5p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Szerda délelőtt erős pesszimizmust tapasztalhattunk a részvénypiacokon, jelentős eséssel kezdtek az európai tőzsdék, így a magyar is. Az olaj ára is nagyot esett, igaz, még mindig 100 dollár felett van a Brent. A forint árfolyama minimálisan változott, 395-ön áll az euróval szemben.

Az európai részvények kedden harmadik napja emelkedtek. A szakértők szerint az elmúlt hetek árfolyamesését követően előkerültek azok a befektetők, akik az olcsóbbá vált papírokat gyűjteni kezdték. Ugyanezen okokból a Wall Street fő indexei 2 százalék felett korrigáltak, mivel a befektetők venni kezdték a megacap növekedési és energiaipari vállalatok papírjait. Amit főként egy természetszerű, hirtelen túladottságot korrigáló folyamatnak is tekinthetünk - vélik reggeli kommentárjukban a Magyar Bankholding szakértői.

Ugyanakkor a hangulat törékeny, hiszen az inflációs félelmek és az arra adott likviditásszűkítő jegybanki intézkedések folyamatos aggodalmat okoznak a piacokon. Ennek megfelelően a keddi pluszokat szerdán már mínuszok követték. A távol-keleti tőzsdék indexeinek mindegyike veszített az értékéből, a japán vezető index 0,4 százalékkal csökkent, a Hong Kong-i tőzsdéé 1,9 százalékkal került lejjebb, a kínai tőzsdéké 1 százalék körül csökkentek, míg a dél-koreai börzéé 2,7 százalékkal zuhant.

Ismét a medve az úr a tőzsdéken. Fotó: Pixabay
Ismét a medve az úr a tőzsdéken. Fotó: Pixabay

Az európai piacokon is komoly esést láthatunk, a DAX 2,5, a francia CAC40 2, míg a londoni tőzsde legfontosabb mutatója 1,5 százalékot veszített a kereskedés első felében. Az európai piacokon szerdán az inflációs félelmeket erősítette a friss brit fogyasztói árindex adat. Az Egyesült Királyságban ugyanis májusban 40 éves csúcsra ugrott az infláció, amely 9,1 százalékot ért el. Ráadásul a szakértők úgy látják, hogy még nem tetőzött, ugyanis a következő hónapokban 11 százalék fölé is kúszhat.

Amit Budapesten láthatunk, az beleillik ebbe a sormintába, hiszen a BUX értéke is a 40 ezer pontos szintig csökkent, ez 2 százalékos gyengülésnek felel meg. A magyar piacon a vezető részvények mindegyike veszített az értékéből, az OTP 1,4, a Mol 2,5 százalékot, a Richter 3 százalék feletti esésben állt, míg a Magyar Telekom vesztesége az 1 százalékhoz közelített.

Árfolyamok és grafikonok

Miközben a tőzsde zuhan, a forint némi stabilitást mutatott a reggeli órákban, hiszen az euróval szemben 394 alatt is járt. Más kérdés, hogy az optimizmus a délelőtt második felére elolvadt és újra beindult a lejtmenet. A keresztárfolyam ugyanis gyorsan visszatért a 395-ös szint fölé.

Esik az olaj

Az infláció szempontjából az utóbbi időben az energiahordozók árai egyértelműen fókuszba kerültek, hiszen a gázárak nagyon elszaladtak, de az olaj drágulása miatt világszerte rekordszinten áll például az üzemanyagokért fizetendő összeg is. Ebből a szempontból pozitívum, hogy szerdán számottevően, 4 százalék feletti mértékben esett vissza az irányadó olajfajták tőzsdei jegyzése. A WTI 104 dollárig csökkent, míg a Brent 110 dollár alá is benézett. Persze ezek a szintek még mindig jócskán meghaladják az egy évvel korábbi árakat, ám pont emiatt egyre nagyobb a nyomás a kitermelőkön, hogy érdemben növeljék a kínálatot.

