A hangulatot már a hétvégére elrontotta, hogy a kínai kormány jelentősen visszavett az idei évre szóló gazdasági előrejelzéseiből. Maga a kínai elnök jelentette be a parlamenti ülésszak elején, hogy az eddigi 8-ról 7,5 százalékra csökkentik a GDP-előrejelzést. Ilyen „alacsony” utoljára 2004-ben volt a kínai gazdaság növekedése. A bejelentés hatása egész napra elhúzódott, az ázsiai piacok után lehúzta az európai és eddig az amerikai kereskedést is. A korrekcióban ugyanakkor szerepe volt annak is, hogy az elmúlt hetekben sorra dőltek a lokális csúcsok a részvény és árupiacokon.
Jelentősen és határozottan gyengült reggel a forint a bankközi devizapiacon. Az eurót reggel még 288 forint körül jegyezték, aztán nagyon hamar elment az árfolyam 292 forint fölé. A magyar deviza alulteljesítő volt a térségi feltörekvő piaci devizák közül, a zloty, a cseh korona és a török líra is gyengül ugyan, de nem ekkora mértékben.
A dollár nagyot gyengült az euróval szemben, az EUR/USD az 1,32 fölé erősödött késő délutánra. A dollár gyengülése azonban ezúttal nem hozta magával a nyersanyagok árának emelkedését. Mind az arany, mind az olaj piacán elszakadtak a tartókötelek, a nemesfém unciánkénti jegyzése 1700 dollár alatt is volt, aztán az 1700-as érték körül kezdett mozogni, az olaj ára viszont jelentősen esett, az amerikai WTI-könnyűolaj hordónkénti ára 106 dollár köré csúszott vissza.
A nyugat-európai és amerikai tőzsdeindexek 0,5 – 1 százalék közötti veszteséget mutatnak az európai zárás idején, a magyar tőzsde azonban alulteljesítő volt. A BUX 1,6 százalékkal esett, 19005 pontra, a vezető részvények mindegyike gyengült. Az OTP 2,3 százalékkal, 3941 forintra, a Mol 0,7 százalékkal, 18760 forintra, a Richter 2,6 százalékkal, 37805 forintra, míg a Magyar Telekom részvények 574 forinton fejezték be a napot, 0,5 százalékkal olcsóbban, mint pénteken.
A befektetőket ezen a héten még izgalomban tartja, hogy csütörtökön és pénteken lesz a tervek szerint a görög kötvénycsere-program, aminek a lebonyolításánál még lehetnek kellemetlen percek. A gyorsjelentési szezon lassan kifut mind Európában, mind az Egyesült Államokban, idehaza még egy nagy szereplő, az OTP jelentése van hátra, amivel kapcsolatban több negatív meglepetés is érheti a befektetőket.