Gyászosan zártak a tőzsdék tegnap, a két-három százalékos indexesés volt a jellemző, miután a Fed holnapi ülése előtt amúgy is óvatos hangulatot végképp tönkretette az Evergrande kínai ingatlanóriás megingása. A kereskedés végén azért már ébredeztek a vevők Amerikában és jött egy kis javulás, így az S&P 500 végül csak 1,7, a Nasdaq 2,1 százalékos mínuszban végzett.
Ma Európában már a korrekció korrelációja zajlik, a tegnapi esés egy részét, mintegy harmadát-felét ledolgozzák az indexek. A német, francia, brit és lengyel indexek 1,0-1,2 százalékos pluszban vannak, és az amerikai határidős indexek is 0,9 százalékos emelkedést mutatnak. Kína ma is zárva, a japán tőzsde reggeli esése a tegnapi ünnepnapot is pótolja.
Itthon a BUX index 0,8 százalékkal megy fel éppen, az OTP is pont ennyivel drágul. A Mol 0,3, a Richter 1,2, a Telekom 0,4, a 4iG 0,6 százalékkal emelkedik. A Masterplast és a Waberer’s két százalék feletti pluszt mutat, a Duna House viszont mínuszban van.
Az euró/forint tegnap este felszaladt 354 fölé is, ma viszont itt is konszolidáció látszik, pont 353 az árfolyam. Az árupiaci termékek többsége szintén zöldben, egy százalék körüli mértékben megy fel például az ezüst, az olaj, a réz, platina, a palládium.
Ma dönt az MNB
Kamatdöntő ülést tart ma itthon a Monetáris Tanács, és szinte biztosan ismét emelnek a kamaton, a kérdés, hogy mekkorát. Inflációs jelentést is közzétesznek, ami a magyar gazdaságról és a további kamatpályáról sokat elárulhat.
Az elemzői becslések átlaga alapján 25 bázispontos emelés várható az alapkamatban. Több elemző, például a Morgan Stanley azonban 30 bázispontos emelést vár, és a korábbi hónapok alapján is ez lenne a következetes folytatás. A nyomás a továbbra is magas hazai infláció miatt nagy a jegybankon – írja a KBC Equitas.
Fontos határt kerülget az ether
A kriptodeviza-piacon egyelőre nyomott a hangulat, a bitcoin mélyen 43 ezer, az ether háromezer dollár alá is benézett, bár most megint kicsivel efelett járnak. Sokak számára úgy tűnt, hogy a kriptodevizák és a részvények együtt mozogtak az utóbbi napokban, de a kriptók sokkal nagyobb kilengést mutatnak.
Budapesten tegnap felavatták Satoshi Nakamoto (a bitcoin álnéven publikáló feltalálója) szobrát a Graphisoft Parkban, a szervező Kriptoakadémia szerint a világon elsőként.
A héten eldőlhet az Evergrande sorsa
Csütörtökön a bajban levő kínai ingatlanóriás, az Evergrande 83 millió dollárnyi kamatot kell kifizessen egy ötéves dollárkötvényre. Ha sikerül, akkor a piacok megnyugodhatnak, de ha nem, az tovább veszélyezteti a piaci stabilitást – véli az Erste Befektetési Zrt.
Az S&P Global Ratings szerint a kínai kormány nem fogja megmenteni az Evergrande-t, hacsak a probléma nem fertőzi meg az egész gazdaságot, illetve nem jelent globálisan is nagyobb problémát. Ha egyedül az Evergrande bukik, az önmagában még nem jelent gondot, viszont ha több ingatlanfejlesztő is bedől, akkor Kína közbeléphet – írja a magyar brókercég.
Nagy lóvé érkezik a Shellhez
A vállalati hírek között kiemelkedik, hogy a Royal Dutch Shell eladja Texasban levő (“Permian Bassin”) mezőt a rivális ConocoPhillips-nek. Az ügylet értéke mintegy 9,5 milliárd dollár, amiből hétmilliárdot a részvényesek között osztanának fel, a többi a cég mérlegét erősíti. A mezőt 2012-ben 1,9 milliárd dollárért vették.
Az üzlet olyankor köttetett, amikor a Royal Dutch Shell igyekszik széndioxid-kibocsátási mennyiségét csökkenteni, és inkább megújulóenergia-forrásokba fektetni – emlékeztet rá a német Finanzen.net. A Shell részvénye Londonban 3-4 százalék közötti pluszban mozog.
Kedvelt sláger lett Lady Gaga kiadója
A Vivendi-csoporthoz tartozó, onnét kiszervezett Universal Music Group (UMG) mai tőzsdei bevezetése teljes siker, a papír 25,25 eurós áron forgott a nyitásban, ami 37 százalékkal van a kibocsátási árfolyam felett. A lemezkiadó sztárjai közé tartozik Lady Gaga, a The Weeknd és Taylor Swift.
A tőzsdei bevezetés várhatóan a legnagyobb marad egész Európában. A céget már az eredeti kibocsátási ár is 33,5 milliárd euróra értékelte.
Magyar devizakötvények: Nincs itt semmi látnivaló?
A devizakötvények kibocsátásával miért csinált korábbi elveihez képest hátraarcot a kormányzat? – teszi fel a kérdést Zsiday Viktor alapkezelő. Szerinte nem volt sok választásuk.
Miután az EU-val összevesztünk, és onnan nem jön a pénz, viszont a gazdaságot pumpálni kell a 2022-es választásokra (…) valahonnan pénzt kell szerezni. A magyar kötvénypiac azonban erre nem nagyon alkalmas, pláne, hogy a forintot is stabilizálni kellene. (…) A magyar állampapírok erősen trendelnek felfelé, többéves csúcson vannak (a hozamok). Persze ez a hitel drágább, de mivel a következő években is bejön még ide egy csomó euró az EU-ból, várhatóan továbbra is inkább le fogjuk építeni a devizaadósságot – írja a szakember.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.