Eseménydús volt a hétvége, török választások voltak, a görög tárgyalások csúnya beszólásokká fajultak, és kiderült, miért esik a forint.
A török választások eredménye mindazonáltal kedvező, noha a piacok nem feltétlenül így ítélik meg. Nem nyert kétharmadot Erdogan pártja, így nem tudják bevezetni az elnöki rendszert, vagyis a diktatúrát. A török tőzsde mindenesetre esik 5 százalékot, és a líra is kapott egy nagy maflást: egy euróért 2,97 helyett ,ár 3,10 lírát kell adni.
Közben Európa is tovább esik, itt vélhetően a múlt heti folyamatok mennek tovább, vagyis adják az európai kötvényeket és részvényeket egyaránt, a nagy emelkedések után begyűjtik a jól megérdemelt profitot. Kínában érdes dolog történt: a sanghaji index több mint 2 százalékot emelkedett, a B-részvények viszont ugyanennyit estek.
Friss árfolyamok >>> |
Szenved a forint és a BÉT. A forintnál most már értjük, mi történik: a külföldiek egy-másfél milliárd eurónyi magyar állampapírt szórtak ki, úgy tűnik, nálunk is elérkezettnek látták az időt a nyereség zsebre tételére. Valószínűleg ugyanez történik a BÉT-en is, ahol közel 2 százalékos esés van. Ezt az OTP vezeti 2,7 százalékkal, de a Mol és a Richter egyaránt több mint 1 százalékkal van lejjebb.
A görög ügyben nincs előrelépés, dőreség is volt számítani rá. Kiteljesedik a görög orosz rulett: lazán megkockáztatják a csődöt, a végletekig feszítik a húrt. Persze lehet, hogy ez csak egy kis színjáték a népnek, és aztán mégiscsak egymás tenyerébe csapnak a hitelezőkkel.
A nagy valuták közül a jen helyzete érdekes: tovább gyengült a dollárral szemben, egy dollár immár 125 jent ér. Ez a japán gazdaságnak egyelőre kifejezetten kedvező, kissé megélénkítheti a stagnáló gazdaságot.