7p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az amerikai munkaerőpiac bivalyerős, és ebből olyan messzemenő következtetéseket lehet levonni, ami bőven begyűrűzik Magyarországra is: ha a vezető jegybankok még feljebb emelik kamataikat, elveszíti minden vonzerejét a forint. A magyar deviza gyors tempóban négyhavi mélypontra zuhant, ráadásul megint elszakadunk a régiós devizáktól a gyengülésben. A tőzsdénk viszont veri Európa nagy részét pénteken.

Csütörtökön újabb erős adat érkezett az amerikai gazdaságról, mégpedig a munkaerőpiacról - ez alapján úgy tűnik, hogy messze nincs túlzott fékeződés a gazdaságban, a Fed előtt továbbra is van tér a monetáris szigorításra, tehát a kamatemelésre. 

A július 27-ei amerikai kamatdöntés kapcsán a piaci várakozások szerint már 90 százalékos esély van egy 25 bázispontos emelésre, és az azt követő szeptemberi döntés esetében sincs már kizárva egy további kamatemelés, így a kamattető akár az 5,5-5,75 százalékos szintet is elérhetné az idei év során.

Az erősödő kamatemelési várakozások nyomán a New York-i tőzsde főbb mutatói gyengültek csütörtökön, és pénteken ezt a vonalat követi az európai tőzsdék többsége - amelyek elég masszív veszteséggel zárták egyébként az előző napot is. Ma délután fél 3-kor újabb fontos adatok érkeznek az amerikai munkaerőpiacról - ha ezek is a további kamatemelések valószínűségét növelik, akkor a lefelé tartó irány meg is maradhat a tőzsdéken a hétzárásra. A nap közepéhez közelítve mindenesetre nem jelentősek a veszteségek: a nyugat-európai tőzsdeindexek közül a frakfurti DAX és a párizsi CAC40 is csak 0,1 százalékos mínuszban járt 11 óra magasságában. és az indexek a pozitív tartomány felé tartottak. Londonban a FTSE100 0,3 százalékos mínuszban járt ugyanekkor.

Budapest ledolgozza a tegnapi veszteséget?

Bezzeg Budapest: a BUX a felülteljesítők között van pénteken, a magyar vezető részvényindex délre szinte ledolgozta a tegnapi 1 százalékos esést. A vezető részvények közül a tegnap egyedüliként emelkedő Magyar Telekom esik csak, a másik három bluechip viszont erősödik. Az OTP már 2 százalékkal járt feljebb a tegnapi záróértéknél a tőzsdenyitás után két órával, a Mol 0,4, a Richter pedig 0,2 százalékot erősödött.

Itt nézheti meg, hogyan állnak részvényei >>

Kilőttek a kötvényhozamok - 16 éves csúcs is megdőlt

A meglepően erős amerikai foglalkoztatottsági adatra reagálva kilőttek a kötvényhozamok, így a 10 éves amerikai kötvény hozama március óta először került újra 4 százalék fölé, sőt, már a 4,1 százalékos szintet is megközelítette - írta hírlevelében a KBC Equitas. A rövidebb oldali hozamok esetében is jelentős emelkedés volt látható, így a 2 éves kötvényhozamok már 5,1 százalék felett is jártak, 2007 után először. 

Magyarország egy hitelminősítő miatt izgulhat

Péntek este kiderül, változik-e Magyarország besorolása a harmadik nagy hitelminősítőnél: közzéteszi ugyanis felülvizsgálatának eredményét a Standard & Poor’s. Jelenleg a befektetésre ajánlott kategóriában vagyunk, besorolásunk BBB- stabil kilátással. Márciusban a Moody's inkább nem foglalkozott az államadós-besorolásunkkal, a Fitch pedig június 24-én megerősítette osztályzatunkat annak ellenére, hogy náluk egyedüliként (leminősítést valószínűsítő) negatív kilátás is tartozik BBB osztályzatunk mellé. Az alapforgatókönyv szerint az S&P sem változtat a besoroláson pénteken - de természetesen arra is van esély, hogy a hitelminősítő úgy dönt, hogy nem tárgyalja a magyar besorolást, a szuverén osztályzatok felülvizsgálata ugyanis nem kötelező a kitűzött időpontokban.

A nap másik fontos hazai vonatkozású gazdasági hírén már túl vagyunk: az infláció a várakozásoknak megfelelően a 20,1 százalékos szintre lassult júniusban, a maginfláció emelkedésében is látható némi enyhülés.

