Az európai tőzsdeindexek kellemes, több esetben egy százalék feletti emelkedést mutatnak, kivéve a britekét, ahol megint alulteljesítés, némi csökkenés látható. Az amerikai határidős indexek még nagyobb optimizmusról árulkodnak, a technológiai részvényeket ábrázoló Nasdaq futures két százalékkal megy feljebb.
Jelentősen felülmúlta ugyanis az elemzői várakozásokat az Nvidia csipgyártó, az AI-narratíva húzóereje a szerdai tőzsdezárás után közzétett jelentésében. Ez az egész tech-szektorra, sőt az egész részvénypiacra jó hatással van. Európából csütörtökön vegyes beszerzésimenedzser-indexek érkeztek. A Fed szerdán közzétett jegyzőkönyve nem mondott sok újat, az amerikai jegybank szerepét betöltő intézmény várhatóan nem fog sietni a kamatcsökkentésekkel.
Itthon a BUX index alulteljesítő, délig 0,3 százalékkal süllyedt. A Mol 0,9, a Telekom 1,4, a Richter és az OTP csak 0,1 százalékkal ment lejjebb. A Magyar Telekom csütörtökön tőzsdezárás után teszi közzé a negyedik negyedéves eredményét. Az euró 387,10 forint, ezzel pár fillérrel a szerda esti érték alatt áll.
Az MNB erősítette a forintot?
Virág Barnabás, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) alelnöke egy interjúban hangsúlyozta, hogy továbbra is opció lehet a 75, illetve a 100 bázispontos kamatcsökkentés – idézi a K&H Értékpapír. Az infláció mostani szintje akár átmeneti gyorsításhoz is lehetőséget adhat, miközben az esetleges 75 bázispontos kamatcsökkentést a Fed, és az Európai Központi Bank kivárása is indokolhatja.
A napokban több erőt mutatott a hazai fizetőeszköz is, az euró/forintárfolyam csütörtök reggel már a 387-es szintek alá csúszott vissza, egyhetes mélypontra. Ezzel az alelnök kijelentéseire is reagálhatott – írta a brókercég.
Újra normális szinten a gázár
Európában a gázár “újra a normális szinten” van az Erste Befektetési Zrt. szerint. A holland tőzsdén jegyzett, jövő havi leszállítású földgáz 24 euró/MWh szintre esett.
Ezzel lényegében visszatért a 2010-es évekre jellemző 10-25 euró közötti ársáv felső szélébe.
Az európai gáztározók töltöttsége 65 százalékos, ami tízéves csúcsnak felel meg. Az enyhe időjáráson kívül fontos szempont a kereslet csökkenése a lakosság és az ipar oldaláról is, valamint a folyamatosan növekvő LNG- (cseppfolyósgáz-) behozatal.
Brutális vagy eszméletlen az Nvidia?
“Eszméletlen árbevételnövekedési várakozást jelentett be”, “brutális számokat közölt”, “magabiztosan felülmúlta az elemzői várakozásokat” – ilyen szuperlatívuszokban írt az Nvidia gyorsjelentéséről az Equilor Befektetési Zrt. hírlevele. Az egy részvényre jutó eredmény 5,16 dollár volt a 4,64 dolláros várakozással szemben, a 24 milliárd dolláros árbevétel pedig másfél milliárd dollárral múlta felül a becslést, és 233 százalékos növekedést jelent az előző évhez képest.
A Nvidia 22 milliárd dolláros árbevételt vár erre a negyedévre is. Jensen Huang vezérigazgató emellett igyekezett eloszlatni a befektetők növekedéssel kapcsolatos félelmeit is.
Véleménye szerint a körülmények ideálisak a további növekedéshez.
Az Nvidia részvényei kilenc százalékot emelkedtek a zárás utáni órákban.
Veszik az AI-kriptókat
A részvénypiac élénkülésével párhuzamosan a kriptovaluták is emelkedni kezdtek tegnap este. Az ether ismét 3000, a bitcoin 52 ezer dollár körül jár.
Az Nvidia miatt érhető módon a mesterségesintelligencia-üzletághoz kapcsolódó (AI) kriptók is alaposan meglódultak. Ezek értéke egy nap alatt hét százalékkal ment fel, egy hét alatt pedig már plusz 40 százaléknál tartanak.
Történelmi csúcson a tokiói tőzsde
A japán Nikkei 225 index csütörtökön napközben rekordmagasságot ért el, 1,8 százalékkal 39 001,5 pontra ugrott. Ezzel átlépte az 1989-ben, a hatalmas japán spekulációs buborék lecsengése előtt látott legutóbbi csúcsot. Elsősorban a technológiai szektornak köszönhetően, mivel a mesterséges intelligenciával kapcsolatos hype (mánia) megtolta a főbb chipgyártók részvényeit. A legfontosabb nyertesek:
- Advantest Corp. +4,2 százalék
- Tokyo Electron Ltd. +3,4 százalék
- Dainippon Screen +7,8 százalék
- A SoftBank Group Corp. (az Arm Holdings révén közvetve chipgyártó) +4,3 százalék, míg maga az Arm közel nyolc százalékkal ugrott a tőzsdén kívüli kereskedésben, követve az Nvidia-t.
A Nikkei emelkedését tompította, hogy a japán beszerzésimenedzser-index adatai szerint mind a feldolgozóipari, mind a szolgáltatói tevékenység romlott februárban. Ez erősítette a japán gazdasági növekedéssel kapcsolatos aggodalmakat.
Egy kis japán, magyar indexológia
A vezető japán tőzsdeindex, a Nikkei 225 kapcsán sokan tévedésben vannak, a japán részvénypiac ugyanis valójában már régen el kellett, hogy érje az 1989-es csúcsát. A klasszikus Nikkei 225 ugyanis árfolyamindex, vagyis a kifizetett osztalékok pozitív, hozamnövelő hatását nem tartalmazza. Eközben a modernebb párja, a Nikkei 225 TR (total return) már igen, és így jobban ábrázolja a piacot, főleg hosszú távon.
A “sima” Nikkei 225 ma 39 116 ponton zárt, míg az osztalékok hatását is tartalmazó Nikkei 225 TR értéke 68 592. Az osztalékok hatása tehát pár évtized alatt plusz 75 százalékot jelentett.
A magyar BUX index, a BUMIX és a német DAX index például szintén TR típusú, az osztalékokat is ábrázolják. Míg az amerikai S&P 500-as mutató klasszikus verziója sima árfolyamindex, az osztalékok előnye ebben is elvész. (De létezik S&P 500 TR is.)
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.