2013-ban platinából még 7,84 millió uncia volt a globális kitermelés, akkor még nem lett volna gond - erről Juhász Gergely, a Conclude Befektetési Zrt. vezérigazgatója mesélt.
A globális platinakínálat legnagyobb részét adó dél-afrikai platinabányák idei, közel 3 millió unciás (1 uncia=31,1035 gramm) össztermelése 31 százalékkal maradt el az előző évi, mintegy 4,4 millió unciás kitermeléstől. Az alacsony bérükkel elégedetlen dolgozók 2014 elején öt hónapig sztrájkoltak, így alapvetően a dél-afrikai munkabeszüntetések miatt esett vissza az idei platinakínálat.
Mivel a nemesfémből a kínálatot a 8 millió unciás összkereslet közel 900 ezer unciával haladta meg, ennek kielégítéséhez hozzá kellett nyúlni a globális tartalékokhoz, amelyeknek az állománya így 3,5 millióról közel 2,6 millió unciára apadt. A platina iránti kereslet szintén mérséklődött az idén, 2013-ban még 500 ezer unciával magasabb, 8,5 millió volt. Juhász Gergely, a Conclude vezérigazgatója kifejtette: míg világszerte 2013-ban összességében 925 ezer unciával több platinát vettek befektetési céllal, mint amennyit eladtak, addig az idén az ilyen vételek már csak 165 ezer unciával haladták meg az eladásokat.
Ezzel szemben a platinakereslet döntő részét adó két szektor, az ékszeripar és az autóipar - ez utóbbi a nemesfémet a katalizátorokba építi be - az idén nagyobb mennyiségű platinát igényelt, mint tavaly. A vezérigazgató elmondta: az autókatalizátorok kereslete 5 százalékkal emelkedett, főként az európai autógyártók jóvoltából. A szeptemberben hatályba lépett Euro VI károsanyag-kibocsátási normának való megfelelés miatt mind a katalizátor-előállítók, mind az autógyártók növelik platinavásárlásaikat, hogy csökkentsék a nitrogén-oxidok arányát a kipufogógázban - emlékeztetett Juhász Gergely.
Az idei ékszerkereslet 4 százalékkal haladta meg a tavalyit, alapvetően a platina-ékszerek globális keresletének kétharmadát adó Kína 2 százalékkal nagyobb vásárlásainak köszönhetően.