Ez az adat önmagában nem befolyásolná az MNB által kitűzött kamatpályát, folytatódhat az irányadó kamat 100 bázispontonkénti csökkentgetése - hacsak a forint közbe nem szól...

Gyors tempóban négyhavi mélypontra zuhant a forint

Merthogy a forint egyáltalán nincs jó passzban, és ennek szoros köze van a fentebb említett folyamatoknak is. Nő a további kamatemelések esélye az USA-ban, további kamatemeléseket szorgalmaz az EKB vezére szerint is - így emelkednek az amerikai és európai hozamok és hozamvárakozások. Ennek következtében folyamatosan csökken az a kamatelőny, ami a forintot az elmúlt időszakban vonzóva tette a befektetők szemében - ráadásul ez az előny a másik irányból is szűkül, ha közben az MNB faragja már az egynapos betéti kamatot is. Ha egyre jobb hozamok érhetőek el dollárban és euróban is, akkor elfordulnak a kockázatosabb, gyengébb háttérrel rendelkező devizáktól, így a forinttól is a befektetők - ezért kellett eddig is ilyen magas irányadó kamatot bevállalnia az MNB-nek, komoly kamatterheket véve ezzel a nyakába (és persze a költségvetés nyakába is).

Ennek eredményeként egy viszonylag hosszabb stabil időszak után gyakorlatilag két hete folyamatosan gyengül a forint. Az euró jegyzése 368 forint körüli szintekről indult felfelé, pénteken déltájban pedig már a 388 forintot közelíti az euró árfolyama - de a napi csúcs egy órával korábban 388,5 környékén volt. Ez azt jelenti, két hét alatt 5 százalékot gyengült a forint az euróval szemben. 

Az EUR/HUF alakulása az elmúlt 2 hétben. Forrás: Privátbankár Árfolyamkereső
Az EUR/HUF alakulása az elmúlt 2 hétben. Forrás: Privátbankár Árfolyamkereső

Friss árfolyamokat a Privátbankár Árfolyamkeresőben talál >>

És hogy ebben továbbra is van "magyar-faktor" a nemzetközi hatások mellett, az jól látszik, ha összehasonlítjuk, hogy hogyan teljesítettek júliusban a régiós devizák (lengyel zloty, cseh korona, román lej) az euróval szemben: a forint messze a legnagyobb veszteséget könyvelhette el:

A forint, a zloty, a cseh korona és a román lej árfolyamának alakulása az euróval szemben júliusban. Forrás: Privátbankár Árfolyamkereső
A forint, a zloty, a cseh korona és a román lej árfolyamának alakulása az euróval szemben júliusban. Forrás: Privátbankár Árfolyamkereső

Tőzsdei vegyesvágott

  • A Wood & Company a Mol-részvények célárát 3500 forintról 3590 forintra emelte. Az elemzői konszenzus így 3344 forintra emelkedett a célárfolyam tekintetében - ez több mint 11 százalékkal magasabb a csütörtöki záróárnál.
  • Újabb kibocsátóval bővült a Budapesti Értéktőzsde szabályozott piaca: a közel 30 éves múltra visszatekintő élelmiszeripari társaság, a Civita Group elsődleges nyilvános kibocsátás (IPO) keretében közel fél milliárd forint értékben vont be tőkét, egyúttal bevezette részvényeit a BÉT Standard kategóriájába. A tőzsdei kereskedés elindítását ünnepélyes csengetéssel üdvözölték a felek a BÉT székházában. 
  • A BMW közzétette, hogy a második negyedévben 11,3 százalékkal több autót adtak el, mint egy évvel korábban. A teljesen elektromos autók forgalma éves szinten 117,5 százalékkal bővült. Az Erste kommentárja szerint a számok talán kicsit kilógnak lefelé az összeurópai gépjármű értékesítési számokból, amelyek inkább 15 százalék fölött alakulhattak, habár csak májusig ismerjük az idei adatokat.
  • Az Erste arra is felhívja a figyelmet: éves alapon 96 százalékkal esett vissza a Samsung profitja a most közzétett második negyedéves gyorsjelentés szerint. A cég 600 milliárd koreai von (kb. 460 millió USD) nyereséget ért el, ami ugyan meghaladta az 531 milliárd vonos várakozást, de így is aggasztónak nevezhető. A vállalat számára a legnagyobb nehézséget a mikrocsipek iránt kereslet visszaesése jelentette.
  • A KBC Equitas arról ír: közel 1,1 milliárd dolláros büntetést szabott ki a kínai központi jegybank az Alibabát tulajdonló Ant Groupra. A hírekre viszont pozitívan reagált az Alibaba részvénye, 4 százalékos pluszba került az árfolyam. Az emelkedés mögött az állhatott, hogy a piac ennél jóval szigorúbb büntetésre számított.
A rovat támogatója a 4iG

