„Az MNB nem elsősorban az abszolút kockázati mérőszámokat figyeli, hanem azt, hogy a magyar kockázatjelzők rosszabbak-e a térségi gazdaságok mutatóinál. Így a zloty-forint páros mozgása várhatóan kelt valamelyes aggodalmat, de valószínűleg még nem annyit, amennyi elég lenne az MNB monetáris enyhítési ciklusának leállításához” – írta az MTI pár napja a Morgan Stanley elemzőire hivatkozva.
Márpedig a zloty-forint keresztárfolyam is sokat emelkedett mostanában, azaz a forint nemcsak az euróhoz képest, hanem a zlotyhoz képest is gyengült. Sőt, ha felrajzoljuk a cseh korona és a román lej forintárfolyamát is, akkor azt látjuk, hogy azok is inkább az euróhoz és a zlotyhoz hasonlóan viselkedtek, azaz a forint eléggé önállósította magát és elvált térségünk más valutáitól.
Úgy tűnik, megítélésünk lassan, de biztosan romlik a többi térségbeli országhoz képest. A cseh korona árfolyamában a hirtelen esést a cseh jegybank mesterséges koronagyengítő beavatkozása okozta, de már jól láthatóan ismét drágulóban van a korona forintban kifejezve. Mintegy másfél év, 2012. július eleje óta 5-8 százalékkal drágult az euró, a zloty és a lej is a forinthoz képest, és a központi beavatkozás nélkül valószínűleg a cseh korona is ide jutott volna.
Azért éppen 2012 nyarától kezdve rajzoltuk meg a gráfot, mert akkor augusztus végén kezdődött a jegybank kamatcsökkentési ciklusa. Márpedig a forint gyengülésében jelentős szerepet tulajdonítanak az egyre alacsonyabb hazai alapkamatnak, amely nagyban csökkenti a magyar állampapírok vonzerejét és megkönnyíti a forint gyengülésére való spekulációt.
Ugyanakkor, amint nemrég bemutattuk, több feltörekvő ország devizája (török, indonéz, brazil stb.) sokkal rosszabbul járt, mint a forintunk. (A bolgár levát azért nem ábrázoltuk, mert már sok-sok éve az euróhoz /eredetileg még a német márkához/ köttötték.)
(A Nap grafikonja-sorozat további részeit itt olvashatja.)