3p
Most 90 dollár felé tart egy hordónyi Brent olaj ára, a trend egyértelmű: folyamatosan csökken az árfolyam. Szakértők azt találgatják, hol fogy el az olajtermelő országok türelme, mikor döntenek úgy, hogy ennyiért már nem jó üzlet a fekete arany. A korábbi várakozásoknál lejjebb is kerülhet az ár, ami jó hír lehet az autósoknak is.

80 dollár: eddig, és ne tovább

Akár 80 dollár alá is csökkenhet a Brent típusú olaj hordónkénti ára a Fitch Ratings nemzetközi hitelminősítő elemzői szerint. A szakértők szerint ez az a határ, amikor a piac önszabályozó mechanizmusa beindul; az utóbbi években robbanásszerű kitermelés-bővülést elérő palaolaj-kitermelők ezen árszint alatt visszafogják beruházásaikat, kevesebb új kutat fúrnak, így csökkenhet a palaolaj-kínálat a világpiacon.

Mikor volt utoljára 80 dollár az olaj? (A charton 100 hordó árát ábrázoltuk)
Friss árfolyamok >>

Hagyományosan a hordónkénti 90 dollárt tekintik annak a szintnek, ahol az olajkitermelés megtérülési mutatója pozitív és 75-80 dollár közötti árszint esetén lehet csökkenésről beszélni. Ez azt jelenti, hogy elméletileg létezik egy olyan legalacsonyabb árszint, egy "padló", aminek az elérése gyors választ vált ki a kitermelőkből.

Mitől lenne drágább?

Ma is okozott meglepetést az olajár

A szakértői várakozásokkal ellentétben 4 forinttal csökkenti a gázolaj literenkénti nagykereskedelmi árát pénteken a Mol. Részletek >>

Rövid távon az árnövekedés legbiztosabb előidézője a - geopolitikai okokból adódó - ellátási bizonytalanság valamint a Kőolaj-exportáló Országok Nemzetközi Szervezete (OPEC) beavatkozása lehetne a kitermelés csökkentésével. Ezek nélkül azonban további áresés valószínű, különösen akkor, ha tovább csökken a világszintű kereslet vagy az OPEC növeli a kitermelését.

A kereslet alakulása hosszabb távon azonban akár meg is fordíthatja az árcsökkenést: Kína és India keresletnövekedése akár harmadával is megdobhatja az árakat a következő 20-30 évben.

Az OPEC 100 dolláros hordónkénti olajárat támogat - azonban Szaúd-Arábia 94 dolláros árszint mellett is egyensúlyban tudná tartani költségvetését elemzők szerint. Az OPEC korábban bejelentette: a novemberben esedékes ülésén várhatóan csökkenti kitermelését, visszafogva így a kínálatot.

A geopolitikai kockázatok sem számítanak?

Az olajárat befolyásoló másik tényező a kitermelő országokban uralkodó biztonságpolitikai helyzet, amely a várakozásokkal ellentétesen alakul: az iraki és iráni kitermelés továbbra is robusztus, Líbiában is kezd magához térni a kitermelés, ami lejjebb nyomja az árakat.

Mindezeken felül az amerikai dollár erősödése is hozzájárul az olaj hordónkénti árának csökkenéséhez a Fitch szakértői szerint.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Deviza / Áru Még ennél is jóval magasabb üzemanyag-árakat jósolnak a jövő hétre
Privátbankár.hu | 2016. október 1. 16:59
Míg az MTI a mától érvényes adóemelés miatt 339-340 forintos benzint és 345-346 forintos gázolajat jelzett előre, addig a GKI Energia szerint a közeljövőben 345 és 355 is lehet a két fontos üzemanyag ára. Az üzemanyagok ugyanis drágultak valamelyest a világpiacon, főleg a hét második felében.
Deviza / Áru Két kézzel szórja a pénzt a tűzre a kínai jegybank
Privátbankár.hu | 2016. február 7. 12:04
Tovább zuhan a kínai devizatartalék, miután a jegybank rengeteg pénzt éget el a piacon a jüan stabilizálására.
Deviza / Áru Őrülten vették az olajat, de a forint és az OTP is kapós volt
Privátbankár.hu | 2015. június 10. 18:53
Az OTP jól teljesített, a többi magyar részvény már nem annyira. A forint ezúttal erősödni tudott, az euró nem ment tovább. Nap közben három százalékos emelkedésben is volt a kőolaj, de ezután kissé lecsendesedett.
Deviza / Áru Hol van a mi forintunk? Lengyelország jobban teljesít
Privátbankár.hu | 2015. április 24. 16:17
Lehet, hogy mi erősnek érezzük a forintot 300 forint alatti euróárfolyamok mellett, de az-e valójában? A lengyel zloty árfolyamából ítélve nem igazán, sőt, inkább gyenge. A trend ráadásul ebbe az irányba mutat. Nemrég az egy főre jutó GDP-ben is megelőztek minket.
Deviza / Áru De jó, hogy nincs devizahitelünk – végképp megállíthatatlan a frank
Privátbankár.hu | 2015. április 23. 17:00
Miután a svájci jegybank tovább növelte a negatív kamatozású betétek körét, rég nem látott mértékben esett a svájci frank árfolyama, ám csak fél napig. Sokak szerint az SNB már ellőtte minden puskaporát, semmit sem tud tenni az erősödés megállítására. Az ország drágán megfizet az erős frankért, öt éve először recesszióba süllyedhet.
Deviza / Áru Újból a vas és acél országa lehetünk
Privátbankár.hu | 2015. április 23. 15:58
Acélmű épül Miskolcon, a projekt megvalósulásával újraéledhet a nehézipar Diósgyőrben - mondta a Külgazdasági és Külügyminisztérium parlamenti államtitkára.
Deviza / Áru Tovább adják a forintot: ma is gyengülünk
Privátbankár.hu | 2015. április 23. 09:34
Megint 301 forintál jár az euró jegyzése, több régiós devizával együtt gyengülünk.
Deviza / Áru Európában is a kőolajért megy a harc - bíróságra citálják a németeket
Privátbankár.hu | 2015. április 23. 07:50
A cseh kormány bírósági úton követeli vissza azt a kőolajat, amelyet Csehország a közelmúltban csődbe jutott német Viktoriagruppe raktáraiban helyezett el.
Deviza / Áru Elhagyta magát a forint - frissítve
Privátbankár.hu | 2015. április 22. 13:54
Az előző két nap komoly erősödése után ma visszaesett a forint, az euró árfolyama 300 körül van ismét.
Deviza / Áru Zseniális devizaügylet, vagy a következő svájci frank bukta?
Fellegi Tamás | 2015. április 21. 16:24
Devizapiaci szereplők egyre gyakrabban emlegetnek egy ügyletet, amiben nagyon bíznak. Sokak szerint biztos pénzt lehet vele keresni kis kockázattal. Ez nem más, mint a török líra vétele az euróval szemben. A januári óriás svájci frank bukta után ezeket az ügyleteket illik óvatosabban kezelni, most megnézzük, itt miről is van szó.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG