6p

A hazai fizetőeszköz már tegnap is gyengült a Magyar Nemzeti Bank (MNB) alelnökének nyilatkozatát követően. Ma mondhatni, csak ezt folytatta, amikor például az euróval szemben reggel óta már közel négy egységet veszített, s fél 12 magasságában a 386-os szint felett cserélt gazdát. Ezúttal a Mol- és az OTP-részvények is követik a forintot. Pedig Európa kivirult, a nagyobb tőzsdék emelkedőben. Az már kevésbé jó hír, hogy az olaj is 1 százalék körül drágul.

A tőzsdei libikóka kedden éppen lefelé mozgott, az amerikai részvénypiacok egy kivételével mínuszban zártak. Igaz, az az egy kakukktojás a fő tengerentúl indexnek számító Dow Jones, amely 0,15 százalékkal izmosodott. Ezzel szemben az S&P 500-as 0,81 százalékkal esett, a Nasdaq Composite pedig még ennél is méretesebb zakót vett fel, a maga 2,35 százalékos bukójával.

„Kiújultak az aggodalmak, hogy az erőteljes kamatemelések recesszióba ránthatják az amerikai gazdaságot. A váratlanul meredeken visszaeső újlakás-eladások is erre utaltak, tovább rontva a hangulatot” – adtak magyarázatot a keddi tengerentúli hátraarcra a KBC Equitas elemzői a szerda reggeli hírlevelükben. 

A ma elsőként kinyitott ázsiai tőzsdék csak annyiban másolták amerikai társaikat, hogy ők sem mutattak egységes képet, csak itt a mínusz volt a kiugró. Ez a tokiói tőzsdéhez fűződik, amely 0,26 százalékos csökkenéssel zárt. Nem úgy a sanghaji és a hongkongi börze, az előbbi indexe 1,19, az utóbbié 0,85 százalékos pluszban tért nyugovóra.

Európa sem egységesen emelkedik. Fél 12 környékéig a frankfurti DAX és a párizsi CAC stagnálás-közeli állapotban volt, a londoni FTSE csaknem 0,3 százalékot szedett magára, ami inkább a csökkenő beszerzésimenedzser-indexek miatti keddi zuhanás korrekciójának tekinthető.

Budapest ezúttal alulteljesítő, a BUX 1,7 százalékos mínusszal szomorítja a befektetőket. A Richter-tulajdonosok kivételével, akik vélhetően elégedetten dörzsölhetik a tenyerüket az 1 százalékot közelítő erősödés láttán. A hazai indexet befolyásoló többi részvény közül ugyanakkor az OTP Bank 3,5, a Mol és a Magyar Telekom 2-2 százalék körüli bukóban.

Az OTP háza tájáról friss hír, hogy folytatta a saját részvényei vásárlását, tegnap például 100 ezer darabot vett, 10372 forintos átlagáron, ezzel a bank tulajdonában levő részvények aránya 0,33 százalékra növekedett. A sajátrészvény-vásárlás a bank javadalmazási politikájához kapcsolódik – idézi fel a KBC Equitas elemzése. A legnagyobb hazai hitelintézet emellett bejelentette, hogy 200 millió lej (15 milliárd forint) értékben tőkét emelt a romániai leánybankban.

Ma sem fest jól a forint. Az euróval szembeni árfolyama a 386-os szint fölé került, miután a befektetőket nem hatotta meg Virág Barnabás MNB-alelnök tegnapi magyarázata, miszerint a következő hónapokban várhatóan kétszámjegyűvé váló hazai infláció (a legutóbbi, áprilisi éves mérték 9,5 százalék volt) ellenére a felére, 100-ról 50 bázispontra mérséklik a következő, május 31-én esedékes kamatemelés szintjét, mivel az árnyomást nagyrészt a kínálat bőségessé válása okozza.

Mi lesz a forinttal? Fotó: Depositphotos
Mi lesz a forinttal? Fotó: Depositphotos

Ugyanezzel az érvvel magyarázta a Bloombergnek az Európai Központi Bank (EKB) elnöke, miért csak most, a piaci várakozások szerint júliusban vágnak bele a kamatemelési ciklusba (Magyarországon ez immár tizenegy hónapja, tavaly június óta tart – a szerk.) Indoklása szerint bár – mint fogalmazott – pánikra nincs ok, szükség van a monetáris politika normalizálására. Ennek jegyében a harmadik negyedév végére a jelenlegi -0,5 százalékról a pozitív tartományba emelkedhet a betéti ráta. A mérték még nem ismert, mindenesetre a piacon 2022 végéig összesen 1 százalékos kamatemelést várnak.

Erős üzenetet fogalmazott Ray Dalio. Az Equilor Befektetési Zrt. ma reggeli hírlevelének beszámolója szerint a híres hedge fund menedzser azt találta mondani, hogy mivel szerinte az 1970-es évekhez hasonló időszak felé tartunk – amelyet magas infláció és potenciális stagfláció jellemzett –, célszerű az infláció elleni eszközöket vásárolni. A Bridgewater Associates úgy véli, „a következő turbulens időszakban olyan infláció hedge eszközökbe érdemes fektetni, melyek megvédik portfóliónk reálértékét a nehéz időszakban. Dalio szkepticizmusát fejezte ki azzal kapcsolatban, hogy a Federal Reserve képes leszorítani az inflációt anélkül, hogy recessziót okozna. A milliárdos azzal érvelt, hogy túl sok adósság keletkezett túl rövid idő alatt ahhoz, hogy a jegybank a kamat masszív emelése nélkül letörhesse az inflációt. Dalio szerint a politikai erők belátható időn belül tovább bonyolítják a befektetési környezetet is. Rámutatott az Egyesült Államokban tapasztalható növekvő populizmusra, amely drámaibb politikai megosztottsághoz és nemzetek közötti feszültségekhez vezetett. Dalio Kínát jelölte meg, mint a lehetséges konfliktusok legveszélyesebb forrása” – írja a hazai brókercég.

