A papírok eleve nyomás alatt voltak az elmúlt hetekben, ám a legfontosabb kérdésekre választ kaptunk ezen a héten – írja az Equilor elemzése. A gyengélkedésnek több oka is van, véleményük szerint azonban a részvényárfolyam már túl van a nehezén.
Jó mutatókkal rendelkezik a cég
(Fotó: Magyar Telekom) |
Az első negyedéves számok az alapvető tendenciákban nem hoztak változást: itthon a vezetékes szolgáltatások csökkenő bevételeit nem tudták teljesen ellensúlyozni a magasabb TV- és IT-bevételek, bár a számoknak hátszelet adott a gyengébb forint (Montenegró, Macedónia). A macedón leány a 2011 végi goodwill-leírást követően jelentős visszaesést szenvedett el mind a bevételek, mind az EBITDA tekintetében. Ez utóbbi kapcsán azonban megjegyeznénk, hogy a bevételek több mint 80 százaléka hazai működésből származik, ezért a csoportszintű számokat nem befolyásolják markánsan ezek a tendenciák.
A távközlési szektorban kedvencként dédelgetik a befektetők az EV/EBITDA-mutatót: ez a Magyar Telekom esetében 4 körül mozog most. A lengyel (TPSA) és a cseh (Telefonica) szektortárs esetében ugyanezen mutató 5 körüli értéket mutat. Ez természetesen nem azt jelenti, hogy egyetlen napon belül ledolgozza a hátrányát a Magyar Telekom árfolyama, de a szektorban értéket keresők számára vonzóbbá vált a papír.
Elképzelhető átmeneti kitárazás, de…
A Magyar Telekom árfolyama 2011 és 2012 elejétől nézve is felülteljesítette a régiós szektortársakét (TPSA, Telefonica). Ez akkor is igaz, ha USD-alapon és ha saját devizában tekintjük az árfolyamokat. A Magyar Telekom részvények esetében átmenetileg elképzelhető még kitárazás egy-két intézményi szereplő részéről, ám a részvényárfolyam már eleve nyomás alatt volt az elmúlt hetekben. Ez remek kockázat/hozam aránnyal kecsegtet a jelenlegi helyzetben – írja a brókercég.
(Forrás: Equilor) |
A Telekom eladósodottsági rátája 34 százalék alá kúszott az első negyedévben úgy, hogy a vállalat egyébként további hitel felvételével finanszírozta az új GSM-licenszeket és a balkáni leányok sztorijához kapcsolódó SEC/DOJ-kifizetéseket. A menetrend szerint a távközlési adó idén kikerül az adórendszerből, ez 25-27 milliárd forintos könnyebbséget jelent majd a Magyar Telekom működésében. Ebből fakadóan az Equilor arra számított, hogy 2013-tól 65 forintra emelkedik az osztalék.
Csak az a fránya telefonadó ne jönne
A telefonadó bevezetésével azonban megváltozott ez a helyzet, így valószínűbb, hogy a társaság megmarad az 50 forintos osztalékfizetésnél. Ez kiábrándulást nem jelent, mivel a piaci szereplők többsége valószínűleg amúgy is számolt valamilyen addicionális teherrel 2013-tól. Az 50 forintos osztalékfizetést alapul véve a papírok 10,8 százalékos osztalékhozammal forognak, ami jócskán meghaladja az öt év futamidejű magyar államkötvény kicsivel nyolc százalék feletti értékét. A korábbi években látott 150-200 bázispontos értékelési prémium viszont tartogat még mozgásteret a Magyar Telekom árfolyam-emelkedését tekintve.
A nemrég elfogadott telefonadó más formában ugyan, de negatív hatással van a Magyar Telekom működésére. A két forintos teher minden vezetékes és mobilhívásra, valamint SMS és MMS üzenetre vonatkozik. Az adót a távközlési cégekre vetik ki, de a brókercég véleménye szerint a szolgáltatók ennek egy részét valamilyen formában megpróbálják majd továbbhárítani az ügyfelekre.
A nevető negyedik?
A terhek számszerűsítése részletes adatok hiányában komoly nehézségekbe ütközik, de becslésük alapján a távközlési adó miatt felszabaduló 25-27 milliárd forintos mozgástér nem csak az adó egy részének kompenzálására, hanem további beruházásokra is lehetőséget ad.
Már megalakult a negyedik hazai mobilszolgáltató, amely a tervek szerint az év végéig beindítja szolgáltatását Budapesten, két éven belül pedig közel teljes lefedettséggel rendelkezik. Bár stratégiája még nem ismert, a piaci információk szerint első körben az állami, önkormányzati, minisztériumi flottákat gyűjti össze a szolgáltató, ezzel könnyedén tíz százalék fölé tornázhatja piaci részesedését idehaza. Ez a Magyar Telekomra nézve is kellemetlenséget jelent, hiszen ennek folyományaként az ügyfélbázis érzékelhető mértékben csökken a következő években, ezt a hatást viszont jelenleg még nem lehet számszerűsíteni.
A Concorde szerint a jövő homályosabb
A Magyar Telekom fundamentumai az EBITDA és az árbevétel dinamikát nézve is egészségesek, a legjobbnak számítanak a régióban, ehhez pedig vonzó árazás is társul, ennek alapján tehát vetetnénk a részvényt – írja a Concorde Értékpapír. A 4. mobilszolgáltató belépése miatti kockázatok és az új telekommunikációs adó azonban óvatossá teszi a céget, emiatt a részvényre vonatkozó intézményi javaslatuk „egyenlő súlyozás”, azaz a szektortársakhoz képest nem várnak felülteljesítést.