10:30
Most Oroszországból indult a baj
A fejlődő piacok gyengülése most Oroszországból indult, ahol nagyon zavarossá vált az árfolyampolitika - írja friss elemzésében Kerékgyártó Imre. A Commerzbank szakembere azt írja: a jegybank legutóbb változatlanul hagyta a kamatokat, nem emeltek, arra hivatkozva, hogy a legfrissebb adatok szerint marad 6,1% az infláció. A pénzügyminiszter ugyanakkor ezzel párhuzamosan komoly volumenű, 6 milliárd dolláros devizavásárlási szándékot jelzett, mely szembemegy a jegybank törekvésével, hogy a rubel árfolyamsávját dolláreladással védje (a rubel árfolyama az EUR és az USD kosarához kötött, melyhez kapcsolódóan meghatározott árfolyamsávot véd a jegybank).
Többször is láthattuk, ha meghatároznak egy kamat vagy árfolyamcélt, azt a piac valószínűleg tesztelni fogja. A rubel ennek megfelelően gyengüléssel reagált a fejleményekre, és nem zárható ki az sem, hogy a piac ki akarja kényszeríteni a rubelárfolyam liberalizációját. Az orosz fizetőeszköz azonnal magával rántotta a török lírát, majd a fejlődő régiós devizák is követték.
Nem az a baj, hogy vágták, hanem hogy tovább is vágnák
A magyar jegybank tegnapi akciójában nem a döntés, hanem az indoklás volt igazán forintgyengítő hatású: a piaci kockázatok ellenére márciusra is lát további teret csökkentésre a testület. Némileg eltérő álláspontok mutatkoznak a jegybank és a Nemzetgazdasági Minisztérium között, mivel Varga Mihály már burkoltan jelezte, hogy a kamatcsökkentések mellett messze kerülhet az EURHUFárfolyama a költségvetésben használt tervárfolyamtól (296,90). Érthető az aggodalom, hiszen stabil fundamentumok mellett vagyunk 310 régiójában, ahonnan egy külső sokk könnyedén 320 vagy 330 felé repíthetné a forintot, amellett, hogy itthon minden menne a maga kerékvágásában.
10:20
Varga Mihály egy interjúban azt mondta: el kell telnie néhány napnak, hogy kiderüljön, hogyan hatott a magyar gazdaságra az újabb kamatcsökkentés. Mától érvényes az új, 2,70 százalékos alapkamat, jól látszik, hogy a forintnak nem tett jót a döntés: tegnap 308-ról 310 fölé emelkedett az euró árfolyama, ma pedig folytatódott a trend: reggel már 313 forint fölött is jegyezték a közös pénzt.
Friss árfolyamok >> |
A feltörekvő piacokon általában véve sem rózsás a helyzet több deviza is gyengül, a kamatvágás után így esélye sincs a forintnak az erősödésre.
Közben az euró másfél hónapos csúcsra erősödött a dollárral szemben, miután a vártnál gyengébb makroadatok érkeztek a napokban, és a hírek szerint a külföldi befektetők adni kezdték az amerikai eszközöket.
Délután az Egyesült Államokból a januári termelői árakról és a januári új lakásépítésekről érkeznek adatok, illetve a Fed közzéteszi legutóbbi januári ülésének jegyzőkönyvét.