Megtörtént a várva várt görög tőzsdenyitás. Az index szinten 20-23 százalék körüli esés az Amerikában forgó görög papírok által nagyjából kalkulálható volt, és ahhoz képest nem is vészes, hogy közben mennyit romlott az ország, a cégek, főként a bankok helyzete. Az egyes papírokban mutatkozó 30 százalék is megfelel a realitásoknak, hisz az előző, június 26-i tőzsdenapon még küszöbön állt a megegyezés a 2. mentőcsomag időkerete alatt, sokkal jobb feltételekkel, és tőkekorlátozások nélkül.
Kína is újra esett: a B-részvények 5 százalékkal, a Sanghaj Kompozit 1 százalékkal. Utóbbinál nap mint nap az figyelhető meg, hogy napközben jóval nagyobb az esés, nap végére pedig feljebb rántják. Feltehetően arról van szó, hogy a kereskedés végén élénkül meg az állami vásárlás, hogy a záróár szebb legyen, és másnap kicsit magasabbról induljon a kereskedés. Persze ez hosszú távon nem működhet, hisz ezt látván a szereplők a nagyobb tételű eladásokat a kereskedés végére fogják hagyni, és ott zúdítják az államra.
Európában mérsékelt mozgás van, a DAX 0,3 százalékot emelkedés még a legnagyobb esemény. Augusztusban az egész kontinens nyaralni vonul, így ha nincs valami rendkívüli esemény, ellaposodnak a tőzsdék. Ha viszont valamilyen nyári krach van, mint pl. 98-ban az orosz válság idején, akkor annál nagyobbat tudnak zuhanni, miután alig van valaki a piacon, aki odaállhatna venni.
Friss árfolyamok >>> |
A BÉT is pihenő üzemmódban, az egyetlen érdemi mozgás a Telekom 1,2 százalékos emelkedése. Jól tartja magát viszont a forint: eurónkénti 307-es árfolyama kifejezetten biztató a múlt heti mélységek után: újra felcsillanhat akár a 2-essel kezdődő árfolyam lehetősége is.
Az olaj a múlt heti kudarcba fulladt korrekciós kísérlet után most újra szakad. A WTI 46, a Brent 51 dollárra esett, ami immár sok hónapos mélypont, és az év eleji nagy mélységektől sem vagyunk már messze.