Hetedik napja esik az olaj ára, egyre közelebb járunk a 30 dolláros szinthez. Miközben az olajtermelők továbbra is fékezés nélkül öntik a nyersanyagot a piacra, a kereslet nem nő. Sőt, a kínai gazdasággal kapcsolatos növekvő aggodalmak sokkal inkább arra utalnak, hogy a vártnál is kisebb lehet a világgazdaság kőolaj-igénye a közeljövőben. A dollár eközben megállás nélkül erősödik, ami szintén lenyomja az olajárat.
Az amerikai West Texas Intermediate kőolajfajta ára kedd reggel a hordónkénti 30 dolláros szint közelébe bukott kedden, 30,40 dollár közelében volt az árfolyam alja.
A WTI árának alakulása 2016-ban - friss árfolyamok >> |
Ahogy az ilyenkor lenni szokott, hirtelen előkerültek a jövőbe látó elemzők: míg korábban csak néhányan tudtak elképzelni kettesel kezdődő hordónkénti árat, most egyre többen várják már akár 20 dollárra is a jegyzést. (Ha egyszer bekövetkezik majd a régóta várt, de eddig még a kanyarban sem látszó fordulat, ők az elsők között adnak majd egymásra licitálva 100 dolláros prognózist.)
Ami biztos: egyelőre semmi jele annak, hogy változás közelegne a piacon. Sem az OPEC, sem az OPEC-en kívüli országok nem beszélnek a termelés csökkentéséről, a piaci részesedésért vívott harcban ezt senki sem merné egyedül meglépni. Az Egyesült Államok már olajexportőrként is teszteli a piacot. Ráadásul Irán hamarosan teljes erőbedobással tér vissza az olajtermelésbe a szankciók feloldása után. A dollár is további erősödésre van ítélve, ahogy az amerikai monetáris politika szigorodik - különösen a kínai jüannal szemben, amelyet egyelőre eredmény nélkül próbál megvédeni az ország teljes vezetése szóval és a devizatartalék felhasználásával. És bár a világgazdaság összességében egész szépen élénkül, és Európa is jól teljesít, a kereslet hirtelen élénkülésére kár lenne számítani.
Akkor az autósok most örülhetnek?
A tartósan alacsony olajárral jól járhatnak a magyar autósok - a nagy kérdés az, hogy az olajár esése mellett hogyan alakul a másik, a hazai üzemanyagárakat nagy mértékben befolyásoló tényező, a dollár forintárfolyama. 2016-ban vegyesen mozgott a forinttal szemben az amerikai fizetőeszköz, az elmúlt napok árfolyamemelkedése mindenesetre a magyar autósok ellen dolgozik, faragja az olajpiacon felmerülő esetleges árelőnyt.
USD/HUF 2016-ban - friss árfolyamok >> |
A dollár erősödése mellett a forint gyengülése is az árfolyam további emelkedését valószínűsíti: szakértők hosszú távon mindenképpen gyengülő pályán látják a forintot, elsősorban gazdasági okokból, mint a strukturális változások hiánya, illetve hogy a forint gyengülése nem áll ellentétben kormány gazdasági terveivel.
Most szerdán azonban még biztosan jól jönnek ki a végén az autósok a folyamatokból: a benzin és a gázolaj ára is csökken a kutakon. A továbbiakban pedig az a kérdés, milyen tempóban éri el a 20 dolláros szinteket az olajár - ha elég gyorsan, akkor további komoly árcsökkentés is jöhet a magyar kutakon.
Merjünk olajba fektetni?Mostanában a csapból is az folyik, hogy az olaj mennyire olcsó, korábban az arany volt a középpontban, de számos más árupiaci termék is sok éves mélyponton van. Mit jelent ez a magyarországi árupiaci alapok számára, mibe fektetnek ezek a konstrukciók? Árupiaci alapok: az év befektetése, vagy kollektív öngyilkosság? >> |