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 17710 17400 17795 +2,79% 0 0 10 989 203 785 HUF 2024-04-26 17:13:31
MOL 3004 2992 3028 +0,20% 0 0 1 533 831 664 HUF 2024-04-26 17:05:18
MTELEKOM 898 897 907 -0,44% 0 0 411 836 570 HUF 2024-04-26 17:05:04
RICHTER 9200 9070 9245 +1,38% 0 0 1 705 691 035 HUF 2024-04-26 17:07:36
OPUS 391 384 398 +1,03% 0 0 124 789 584 HUF 2024-04-26 17:05:22
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Már hajnalban sorba áll, ha ránéz a forintárfolyamra
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 18:03
Vegyesen alakult pénteken a forint árfolyama a kora reggeli jegyzéséhez képest a főbb devizákkal szemben, a heti eredménye azonban pozitív.
Részvény / Deviza / Áru Nem volt fék a BUX-on
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 17:32
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 910,04 pontos, 1,38 százalékos emelkedéssel, 67 039,30 ponton zárt pénteken.
Részvény / Deviza / Áru Megtartotta éves rendes közgyűlését a Budapesti Értéktőzsde
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 16:47
A közgyűlésen bemutatott 2023. évi üzleti beszámoló alapján a Tőzsde eredményes évet zárt: az összbevétel 4,4 milliárd, az EBITDA 1 362 millió, a nettó eredmény 5,8 milliárd forintot tett ki, ami 2008 óta a legeredményesebb tőzsdei évet jelenti. A társaság 606 millió forint összegben fizet osztalékot, részvényenként 112 forintot.
Részvény / Deviza / Áru Nyugodtan várja a forint a megmérettetést, fontos határt lépett át a réz
Eidenpenz József | 2024. április 26. 12:28
A részvénypiacok felélénkültek a kedvező amerikai gyorsjelentések hatására, ma nagy fontosságú inflációs adat érkezik. A BUX-ot az OTP húzza, a forint alig mozdul egy péntek esti bejelentés előtt. Újra megindult az arany, a réz pedig átlépett egy több éve nem látott határt.
Részvény / Deviza / Áru Felcsillan a szeme, hogyha megpillantja mennyiért vásárolhat eurót
Privátbankár.hu | 2024. április 25. 18:31
Jó napja volt a forintnak. 
Részvény / Deviza / Áru Megvan, miért romlott el a hangulat Budapesten
Privátbankár.hu | 2024. április 25. 17:57
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 247,29 pontos, 0,37 százalékos csökkenéssel, 66 129,26 ponton zárt csütörtökön.
Részvény / Deviza / Áru Jól megemelték az OTP célárát, nagy pofont kapott a Facebook-anyavállalat
Eidenpenz József | 2024. április 25. 12:21
Az európai tőzsdék többnyire esnek, de a BUX index úgy tud emelkedni, hogy mind a négy vezető papír egyszerre tart felfelé. A forint tovább erősödget a kamatdöntés óta, az arany áresése megállt. Fordított pályát járt be a Tesla és a Meta. Óvakodjunk a bitcoinos csalásoktól.
Részvény / Deviza / Áru Legénykedik a forint csütörtök reggel!
Privátbankár.hu | 2024. április 25. 07:22
A forint árfolyama csütörtök reggelre erőre kapott a főbb devizákkal szemben a szerda kora esti jegyzésekhez képest a nemzetközi bankközi devizapiacon.
Részvény / Deviza / Áru Van egy rossz hírünk a forintról
Privátbankár.hu | 2024. április 24. 19:01
Már megint lejjebb csúszott az árfolyama.
Részvény / Deviza / Áru Nagy Márton bejelentést tett a benzinárról, szárnyalt a Mol
Privátbankár.hu | 2024. április 24. 17:44
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 437,29 pontos, 0,66 százalékos emelkedéssel, 66 376,55 ponton zárt szerdán.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG