New York-i tőzsde. Kép forrása: EPA |
Tegnap este megegyezés született az amerikai államadósság-plafonnal kapcsolatban, ami valamelyest jobb kedvre derítette a tőzsdéket, így az amerikai indexek 0,3 százalék körüli pluszban végeztek. Ez a megállapodás azonban inkább rövid távú, amint egy kommentátor megjegyezte, nem emelték fel az üres sörösdobozt az útról, csak odébb rúgták. (Vagyis szőnyeg alá söpörték a problémát egy időre.) Viszont van, aki azt reméli, hogy ezáltal ismét napirendre kerülhet az adócsökkentés.
Európában ma a nagy esemény az EKB ülése és Mario Draghi beszéde lesz. Konkrét intézkedés bejelentésének kevés az esélye, de talán megkezdik az előkészítését. Jöhet a várható menetrendre történő utalás, esetleg az erős euróval szemben valamiféle verbális intervenció.
A Reuters értesülései szerint az EKB csökkentheti inflációs prognózisát és növelheti az európai gazdaság növekedésére vonatkozó előrejelzését. (A piacok szerint lassan az EKB-n lenne a sor, hogy csökkentse mennyiségi könnyítési, kötvényvásárlási programját, ennek ideje, módja, viszont homályban van.)
Reggel az ázsiai tőzsdék közül a koreai szépen emelkedett, a japán kisebb mértékben, a kínai kissé esett. A német DAX 0,6 százalékos pluszban van 11 órakor, a francia CAC 0,3 százalékkal emelkedik, a brit FTSE 100 nem változik. Az amerikai határidős S&P 500 index 0,2 százalékos mínuszban van.
A devizapiacot sok minden befolyásolhatta volna, a Fed-alelnök, Stanley Fischer lemondása, a kanadai jegybank kamatemelése, az említett adósságplafon-megállapodás, de voltaképp kevés dolog történik. A dollár megint gyengül, a dollárindex (DXY) leesett 92-re, de már tegnap is járt itt. (Egyébként 2014 vége óta először.) A gyengülés a jenhez képest is jelentős, a dollár/jen 109 alá süllyedt, de még inkább nőtt az euró/dollár, 1,1960-ra.
A forint erősödik, 40 fillérrel lejjebb van az euró, pont 306-on. A Budapesti Értéktőzsde indexe 0,2 százalékos pluszban van, a Mol 1,1 százalékkal 23 895-re drágult. Az OTP 0,4 százalékkal 10 410-re, a Telekom egy forinttal 485-re süllyedt. A Richter is felfelé tart, 0,4 százalékkal 6619-ig jutott eddig.
Az olaj tegnap este is nagyot menetelt, ma is folytatta, a WTI 49,20, a Brent 54,50. Továbbra is nagy a két fajta olaj között a különbség, amit az amerikai finomítók kiesése magyaráz. Az arany a tegnapi szünet után ismét felfelé tart, 1344 dollár.