Szerény pluszban járnak ma az európai tőzsdék, 0,3 százalék körüli emelkedést mutatnak a vezető indexek. A német DAX 15 540,70 ponttal új történelmi rekordot ért el. Az amerikai határidős indexek is jól állnak, főleg a technológiai szektorban (a Nasdaq 100 Futures +0,8 százalékon).
Itthon viszont a BUX-index 0,3 százalékkal süllyed, főleg mivel a tegnapi száguldása után az OTP 0,9 százalékkal korrigál lefelé. A Mol és a Telekom fél-fél százalékkal emelkedik, a Richter viszont ugyanennyivel veszít az értékéből. Négy százalékkal drágul a CIG Pannónia és kettővel az ANY Biztonsági Nyomda a gyorsjelentésük után. (Lásd később.)
A forint erős, reggel 350 alá is becsúszott az euró, most 350,90.
Jó hazai GDP-adat érkezett
Magyarországon GDP-adatokat tettek közzé ma reggel, egy év alatt csökkent, negyedév/negyedév alapon viszont 1,9 százalékkal nőtt a gazdaság. Így “vaskos meglepetést okozott” a magyar gazdaság a K&H Bank elemzője, Németh Dávid szerint.
A várakozásoknál sokkal jobban szerepelt az első negyedévben a magyar gazdaság, a jelenlegi kilátások szerint az idén 5 százalékot meghaladó GDP-bővülésre van kilátás – írta.
- További cikkünk a témában: Hiába a meglepően jó GDP, sokan leiskolázták a magyar gazdaságot az EU-ban
Kilenc hónapos csúcson a forint, de…
Az euró/forint árfolyam ma reggel 349,78 is volt, amire nem volt példa tavaly augusztus 24-e óta. A már a múlt héten is észlelhető erősödést az gyorsította fel tegnap, hogy a Magyar Nemzeti Bank (MNB) alelnöke úgy nyilatkozott, nemsokára kamatemelésre kerülhet sor. Az Erste Befektetési Zrt. viszont óvatos. Azt írja, az erős növekedés miatt
van okunk félni az infláció legalább átmeneti emelkedésétől. S mivel már hosszabb ideje túllövést láthatunk, (…) a magasabb inflációs várakozások állandósulhatnak a gazdaság szereplőiben, ami öngerjesztő folyamattá alakulhat. Így a jegybank részéről tegnap érkezett figyelmeztetés abszolút nem alaptalan.
Büntetéseket osztott ki az MNB
Az MNB egy-egy millió forint felügyeleti bírsággal sújtotta a Kartonpack és az OTT-One tőzsdei kibocsátókat éves jelentéseik határidőre történő közzétételének elmulasztása miatt. Ezen kötelezettségek megsértése miatt jelenleg egyik kibocsátó részvényeivel sem lehet kereskedni a Budapesti Értéktőzsdén – közölte a szervezet. A Kartonpack egyébként, amint ma írtuk, állami felügyelet alatt áll.
Jelentett a Nyomda és a CIG Pannónia
Tegnap este tette közzé gyorsjelentését az ANY Biztonsági Nyomda és a CIG Pannónia. A KBC Equitas szerint:
- A Nyomda 9,6 milliárd forintos bevételt ért el a negyedévben, ez 38 százalékos növekedés egy év alatt. Főleg a kártyagyártás, megszemélyesítés szegmens hozott kiemelkedő növekedést a védettségi igazolványok gyártási szükséglete miatt.
- A CIG Pannónia negyedéves bevétele összesen 10,9 milliárd forintot tett ki, ami több mint duplázódás egy év alatt. Főleg a befektetések bevételeinek köszönhető a növekedés. Az EPS 4,1 forintra javult a tavalyi 2,6 forint után.
Feltámad az arany és az ezüst, magasan az olaj
Tegnap csodás napja volt az aranynak és az ezüstnek, 2-3 százalékos emelkedéssel, az aranybányák részvényei (GDX) pedig majdnem öt százalékkal ugrottak meg. Az ezüst emelkedése ma is tart, 1,3 százalékkal megy fel (28,6 dollárra). A réz is újabb egy százalékkal többet ér. Az olaj is lassan tovább erősödik, a Brent típus elérte a 70 dolláros határt, hetek óta először.
Szezonálisan magasan jár az amerikai földgáz ára, három dollár felett, amit azzal magyaráznak, hogy az USA-ban meleg az idő, és sok légkondicionáló működik (amelyekhez az áramot földgázból nyerik).
