Tegnap késő estére komoly árfolyam-ugrást produkáltak az amerikai indexek, 7-8 százalékkal emelkedtek a járvány tetőzésére utaló adatok és a különböző gazdaságélénkítő programok hatására. Ezzel március 13-a óta nem látott szintekre tértek vissza.
Ma is ezek a témák uralják a kereskedést, és folytatódik a jó hangulat. A nyugat-európai indexek általában 3-4 százalékos emelkedést produkálnak, a vezető olasz mutató pedig 5,6 százalékkal ugrik Milánóban. Az amerikai határidős indexek pedig újra 2-3 százalékos pluszban vannak.
Itthon a BUX index is csatlakozott a többihez, 3,6 százalékos pluszban volt kevéssel tíz óra után. Ezúttal mindegyik vezető részvényünk emelkedett, az OTP 2, a Mol 2,6, a Richter 3, a Magyar Telekom 3,5 százalékkal. A kormányközeli Opus a gazdaságmentő csomag nyomán újabb 12 százalékkal száguld a tegnapi 19,5 után.
A forint is jelentősen erősödött, 3,6 forinttal olcsóbb az euró, most pontosan 360 forint az ára. Ma kettőkor az MNB fog fontos bejelentést tenni, vélhetően a vállalatok hitelezésével kapcsolatban.
További és frissebb árfolyamok itt láthatók
Koronakötvények és európai hitelcsomagok
Az EU pénzügyminiszterei ma találkoznak, hogy megállapodjanak azon intézkedések listájáról, amelyek csökkentik a koronavírus hatását a régió gazdaságaira. Ha elegendő előrelépés történik, a hét második felében köthetnek megállapodást az Investing.com szerint.
A „koronakötvények” témáját biztosan újra előveszik, az opciók között szerepelnek az euróövezet mentési alapjából származó hitelkeretek, az Európai Beruházási Bank által nyújtott kölcsönök növelése és a közös költségvetés felhasználása hitelgaranciákhoz.
A csomag 500 milliárd euró lehet, melynek keretében a GDP kettő százalékának megfelelő összegű hitelt nyújthatnak vállalatoknak - írta a KBC Equitas.
A pénzügyminiszterek arról is döntenek, hogy feltételekhez kössék-e a finanszírozás nyújtását. Emellett a bajba került tagállamok meghitelezéséről is dönthetnek ma
– írták. (Vélhetően ezért is száguld az olasz tőzsdeindex, illetve száguldott a napokban a görög mutató.)
Lehet 1500 milliárd dollárral több?
Újabb ösztönző csomag jöhet az USA-ból is. Egy újabb fordulót májusra hozhatnak tető alá, és körülbelül 1500 milliárd dollár körül lehet - jelentette a Fox Business, hivatkozva a Fehér Ház és a kongresszusi vezetők által rövidített forrásokra. (Az előző csomag valamivel kétezer milliárd dollár felett van – a szerk.) Eközben a halottak száma az USA-ban elérte a tízezret. Ennek ellenére Donald Trump a karantén április végi lehetséges lazításáról beszél.
Az Egyesült Királyság miniszterelnökét, akit nemrég szállítottak kórházba a koronavírus tüneteinek súlyosbodása miatt, áthelyezték az intenzív osztályra. Az 55 éves politikus oxigént kapott, de tudatánál van és nincs lélegeztetőgépen.
A font reggel süllyedt, de később felfelé indult el. A londoni tőzsde FTSE 100 indexe a többi európai mutatóhoz hasonlóan 3,4 százalékkal emelkedik.
Mikor lazítják a karantént?
Több európai országban megkezdődött a vita arról, hogy mikor lehet lazítani a mozgási, kijárási korlátozásokon. A halálesetek száma Spanyolországban az egymást követő negyedik napon esett, Olaszország pedig közel három hét óta a legkevesebb új koronavírus-fertőzést jelentette.
Dánia is csatlakozott Ausztriához, bejelentette a korlátozások fokozatos enyhítését. Angela Merkel német kancellár viszont azt mondta, hogy túl korai lenne országa számára a szigor mérséklése.
Drágul az olaj, csúcson az arany
Ma mérsékelt pluszban jár az olajár a tegnapi esés után. A világ legnagyobb olajtermelői csütörtökre hirdettek online találkozót, de addig is folytathatják a tárgyalásokat. A Bloomberg szerint arról szól a vita, ki mennyivel hajlandó csökkenteni a termelést. A legfontosabb hozzájárulásokat Szaúd-Arábiától, Oroszországtól és az Egyesült Államoktól várják (OPEC++). A múlt hét viharos volt az olajpiacon, amikor Donald Trump elnök megelőlegezett egy történelmi kitermelés-csökkenést.
Az arany árfolyama tegnap este átlépte az 1700 dolláros határt, és éjszaka Ázsiában 1742 dollárig drágult. Ez több mint hét éve, 2012 vége óta nem látott szint. Utána korrekció következett, most 1704 az ár. A korábban sokat süllyedő ezüst is közel négy százalékos pluszban van, de még nagyon messze a korábbi csúcsaitól.
Hetek, vagy hónapok?
Innen még nem hetek, hanem inkább hónapok vannak hátra ahhoz, hogy normalizálódjon a helyzet. Viszont látszik az alagút vége. S ha nyárra jelentősen javul a helyzet, akkor kisebb gazdasági károkkal kell számolnunk, és a piacok is túlreagálták ezt az egészet. Így nem meglepő az erőteljes emelkedés
– írta az Erste Befektetési reggeli kommentárja.