A két fő ok a globális tőkeáramlási tendenciák és a folyamatos hazai jegybanki kamatcsökkentés. Közeleg az amerikai jegybank likviditáscsökkentése, amely leginkább a kötvénypiacokon, illetve a feltörekvő piacokon fog jelentkezni, de előbb-utóbb továbbgyűrűzik a gazdaság minden szegmensére. De ide lehetne sorolni, hogy az euró-zóna kifelé halad a recesszióból, az amerikai munkaerő- és ingatlanpiac állapota javul, a kínai feldolgozóipar erősödik, a korábbi egyensúlytalanságok egy része pedig megszűnőben van.
A másik fő ok, hogy a likviditáscsökkentés a magyar eszközökre is hatással lesz. A nemzetközi szinten hamarosan szigorodó jegybanki politikával feltehetően az MNB sem fog tudni szembemenni, ami a kamatcsökkentési ciklus közelgő végét jelzi. Idén a hazai jegybanki alapkamat immár 3,6%-ra süllyedt, és az előrejelzések szerint óvatos lépésekkel tovább folytatódhat a kamatcsökkentési sorozat. Mindezek újra a részvények felé terelhetik a hazai befektetőket.
Miért ne kötvényt?
A K&H Alapkezelő elemzésében rámutat: a Fed likviditáscsökkentése egyrészt azt jelenti, hogy a válság óta a jegybankok köldökzsinórján át táplált tőkepiacok visszatérhetnek a normál kerékvágásba, és újból a gazdaság fejlődése fogja meghatározni a piacok mozgását. Másrészt viszont a likviditáscsökkenés negatív hatással lesz a kötvénypiacokra és a feltörekvő piacokra. Ezért a kötvénypiacok helyett a pénzpiaci befektetéseket javasolják.
Hasonlóan vélekedik a Generali Alapkezelő is. Szerintük a hazai kötvénypiac további jelentős felértékelődésében rejlő tartalékok vélhetően elfogytak, sőt az idén már megfigyelhető fordulat a globális tőkeáramlási folyamatokban kockázatokat hordozhat az állampapírokat a jelenlegi alacsony hozamok mellett megvásárló befektetők számára, adott esetben árfolyam-veszteségeket eredményezhet. „A 3-5 éves magyar államkötvények mindössze 4-5% körüli éves forint hozamot biztosítanak, miközben 5-10 éves amerikai állampapírokkal jövőre akár 2-3% feletti éves hozam érhető el dollárban” – olvasható a Generali Alapkezelő elemzésében. A portfólió menedzserek szerint a megtakarításoknál erősen megfontolandó a devizakitettség (euró, dollár) irányába történő diverzifikáció is.
A XETRA is segít
Összességében a világgazdaság kezd magára találni, ami a normális kerékvágásba való visszatérést jelentheti a pénz- és tőkepiacokon. Az Európai Unió egyre biztosabban magához tér a recesszióból, az USA gazdasága stabil növekedést produkál, és Kínának is sikerült elkerülni az elmúlt évek növekedési boomja utáni mélyrepülést. Mindez azt jelenti, hogy egyértelműen kedvezőek a gazdasági fundamentumok, de egyúttal azt is előrevetíti, hogy egyre biztosabban közeledünk az eddigi gazdaságösztönzést támogató laza jegybanki politika végéhez.
Még egy technikai dolog is segítheti a részvények reneszánszát, a XETRA kereskedési rendszer bevezetése. Bár a magyar részvénypiacon változatlanul probléma a likviditás, a fókusz egyre inkább a globális befektetések felé terelődik, a XETRA ezt segíti elő. Mindez kedvezhet a globális szemléletű abszolút hozamú stratégiáknak, ahol a részvények, részvénypiacok tudatos kiválasztása, az egyedi katalizátorok sikeres megtalálása generálhat kétszámjegyű hozamot az alapok esetében az ügyfelek számára.