100-ra várva
A jen továbbra is négyéves mélyponton jár a dollárral szemben, miután a japán jegybank hadat üzent a deflációnak. Ahogy a befektetők folytatják a masszív jen-eladást, az dollár/jen árfolyam megközelítette a fontos lélektani határnak tekinthető 100-as szintet.
USD/JPY Friss árfolyamok >> |
Amióta a japán jegybank bejelentette példátlan méretű gazdaságélénkítő csomagját, a dollár már 7 százalékot erősödött az ázsiai devizával szemben. A csúcs egyelőre magyar idő szerint tegnap este 8 körül állt be, ekkor az árfolyam megkarcolta a 99,5-öt, jelenleg innen ereszkedik vissza a jegyzés. Ma reggel 99 jen alatt jegyezték a dollárt.
Japán billiókról álmodozik a világ
Japán adósságszerkezete merőben eltér az Amerikában vagy Európában jellemzőtől: a JP Morgan minapi elemzése szerint a japán háztartások megtakarításaik 55 százalékát tartják betétben és készpénzben, míg ez az arány az Egyesült Államokban 14 százalék, az eurózónában pedig 36 százalék.
A Bank of Japan adatai szerint a japán háztartások 2012 végén 1547 billió jen értékű pénzügyi eszközzel rendelkeztek, ebből 854 billió volt betétben és készpénzben. A Reuters elemzése szerint elég annak a gondolata is, hogy ez az irdatlan mennyiségű pénz külföldre kezd áramlani, és máris világszerte csökkennek a hozamok és gyengül a jen.
A 100-as árfolyamig számos technikai akadályt kell még leküzdenie az árfolyamnak, elemzők 99,73-nál látnak egy erősebb ellenállást. Ahogy ma reggel is, a gyengülést még sokszor megakaszthatja a profitrealizálás.
A forinterősödés jelenleg szünetel
Ahogy szünetet tart a jen gyengülése, úgy torpant meg a forinterősödés is a piacon. A japán hírek és a hazai események - elsősorban az egyeztetés a jegybank és a bankszektor legnagyobb szereplői között - 296,30 forint környékére húzták le az eurót, a közös pénz jegyzése innen fordult vissza, kedd reggel 297,40 környékén ingadozik az árfolyam.
EUR/HUF Friss árfolyamok >> |
Lassul a kínai infláció, gyenge német makroadat érkezett
A piacokon a kínai inflációs adatra is figyelnek: a nemrég közzétett adat szerint kilenchónapos csúcsról csökkennek az élelmiszerárak, a pénzromlás üteme így a tíz hónapja legmagasabb februári adat után márciusban 2,1 százalékra mérséklődött. Ez adhat némi teret a laza monetáris politika folytatására, a növekedés támogatására.
A vártnál gyengébb lett a német külkermérleg, az ország európai partnerei tovább gyengélkednek, ami rányomja a bélyeget a német áruk iránti keresletre - elemzők szerint jül látszik, hogy Németország egyedül nem képes kirántani az eurózónát a gödörből.