A stagfláció jeleit lehet kiolvasni a legfrissebb német GDP-adatból. Bár az ország statisztikai hivatala, a DeStatis közlése szerint az Európa Unió legnagyobb gazdasága az idei első negyedévben 4 százalékkal nőtt, ez alapvetően a tavalyi alacsony bázisnak tudható be. Az előző – egyben 2021 utolsó – negyedévéhez képest viszont a bővülés már csak 0,2 százalékos volt. Amiatt, hogy az orosz-ukrán háború súlyosbította az ellátási láncok problémáit, illetve jelentősen emelte a nyersanyag- és energiaárakat. Míg a feldolgozóipar lefelé, addig a szolgáltatások felfelé húzták a GDP-t.

A szűk kínálat hatására az olaj ára tovább emelkedik. Az észak-amerikai könnyűolaj, a WTI és az északi-tengeri Brent egyaránt 1-1 százalék feletti mértékben drágul, ennek következtében az előbbi a 111, míg az utóbbi a 115 dollár közelébe érkezett.

Árfolyam

Az arany viszont a dollár erősödése miatt lefordult a kéthetes árfolyamcsúcsáról, 0,6 százalék feletti csökkenés után 1850 dollár környékén cserél gazdát. De az ezüst még nagyobb, 0,85 százalékos bukóban van, s jegyzése immár a 22 dolláros szint alá került.

S a ma délelőtti piaci összefoglaló végére álljon itt egy érdekesnek ígérkező vállalati hír. Az Air France-KLM tőkeemelésre készül, aminek keretében 2,4 milliárd dollárt vonhatnak be forrásként. A jogokkal május 27. és június 9. között lehet majd élni, aminek keretében további részvények jegyezhetőek, 1-3 arányban.

A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 27870 27660 28050 -0,46% 0 0 5 860 463 040 HUF 2025-07-04 17:09:12
MOL 3016 2984 3018 -0,13% 0 0 613 841 250 HUF 2025-07-04 17:05:12
MTELEKOM 1768 1756 1780 -0,45% 0 0 160 290 776 HUF 2025-07-04 17:05:27
RICHTER 10180 10180 10290 -0,39% 0 0 944 902 950 HUF 2025-07-04 17:07:59
OPUS 593 586 593 +1,02% 0 0 69 759 679 HUF 2025-07-04 17:05:06
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Vígan dobálhatják a levegőbe a kalapjukat a benzinkútra betévedők
Privátbankár.hu | 2025. július 5. 15:20
Ismét növelték az olaj világpiaci kínálatát, méghozzá a korábbiaknál nagyobb léptékben, ami a mostani szintek közelében tarthatja a hazai üzemanyagárakat.
Részvény / Deviza / Áru Fontos bejelentést tett az egyik vezető hazai tőzsdei cég
Privátbankár.hu | 2025. július 5. 10:51
A 4iG Csoport stratégiai egyeztetést folytatott Észak-Macedónia védelmi modernizációjáról.
Részvény / Deviza / Áru Mi történt a forinttal?
Privátbankár.hu | 2025. július 5. 09:03
Továbbra is meglepően stabil a fizetőeszközünk a főbb devizákkal szemben.
Részvény / Deviza / Áru Mosolyogni fog, ha meglátja ezt a forintárfolyamot
Privátbankár.hu | 2025. július 4. 18:31
Volt egy kis erősödés, 400 alatt az euró. Pezsgőt azért nem bontunk.     
Részvény / Deviza / Áru Csúnyán zárta a hetet a pesti tőzsde
Privátbankár.hu | 2025. július 4. 18:16
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 309,73 pontos, 0,31 százalékos csökkenéssel, 99 589,80 ponton zárt pénteken.
Részvény / Deviza / Áru Tovább csorog lefele a BUX
Privátbankár.hu | 2025. július 4. 15:01
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe a mínusz 0,66 pontos nyitás után csökkent pénteken kora délutánig.
Részvény / Deviza / Áru Csökkent a BUX péntek délelőtt
Privátbankár.hu | 2025. július 4. 13:46
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe a mínusz 0,66 pontos nyitás után csökkent pénteken délelőtt.
Részvény / Deviza / Áru Eséssel kezd a BUX, iránykereskedésre lehet számítani
Privátbankár.hu | 2025. július 4. 09:09
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 0,66 pontos csökkenéssel, 99 898,87 ponton nyitott pénteken.
Részvény / Deviza / Áru A technológiai részvények tovább húzták a tőzsdét New Yorkban
Privátbankár.hu | 2025. július 4. 08:05
Emelkedéssel zártak csütörtökön a New York-i értéktőzsde irányadó mutatói.
Részvény / Deviza / Áru A forint nem tudta bekapcsolni a klímát – vegyesen alakul a helyzet
Privátbankár.hu | 2025. július 4. 07:45
A magyar deviza határozatlan mozgást mutat péntek reggel.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG