A gyengülés oka a tartózkodóvá, óvatossá vált nemzetközi befektetői hangulat volt, amelynek keretében a piacokon elindult a kockázatosabb befektetési eszközök eladása és a tőke "menedék" devizákba, dollárba és jenbe való áthelyezése. Az euró ennek következtében gyengült mind a dollárral, mind a jennel szemben. A folyamat legnagyobb nyertese a jen lett.
A kockázatkerülés a DJIA keddi jelentős csökkenését majd az ázsiai tőzsdék indexeinek visszaesését követően hatalmasodott el a piacokon. A Nikkei index például 2,8 százalékkal zárt gyengébben. A kezdődő második negyedéves vállalati eredmény beszámoló szezon első előzetes becslései megcáfolni látszanak a világgazdasági válság végébe vetett bizalmat. Amennyiben a tényadatok alátámasztják az óvatos becsléseket, a kockázatos befektetési eszközök további veszteségek elé néznek.
A dollár számára támogatást jelent, hogy a G8 találkozón nem kívánnak foglalkozni globális tartalékdevizaként betöltött szerepének megkérdőjelezésével, mint ahogy azt a BRIC-országok (Brazília, Oroszország, India, Kína) előzetesen szorgalmazták.
Újra 200 forintos a dollár
A dollárt 199,53 forinton jegyezték szerda délelőtt (1,3904 dolláros euró árfolyam mellett) a kedd délutáni 195,80 forint után (1,3979 euró/dollár).
A svájci frank jegyzése 183,02 forint 180,50 forint után, 100 japán jent pedig 211,78 forinton jegyeztek 206,21 forint után.
Legfrissebb devizaárfolyamok a Privátbankáron
Lélektani határon: 280 felé kacsintott a forint
MTI