80 dollár: eddig, és ne tovább
Akár 80 dollár alá is csökkenhet a Brent típusú olaj hordónkénti ára a Fitch Ratings nemzetközi hitelminősítő elemzői szerint. A szakértők szerint ez az a határ, amikor a piac önszabályozó mechanizmusa beindul; az utóbbi években robbanásszerű kitermelés-bővülést elérő palaolaj-kitermelők ezen árszint alatt visszafogják beruházásaikat, kevesebb új kutat fúrnak, így csökkenhet a palaolaj-kínálat a világpiacon.
Mikor volt utoljára 80 dollár az olaj? (A charton 100 hordó árát ábrázoltuk) Friss árfolyamok >> |
Hagyományosan a hordónkénti 90 dollárt tekintik annak a szintnek, ahol az olajkitermelés megtérülési mutatója pozitív és 75-80 dollár közötti árszint esetén lehet csökkenésről beszélni. Ez azt jelenti, hogy elméletileg létezik egy olyan legalacsonyabb árszint, egy "padló", aminek az elérése gyors választ vált ki a kitermelőkből.
Mitől lenne drágább?
Ma is okozott meglepetést az olajár A szakértői várakozásokkal ellentétben 4 forinttal csökkenti a gázolaj literenkénti nagykereskedelmi árát pénteken a Mol. Részletek >> |
Rövid távon az árnövekedés legbiztosabb előidézője a - geopolitikai okokból adódó - ellátási bizonytalanság valamint a Kőolaj-exportáló Országok Nemzetközi Szervezete (OPEC) beavatkozása lehetne a kitermelés csökkentésével. Ezek nélkül azonban további áresés valószínű, különösen akkor, ha tovább csökken a világszintű kereslet vagy az OPEC növeli a kitermelését.
A kereslet alakulása hosszabb távon azonban akár meg is fordíthatja az árcsökkenést: Kína és India keresletnövekedése akár harmadával is megdobhatja az árakat a következő 20-30 évben.
Az OPEC 100 dolláros hordónkénti olajárat támogat - azonban Szaúd-Arábia 94 dolláros árszint mellett is egyensúlyban tudná tartani költségvetését elemzők szerint. Az OPEC korábban bejelentette: a novemberben esedékes ülésén várhatóan csökkenti kitermelését, visszafogva így a kínálatot.
A geopolitikai kockázatok sem számítanak?
Az olajárat befolyásoló másik tényező a kitermelő országokban uralkodó biztonságpolitikai helyzet, amely a várakozásokkal ellentétesen alakul: az iraki és iráni kitermelés továbbra is robusztus, Líbiában is kezd magához térni a kitermelés, ami lejjebb nyomja az árakat.
Mindezeken felül az amerikai dollár erősödése is hozzájárul az olaj hordónkénti árának csökkenéséhez a Fitch szakértői szerint.