb túlórázás.
Korábban vádak érték a kínai gyártókat, hogy túl sokat dolgoztatják a munkásokat rossz körülmények között. Az Apple beszállítója most demonstrálni akarja, hogy ilyesmiről nála szó sincs, ezért nyugati újságírókat invitáltak a gyárba, hogy bemutassák annak eddig titkolt részeit. A gyár vezetője mutatta be a létesítményt a Bloomberg újságírójának.
Mint a Google
A belépéskor egy olyan kapun kell áthaladni, mint a repülőtéri ellenőrzésnél: ez szűri ki, nincs-e a belépőnél bármilyen képrögzítésre alkalmas eszköz, amivel a gyártási folyamat lefényképezhető. Maga a létesítmény óriási területen helyezkedik el, több épületből áll, melyek között füves területek, kisebb boltok, kávézó található, de van saját postahivataluk is. Tulajdonképpen olyan, mint egy dolgozó-barát Google vagy Facebook munkahely.
A szép környezet azonban egy komoly problémát rejt: a munkások alapfizetése meglehetősen alacsony, ezért kénytelenek túlórát vállalni. Ennek mértéke esetenként azonban túlzott volt, ezért a munkáltató bevezette ezt a rendszert, ahol a munkásokról a szkenneléskor minden adat látható: mennyi fizetést kaptak, mennyi volt a túlórájuk. Ennek az a célja, hogy a túlórázással kapcsolatos törvényi előírásokat maradéktalanul betarthassák.
Javuló körülmények, limitált túlóra
A szabályok szerint heti 60 óránál nem lehet többet dolgozni. Korábban a munkások hajlottak arra, hogy ezt túllépjék a túlóra pótlékok miatt. A beléptető rendszer most jelzi, ha valaki 60 órát dolgozott már egy héten, vagy 6 napnál többet pihenőnap nélkül, és ekkor automatikusan megtiltja a belépést. Egyúttal az átláthatóság is megnövekedett: a munkások erre a célra telepített monitorokon ellenőrizhetik óraszámuk, alapfizetésük, túlóra-díjuk, sőt ezen túlmenően az ebédpénzük is.
A túlórákkal együtt a fizetések 4200-5500 jüan között alakulnak (650-850 dollár), de az alapfizetés csak 2000 jüan körüli, azaz 300 dollár. Sokan, akik távolabb laknak, kollégium-szerű épületekben lakhatnak a gyár területén, de ezek már egész modernek, és nem kerülnek sokba a dolgozóknak. Van bennük Wi-Fi, és minden, ami szükséges egy kulturáltabb, inkább hotelhez hasonló szálláson.