Draghinak elege van a semmittevésből
Európa vezetőinek gyorsan tisztázniuk kell az euró jövőjével kapcsolatos elképzeléseiket - közölte az EKB elnöke. Mario Draghi arra figyelmeztetett: az Európai Központi Bank nem tudja betölteni azt az űrt, amit a nemzeti kormányok okoznak a tétlenségükkel - azzal, hogy nem tesznek meg mindent a növekedés beindításáért, a strukturális problémák megoldásáért.
Draghi erősen kritizálta a az eurózóna vezetőinek válságkezelő tevékenységét. Véleménye szerint sürgősen meg kell alkotni azokat a terveket, amelyek az erősebb fiskális együttműködés irányába mutatnak - még ha ez azzal is jár, hogy az eurózóna tagállamainak bizonyos mértékben le kell mondaniuk szuverenitásukról.
Bankunióra lenne szükség?
Draghi a tönk szélén álló spanyol bankszektor kapcsán azt mondta: egy regionális bankunióra lenne szükség, közös betétbiztosításra valamint egy olyan központi alapra, amely a problémákkal küszködő hitelintézeteken segíthetne. Szavai szerint a a pénzügyi krízis miatt a kockázatkerülés mára már drámai szintre emelkedett.
Görögország estleges kilépése az euróövezetből komoly kihívás elé állítja a bankokat. A befektetők kimenekítik pénzüket a bajban lévő országokból, ami akár a bankrendszer összeomlásához is vezethet. A kérdés, hogy a bankok és a kormányok hogyan tudják garantálni a betétesek pénzét. Részletek >> |
Habár Németország mindeddig ellenállt mindenféle kollektív európai banki megoldási módszernek, garanciarendszernek, betétbiztosítási elképzelésnek vagy a megszorítások nélküli mentőcsomag-osztogatásoknak, Draghi szerint egy több pilléren nyugvó bankunió fontos üzenetet hordozna a piacok számára, mely szerint az eurózóna egységesen támogatja az összes pénzintézetét függetlenül attól, hogy melyik tagállamban van a székhelye. Az EKB elnöke a bankunió megalakítását egy fontos szimbolikus lépésnek tartja a szorosabb fiskális együttműködés felé vezető úton.
A közös bankunió lehetőséget adna arra is, hogy közvetlenül az uniós stabilitási mechanizmusból tőkésítsenek fel pénzintézeteket.