A koronavírus terjedése főleg Indiában, de Japánban, Brazíliában is megijeszthette a tőzsdéket. Ráadásul kétszeres mutációról beszélnek. Ezzel magyarázzák főleg a tegnapi jelentősebb esést a részvénypiacokon, amit azonban ma már emelkedés követ Európában.
Ma a német DAX 0,3, a francia CAC 0,5, a brit FTSE 100-as pedig 0,4 százalékkal megy fel. A vírusfélelmek felett győzött a jó vállalati eredmények hatása – vélik megfigyelők. Gyorsjelentése nyomán emelkedik például a Heineken és az ASML chipgyártó. A forrongó futball-világban a Juventus klub részvényének tíz százalékos ugrása kiemelkedő.
Itthon a BUX index 0,3 százalékkal megy fel, miközben a lengyel WIG 20 hasonló mértékben esik. Az OTP 0,3 százalékos esését a Mol ugyanekkora emelkedése és a Richter 2,1 százalékos drágulása kompenzálja. A Telekom közben 1,2 százalékkal süllyed. A forint gyengül, az euró 1,2 forinttal drágult, 362,10 forint. A Graphisoft Parknál elfogadták a magas osztalékjavaslatot, ami részvényenként 357 forint, de a papír stagnál.
A dollár kissé erősödik, másfél százalékkal süllyed az olaj ára. A bitcoin-piac csendes, az ár viszonylag stabil 54-56 ezer dollár körül, az ether felülteljesítő, 2300 dolláron áll.
Nagy csalódást okozott a Netflix
A Netflix tőzsdezárás után közzétett gyorsjelentése nagy csalódásnak számít, a részvény a tőzsdén kívüli kereskedésben két számjegyű mínuszokat is produkált, jelenleg mínusz nyolc százaléknál tart (507 dollár alatt).
Árbevétele 7,16 milliárd dollár volt, ami 20 millióval haladja meg a Wall Street várakozását és 24 százalékos bővülést jelent év/év alapon. Profitsoron a cég 3,75 dolláros egy részvényre jutó eredménnyel zárt, szemben a 2,98 dolláros prognózissal. Az új előfizetők számát tekintve azonban nagy csalódást okozott a cég . Előfizetőinek a száma nettó 3,98 millióval nőtt, ami 75 százalékos csökkenés év/év alapon és sokkal kevesebb, mint az elemzők által prognosztizált 6,29 millió – foglalta össze az Equilor Befektetési Zrt.
Két jó hír is jött a Johnson&Johnson-ról
Az EU illetékes hatósága, az EMA tegnap zöld utat adott a Johnson&Johnson oltóanyagának, a részvény 2,3 százalékkal emelkedett az USA-ban. Ez után gyorsjelentés is érkezett, az Equilor Befektetési Zrt. szerint a 22,3 milliárd dolláros árbevétel 340 millió dollárral több a Wall Street prognózisánál. A negyedéves osztalékot pedig részvényenként 1,01 dollárról 1,06 dollárra emelték.
A fogyasztási cikkeket gyártó Procter & Gamble is felülteljesítette a Wall Street várakozásait. Az Apple pedig online mutatta be az új iPad, iMac modelleket, valamint az AirTags-t, amellyel különböző tárgyakat lehet nyomon követni.
Ericsson, Nokia és a többiek
A svéd Ericsson az ötmilliárd svéd koronás várakozást meghaladó, 5,3 milliárdos működési eredményt ért el az első negyedévben a KBC Equitas szerint.
Bevételben elmaradtak a konszenzustól. A menedzsment kijelentette, hogy sikerült megerősíteni a piacvezető szerepüket az 5G terén, és a piac idén kedvezően alakulhat. Emellett további befektetéseket terveznek piaci részesedésük növelése érdekében. Ma az Ericsson mellett a versenytárs Nokia részvényét is érdemes figyelni.
Az amerikai jelentési szezonban a brókercég szerint az olajipari Halliburton teszi közzé a számait délután, valamint a Verizon és az atomenergiában is érdekelt NextEra Energy. Este pedig a Chipotle, a Kinder Morgan, a Whirlpool és a Las Vegas Sands eredményei jönnek.
Súlyosak a gondok Japánban
Romlik a helyzet Japánban, s egyre jobban aggódnak az olimpia miatt – írja az Erste Befektetési Zrt. kommentárja.
Japánban már a negyedik hullám alakul, igaz, hogy ezek kis hullámok. Abszolút mértékben is kisebbek, mint a magyar harmadik hullám, pedig ott nem 10, hanem 125 millióan élnek. De aggasztó, hogy a napi új esetek (4000) fele Oszakából és Tokióból származik, hiszen Tokióban lenne az olimpia. Az átoltottság nagyon alacsony, töredéke a magyarországinak. Ráadásul öt éve nem volt ilyen szigorú a japán jegybank. A Topix index ugyanis esett, a Bank of Japan mégsem vásárolt, amire 2016 óta nem volt példa.
Kevesebben fognak füstölni, de a dohánygyárak megélnek
A dohánytermékek nikotintartalmának újraszabályozásával és az ennek nyomán bekövetkező dohányrészvény-árzuhanással foglalkozik a Concorde Értékpapír blogja. A szabályozás szerintük évekig is eltarthat, de azután a dohányosok számának további csökkenésével járhat.
A 2012-ig tartó felfutás óta a hagyományos dohánytermékek értékesítése évről évre folyamatosan csökkent. A nikotin mennyiségének regulációja, illetve a mentolos dohánytermékek tilalma a fogyasztókat az új generációs és alacsonyabb kockázatú (NGP és RRP) termékek irányába terelheti, ezek értékesítése meredeken emelkedik évek óta. A pharma-, valamint a marihuána-business felé történő elmozdulás jövedelmezővé válhat. Néhány dohánygyártó már le is tette voksát egy-egy kanadai marihuánatermelő mellett, vagy jelentős összegeket költött gyógyszeripari fejlesztésre.
Kriptóban is ad és kap a WeWork
A főleg üzleti ingatlanok bérbeadásával, közvetítésével foglalkozó, korábban sikertelen tőzsdei bevezetéssel próbálkozó WeWork bejelentette, hogy elfogad kriptodevizákat fizetségként, és maga is fizet így – írta a Forbes.com. A lépés a Tesla múlt havi bejelentéséhez hasonló.
Bitcoint, ethereumot, USD coint, paxost és számos más kriptovalutát elfogad. Minden ilyen bevételt megtart a mérlegében ahelyett, hogy átváltaná egy másik pénznemre, de arra törekszik, hogy kriptóban fizessen a a partnereknek, ha ők is elfogadják. A Coinbase, a múlt héten tőzsdére bevezetett nagy amerikai kriptotőzsde lesz az első ügyfele, amely így fizeti WeWork-tagságát.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.