Ezt ugyan eddig nem sikerült elérni sem az OPEC tagállamaiban, sem az Egyesült Államokban a palaolaj-termelők esetén, ám azok a félelmek, melyek a gazdasági növekedés számottevő visszaesését, esetleg recessziót valószínűsítenek, mégis hozzájárulnak a tőzsdei árak eséséhez. Bár az olajárra közvetlenül nem hat, mégis érdekes lépést tervez az amerikai elnöki adminisztráció.

A hírek szerint Joe Biden ideiglenesen felfüggesztené az üzemanyagok gallononkénti 18,4 centes szövetségi adóját, ami vélhetően némi árcsökkenést hozna a benzinkutaknál.

Évekkel a felvásárlás után is újabb milliárdokba kerül a Monsanto

Annak idején nagy felhördülést váltott ki, amikor a sajtóban a világ leggyűlöltebb vállalata jelzővel illetett Monsantót felvásárolta a Bayer. A németek ugyan előzetesen komoly vizsgálatokat végeztek és mérlegelték a kockázatokat, ám valószínűleg az általuk legpesszimistábbnak tartott forgatókönyvhöz képest is rosszabbul alakultak a Monsanto jogi ügyei. Ráadásul ezek a mai napig nem oldódtak meg, újabb milliárdos költségeket okozva a Bayernek.

A legfrissebb hírek szerint az amerikai legfelsőbb bíróság nem fogja megvédeni a céget a következő, akár többtízezer pertől, miután kommentár nélkül hagyták helyben az alsóbb bíróságok döntését, miszerint 25 millió dollárt kell a cégnek kifizetnie az egyik károsultnak. A Bayer korábban 11,6 milliárd dollárt különített el kártérítésre, mely a korábbi kommunikáció alapján most 4,5 milliárd dollárral kell, hogy gyarapodjon, miután a menedzsment azt mondta, hogy ennyivel kell növelni az alapot, ha elveszítik a fellebbezést. A Bayer a Monsanto felvásárlásával örökölte meg a pereket, melyek már éve óta húzódnak és nagy kérdés, hogy az elkülönített 16 milliárd dollár elég lesz-e a kifizetésekre, áll az Equilor szerdai hírlevelében.

Nem csak a német vállalatnak okoz gondot egy felvásárlás, de a világ leggazdagabb embere, Elon Musk is küzd a Twitter-akvizícióval. Mint ismert, Musk 44 milliárd dollárt ajánlott a vállalatért, azonban az utóbbi hetekben azzal fenyegetőzött, hogy visszalép, mivel véleménye szerint rengeteg hamis, és robotfiók van a közösségi médiában. A fő problémaként most is ezt azonosította, szeretné tudni, hogy hány valódi Twitter-felhasználó van. A vállalat szerint a hamis fiókok a napi aktív felhasználók kevesebb, mint 5 százalékát teszik ki. A másik probléma a tranzakció finanszírozása. 33,5 milliárd dollárt fizetne készpénzben, 7,1 milliárd dollárra finanszírozási ígéretet kapott számos befektetőtől, a fennmaradó 3,4 milliárd dollárt pedig banki hitelekből fedezné. Az utolsó akadály pedig a részvényesi jóváhagyás, erről július végén vagy augusztus elején születhet döntés. A részvények tegnap 3 százalékot emelkedtek.