Segíthette az árupiaci termékeket a gyengülő dollár is, a DX dollárindex ismét 90-re esett. Ma is süllyed a zöldhasú, február óta nem látott szinten van az említett mutató, 89,94 körül.
Nem is gyártanak majd több benzines autót?
Az új fosszilisüzemanyag-projektekbe történő beruházásoknak azonnal le kell állniuk, hogy a világ 2050-re a nettó szén-dioxid-kibocsátást nullára csökkenthesse – közölte a Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) kedden.
A szervezet szerint a nettó nulla cél eléréséhez a szél- és napenergia-kapacitások gyors felfuttatására és a belső égésű motorral felszerelt autók értékesítésének leállítására lenne szükség 2035-ig – írja a Wall Street Journal. Az IEA úgy tartja, a nettó nulla kibocsátás elérése kulcsfontosságú a globális hőmérséklet emelkedésének 1,5 Celsius fokra korlátozásához. Ezt a célt tűzte ki a 2015. évi párizsi klímaegyezmény.
Nagy pörgés a filmiparban, vetélytársat kap a Disney és a Netflix
Nemrég a Disney és a Netflix is csalódást okozott az előfizetők számának meglepően lassú emelkedésével, de a szórakoztatóiparban egyébként is nagy átalakulások folynak.
- Az Amazon tárgyal arról, hogy a nagy múltú, a James Bond-filmekről is ismert MGM stúdiót megvásárolná kilenc milliárd dollárért.
- Franciaországban 2022 végére összevonják a TF1 és az M6 magántulajdonú műsorszolgáltató társaságokat. A cél egy francia médiavállalat létrehozása, amely ellensúlyozza a globális technológiai platformokat. A tervezett megállapodás a luxemburgi RTL-csoport többségi tulajdonosaként a német Bertelsmannt is érinti.
- A francia Vivendi további tíz százaléknyi részvény eladását fontolgatja a tőzsdére menő Universal Music Group (UMG) leányvállalatban.
- Hivatalosan is bejelentették az AT&T WarnerMedia és a Discovery összeolvadását. Az új vállalatban mind a Discovery, mind az AT&T jelenlegi részvényesei tulajdont szereznek.
Az Equilor Befektetési Zrt. szerint ez utóbbival újabb versenytárs üti fel a fejét a streaming szegmensben a Netflix és a Disney mellett.
A Daimlernél ezrek állnak vissza a “Kurzarbeit”-ról
Több ezer alkalmazottat hoz vissza a rövidített munkaidőből (Kurzarbeit) normál munkaidőbe a Daimler Némerországban – írja a Finanzen.net. Ezt a csoport szóvivője jelentette be Stuttgartban. Rastattban még maradtak egyes részterületeken dolgozók rövid munkaidőben, de az autógyártást ez már nem érinti – tették hozzá.
A fontos alkatrészek, főleg chipek szállítási, ellátási problémái miatt a Daimler a közelmúltban Rastattban, Sindelfingenben és Brémában lévő üzemeiben több ezer alkalmazottat küldött rövid munkaidőre. A cég nem adott meg pontos számokat a Kurzarbeit-ról. A sindelfingeni telephelyen egyébként összesen mintegy 35 ezer embert foglalkoztatnak, Brémában 12 ezer, Rastattban pedig körülbelül 6500 ember dolgozik.
A Daimler részvénye jelenleg egy százalékos pluszban van.
A kriptók miatt esik a tőzsde?
Ezt is megértük, ami nemrég még elképzelhetetlen lett volna: az Investing.com hétfő esti tudósítása a kriptodeviza-piac gyengeségével magyarázza a hagyományos amerikai részvénypiac esését. Illetve azzal a félelemmel, hogy az esés átterjed más kockázatosabb eszközök piacára.
A felvetés nem irracionális, mindig vannak olyanok, akik az egyik piacon bekövetkezett veszteségeiket a másik piacon még viszonylag stabil befektetéseik eladásával próbálják fedezni. Főleg, akik tőkeáttétellel kereskednek, és a “margin call” (fedezetpótlási felhívás) áldozatává esnek. (Azaz apadó fedezetüket, biztosítékaikat fel kell tölteniük a brókerüknél, amit valamilyen más eszköz eladásával próbálnak megtenni.) De a jelenség jelzi, hogy a kriptodeviza-spekuláció mára már mennyire elterjedt, hogy az tömegessé válhatott.
Ma egyébként pár napos meredek esés után a kriptodeviza-piac stabilizálódni látszik, a bitcoin 45 ezer, az ether 3500 dollár körül van.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.