A forint ma délelőtt 295,25-ös szintig gyengült az euróval szemben. A napot eleve kéthetes mélyponton kezdte a hazai valuta, aztán meredek lejtmenetbe kapcsolat, kitörve az eddigi 290-293-as sávból. A piac attól tart, hogy a befektetők által kevésbé preferált elnök veheti át márciustól a jegybankban az elnöki széket a leköszönő Simor Andrástól.
Karácsonykor és tavaly nyáron volt 295 felett a kurzus. Forrás: Privátbankár Dealbook |
Csúnyán elszállhat a forint
Az MNB tavasztól ugyanis olyan eszközöket vethet be, melyek egyáltalán nem tartoztak eddig az eszköztárába, a nyugati jegybankokhoz hasonló nyílt- vagy másodpiaci eszközvásárlás a piaci szerint azonban pont hogy nem segítené a hazai gazdaság felpörgetését. Pálffy Gergely, a Buda-Cash devizapiaci elemzője szerint egy ilyen program az importáló vállalatokat segítené valamennyire, a folyó fizetési mérleg nőne, ami végső soron gyengítené a forintot is. Ez viszont egyáltalán nincs a gazdasági miniszter ellenére, ennek már többször is hangot adott, ez a fajta hozzáállás azonban nagyon is megrémiszti a befektetőket.
"Van egy vélekedés a befektetők körében, mi szerint a forint akár egy-két hónapos időtávon belül is csúnyán elszállhat" - mondja az elemző. Ez a negatív vélekedés nagyobb részt Matolcsy Györgynek, kisebb részt a mostani hangulatalapú kerekedésnek tudható be.
Segít-e rajtunk a 300 forintos euró?
Az MNB-től szokatlan lenne egy, a Fed-től vagy az EKB-tól bevettnek számító eszközvásárlási program, az exportcégeket ez nem is támogatná, ellenben az ennek folyományaként gyengülő forint igen. Az MNB olyan eszközöket vethet be, amiket eddig nem, az ismeretlentől pedig a befektetők inkább menekülnek.
De vajon tényleg segítené-e a gazdaság talpra állítását, ha a hazai deviza jelentősen meggyengül? Pállfy szerint elméletileg logikusnak tűnhet, hogy a gyenge forint megtámogatja a gazdasági növekedést (az exporton keresztül), de a gyakorlat nem ezt mutatja. A gyenge fizetőeszköz bizonytalanságot szül, ha bizonytalanság van, nincsenek új beruházások, a hitel-betét ráta a hazai kereskedelmi bankoknál így is egyre rosszabb, folyamatosan leépül, és erőteljesen csökken a hitelezés is. A hazai jegybank közel másfél éve próbálja meg rá felhívni a figyelmet, hogy még nem késő, a büdzsé kiadási oldalára jobban fókuszáló gazdaságpolitikával ezeket a folyamatokat a visszájukra lehetne fordítani - mondja az elemző.
És a bizalom hol marad?
Egyes vélekedések szerint a 300-as körüli szint lehet a kormány célja, ami már hatást gyakorolhat a gazdaság élénkítésére, de egy ilyen szintet belőni nagyon nehéz - mondja a Buda-Cash szakértője. A mesterséges forintgyengítés önmagában nem is biztos, hogy elegendő a gazdaság motorjainak berobbantásához, Pálffy szerint a nemzetközi befektetői bizalom is sokat számít. Ennek ugyanis óriási ráhatása van a portfólió jellegű tőkebeáramlásra, nemcsak a hazai részvénypiacokra, ide vehetjük a hosszú távú beruházásokat is, ha ezek nincsenek, az meg fog mutatkozni a forint iránti kereslet gyengülésében is. Az elemző szerint az év első negyedévében a 300-as szint elérése egyáltalán nem kizárt. Ez azonban komoly ellenállási szint lehet, bár ilyen technikai szinteket belőni a mostani, erősen hangulat alapú kereskedésben igen nehéz.
Pálffy szerint érdemes figyelni az euró-dollár devizapárt is. Míg ugyanis tavaly az euró erősödése jellemzően magával vonta a régiós devizák erősödését is, ez a trend mára megfordult. Az EKB döntés után az eurós erőre kapott, a régiós devizák pedig lejtmenetbe kapcsoltak. Akárcsak most - ez sem támogatja a forintot.