A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu A rovat támogatója a 4iG

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 21000 20640 21050 +0,96% 0 0 10 207 199 780 HUF 2024-11-15 17:11:54
MOL 2642 2632 2672 -1,05% 0 0 920 835 202 HUF 2024-11-15 17:07:30
MTELEKOM 1188 1188 1216 -1,16% 0 0 499 642 242 HUF 2024-11-15 17:05:16
RICHTER 10700 10660 10830 -0,74% 0 0 2 207 302 850 HUF 2024-11-15 17:05:24
OPUS 523 517 526 +0,77% 0 0 102 396 113 HUF 2024-11-15 17:05:11
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Szomorú lesz, ha meglátja ezt a forintárfolyamot
Privátbankár.hu | 2024. november 15. 19:31
Gyengült a forint pénteken a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon.
Részvény / Deviza / Áru Csak az OTP zárta jól a hetet
Privátbankár.hu | 2024. november 15. 19:05
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 4,8 pontos, 0,01 százalékos emelkedéssel, 77 771,12 ponton zárt pénteken.
Részvény / Deviza / Áru Az MNB kezében a forint kulcsa, Magyarországra jön a Revolut kriptotőzsdéje
Eidenpenz József | 2024. november 15. 12:33
A nagyobb európai tőzsdék indexei tartják magukat, de a kisebbek esnek, és Amerikában is rossz hangulat várható. A BUX-ot az OTP Bank tartja meg, amely már 20 900 forint felett is járt. A forint stabil, kérdés, mi lesz a dollárral és mit lép kedden a Magyar Nemzeti Bank (MNB). A kriptovaluta-piac mérete beérte Franciaország GDP-jét, hozzánk is jön a Revolut kriptotőzsdéje.
Részvény / Deviza / Áru Tovább püfölik a forintot
Privátbankár.hu | 2024. november 15. 07:28
A péntek reggel sem indul jól.
Részvény / Deviza / Áru Már 21 ezer az OTP, 1500 forint felett lesz a Telekom?
Eidenpenz József | 2024. november 14. 12:26
Átlépte a 21 ezer forintot is az OTP ára, a jó gyorsjelentése után a Telekom részvénye viszont süllyed. Mesebeli árakon forgott a bitcoin, razziáztak a kriptós fogadóiroda vezetőjénél. Az európai tőzsdeindexek emelkednek, de nagy különbségek vannak az egyes országok között. Csendesen gyengül a forint, drágul a gáz.
Részvény / Deviza / Áru A forint enerváltan, de mégiscsak felébredt csütörtök reggel
Privátbankár.hu | 2024. november 14. 07:44
A forint árfolyama csak lehheletnyit változott csütörtök reggelre az előző esti jegyzéséhez képest a főbb devizákkal szemben a nemzetközi devizapiacon.
Részvény / Deviza / Áru Gőzerővel terjeszkedik a Waberer’s
Eidenpenz József | 2024. november 13. 18:44
A Waberer’s International Nyrt. gyorsjelentése szerint mintegy tíz százalékos csoportszintű bevételnövekedést ért el. Erről és stratégiai projektjeik helyzetéről, a 2024 éves kilátásokról beszélt a cég vezetése, szó volt a holding tervezett szervezeti átalakításáról, illetve a Magyar Posta Biztosítók akvizíciójának státuszáról is.
Részvény / Deviza / Áru Még egy-két ilyen nap, és újra 400 alá mehetne forintárfolyam
Privátbankár.hu | 2024. november 13. 18:27
Erősödött a forint a főbb devizákkal szemben szerdán kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.
Részvény / Deviza / Áru Szerdára időzítette meglepetését a Magyar Telekom
Privátbankár.hu | 2024. november 13. 17:59
A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX 157,06 pontos, 0,2 százalékos emelkedéssel 77 123,76 ponton zárt szerdán.
Részvény / Deviza / Áru A dollár elintézheti a forintot, a kisbefektetők kriptót vesznek?
Eidenpenz József | 2024. november 13. 12:35
Az európai tőzsdék stagnálnak, a piacok kivárnak a nagyon fontos amerikai inflációs adat előtt. Szétvált a magyar részvények mezőnye a héten, az OTP a húzópapír. A forintra kifejezetten rosszul hat a dollár erősödése, válságot jósol a Graphisoft Park. Kiszálltak az aranyból a brókerek, a kisbefektetők tömegesen jelenhetnek meg a kriptovaluta-piacon.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG